Komentar
Stepen državne represije
Stepen državne represije u Srbiji je obrnuto srazmeran rejtingu Aleksandra Vučića i Srpske napredne vrhuške: što jače budu osećali da im je vlast ugrožena, to će represija biti veća
Tamo gde ima politike i političkog života, kao fundamentalnih delova zdrave društvene dinamike, tamo ima i smene vlasti
Pokušavam da zamislim ovdašnje portale i televizije u izbornu nedelju, trećeg aprila uveče, kao i dnevne novine sutradan ujutru: na naslovnim stranama, kao i na “houm pejdžovima”, sigurno će biti mnogo uzvičnika – pitanje je samo šta će to pisati pre njih.
Jedna je mogućnost da sve ostane manje-više po starom, a da truležni i degenerativni procesi nakon toga dobiju ubrzanje. A zašto da ga i ne dobiju – ako se pokaže da im ništa i niko ne stoji na putu? Druga mogućnost je, ne nužno da dođe do promene vlasti, ali barem da se politika i politički život ponovo vrate u Srbiju. A tamo gde ima politike i političkog života, kao fundamentalnih delova zdrave društvene dinamike, tamo ima i smene vlasti.
Naime, već negde od 2013–2014. odmetnuta uzurpatorska struktura koju predvodi lice Vučić Aleksandar počela je vrlo sistematski da radi na ubijanju i iskorenjivanju svih sastavnih elemenata politički živog društva i države: jake i relevantne opozicije kadre i spremne da uistinu ugrozi i smeni vlast (kakvi su i sami bili sve vreme, a naročito poslednjih godina svog opozicionarstva – dobrim delom zato što u tome nisu sistematski, kulovski i džukački sprečavani!), nezavisnog javnog medijskog servisa i elementarno upristojenih i pouzdanih ostalih medija, širokog javnog konsenzusa oko kompetentnosti kao osnovnog načela na kojem počiva “nepolitička” baza društva (to je ono kad ćevabdžija ne vodi elektrosistem zemlje, i slično) i možda implicitnog, ali široko usvojenog i u praksi poštovanog donjeg praga demokratičnosti i sveopšte dostupnosti javnih institucija i ukupnog javnog života.
Kako je to radio “Vučić”, kojeg ovde stavljam među navodnike jer se ne radi samo o istoimenom pojedincu, mada nema sumnje da je on na vrhu uzurpatorske ili otmičarske piramide? Između ostalog tako što je samu politiku proglasio i ozloglasio nečim prljavim, poslom kojim se bave samo varalice i pokvarenjaci, sa svetlim izuzetkom Njega; a i on bi se radije bavio nečim drugim (čime, jbt? Pa, u životu ništa nije radio!), ali eto mora da se bavi politikom da bi u tome za naše dobro sprečio sve druge, one “što ne misle dobro Srbiji”, “one što bi da ponovo pljačkaju Srbiju”, “one što bi hteli da pobedi korona” etc. A možda još važnije: time što je, malo po malo, ukinuo, odnosno učinio potpuno nevažnom svaku ideologiju, sistem vrednosti, “pogled na svet”. Kako je to učinio? Lepo: tako što je seo na sve njih, sve ih prekrio, sve ih zauzeo. Ne morate ići dalje od susednih zemalja, od Hrvatske, Rumunije, Makedonije, da vidite da pojmovi levo i desno tamo i dalje nešto znače; ili socijalizam i kapitalizam, nacionalizam i kosmopolitizam, partizani i kvislinzi, liberalno i konzervativno i tako dalje. Zato ta društva, uprkos ogromnim nedostacima, daju znake života.
Struktura zvana “Vučić” ovde je sve to pokrila, apsorbovala, preradila i ispljunula bedni, gotovo ništavni ostatak u vidu širokog dijapazona Ničega: od “đuke” do “brnabe”, od “šešelja” do “zorane” i unakrst i u svim mogućim ćorsokačnim pravcima. Tu tobože ima za svakoga ponešto, ali je sve tako formatirano da je zapravo samo za sebe sasvim neupotrebljivo, a da je ključ kojim se pokreće ili zaustavlja uvek u samo jednim rukama, zna se čijim. A On stoji na sredokraći svih zamislivih interesa, potreba i uverenja, pa birka, čapka i arbitrira danas ovako, sutra onako, ne bivajući dosledan ni u čemu jer bi doslednost već bila neka sadržajna politika, a ceo gvint je u tome, rekosmo, da politike (čak ni vladajuće, kamoli opozicione) više ne bude, nego da preostane samo On. Pa neka u njega svako učitava i projektuje šta god hoće, njemu je svejedno sve dok je on na vrhu.
Tako je vrlo brzo, negde najkasnije u drugoj-trećoj godini njegove besmislene vladavine, došlo do toga da je “Vučić” već u dubinama i širinama kao ona poslovična kuvana žaba anesteziranog javnog mnjenja doživljavan i kao onaj “koji će nas odvesti u Evropu” i onaj “koji nas čuva od izdajnika koji bi nas prodali Evropi i NATO-u i odvojili od braće Rusa”, i onaj “koji jedini može da reši (čitaj: prizna) Kosovo” i “onaj koji će sačuvati Kosovo u Srbiji” i onaj koji je neoliberalni kapitalistički modernizator i onaj koji je jedina “narodna, sirotinjska majka” i tako u beskraj.
A koji je Vučić pravi? Pa, nijedan. Cela ideja ovog “projekta” je u tome da “Vučić” trajno zasedne i zauzme sve pozicije (e ne bi li svi drugi bili u tome onemogućeni), a da sam ostane izvan i iznad njih. I da, posledično, sve što nije On postane: 1. nebitno; 2. nepotrebno; naposletku 3. nezamislivo.
Dobro, a kakve veze sa svim tim ima treći april? Videćemo, možda nikakve… Ako je društvo i dalje većinski anestezirano, onda će i ovi izbori biti paraizbori, održani u aistorijskom vakuumu, kao što je bilo nekoliko prethodnih, inače izazvanih veštačkim kontrakcijama nerezonske “prevremenosti”, a održavanih u uslovima neproglašenog, a sveprisutnog vanrednog stanja sa elementima vrlo stvarne i konkretne banditsko-huntaške pretnje.
A ako anestezija ipak ozbiljno popušta? Ako se “kremaljski mraz” topi? Onda bi treći april mogao zaista da bude buđenje jednog proleća. Ako nam se i dalje čini da to naposletku zavisi od “njega”, onda smo izgubljeni. Ako poverujemo da zavisi od nas, onda ulazimo u područje neizvesnosti, rizika i šansi, dakle, u zonu života.
Stepen državne represije u Srbiji je obrnuto srazmeran rejtingu Aleksandra Vučića i Srpske napredne vrhuške: što jače budu osećali da im je vlast ugrožena, to će represija biti veća
Zašto je tako teško poverovati da je među dvadeset hiljada ljudi na protestu u Novom Sadu bilo i spremnih za radikalne metode?
Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibija četrnaestoro ljudi, izvesno, privlači veliku pažnju u regionu. Jedan hrvatski medij se, međutim, dosetio kako da zaradi na ovoj nesreći
Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo. Umesto toga, posle smrti pod nadstrešnicom vlast obećava da će politički vagati i trgovati, da vidi na koga da svali „odgovornost“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić trebalo je da ne oklevajući ni časa ode među od bola skrhane Novosađane. Tamo mu je bilo mesto, više od svih drugih zvaničnika
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve