Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Za kraj se ostavi neka pomirljiva, ekumenska frazetina, mir božji i druge tandare-mandare, ali strela je odapeta i tačno se zna na čiju adresu, jer taj isti Irinej je, nedavno, izjavio da je Srbima "sam bog poslao Aleksandra Vučića"
Turci i Hrvati: Treći svetski i lokalni rat
Od kad je sveta i veka, najopasnije su izjave koje počivaju na neznanju i veri u tuđu reč. Ako se ceo svet smejao Donaldu Trampu nakon njegove izjave da bi Crnogorci, „agresivni po svojoj prirodi“, mogli da izazovu Treći svetski rat, pa je i tradicionalno posprdljivi CNN, koji čeka svaku priliku da se naruga izjavama američkog predsednika, poslao u Crnu Goru ratnog reportera da izvidi kako s tim stoji stvar, izjava srpskog patrijarha Irineja, koja nije dobila takav globalni značaj, opasnija je i više krvomutnička nego Trampovo blebetanje.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve nije birao reči, pa su reagovali i Milo Đukanović i crnogorska vlada tražeći od Irineja da povuče, demantuje, i šta sve ne, svoju izjavu o odnosu crnogorske vlasti prema Srbima i položaju srpske crkve među agresivnim, potencijalnim izazivačima novog svetskog stradanija.
Razlika između globalne i lokalne politike ume da bude velika: ova druga češće vodi do krvavih glava, samo što je malo koga briga za posledice komšijske tučnjave i baš mora da bude ozbiljna tuča da bi CNN poslao reportera na poprište sukoba.
Očekivao bi čovek da izjava jednog verskog poglavara bude odmerena i zasnovana na temeljnim dokazima, ali Irinejeva izjava kao da je nikla na matrici posprdne, mentalitetske poeme Matije Bećkovića „Reče mi jedan čoek.“
U intervjuu za podgorički „Dan“ nakon posete crnogorskoj Mitropoliji, pastir srpske crkve izjavio je dve stvari oko kojih se, rekao bih s razlogom, podigla prašina: rekao je da je pravoslavna crkva u Crnoj Gori ugrožena koliko je bila ugrožena u vekovima otomanske vlasti, a posebno je skandalozno što je položaj Srba u Crnoj Gori uporedio s položajem Srba u NDH.
Uostalom, evo dela tog intervjua u kome Irinej lepo kaže da nije dobro upoznat sa stvarima o kojima priča i da mu je sve to, očigledno, rekao „jedan čoek“, a on je tu da to prenese: „Ja nisam baš mnogo upoznat, ali kako čujem, položaj Srba u Crnoj Gori nije dobar. Nažalost! To je jedan narod koji se podelio. Svaka čast državi Crnoj Gori, ona je i ranije bila samostalna država i normalno svaki Srbin prihvata i podržava postojanje Crne Gore kao države, ali stvoriti takav odnos prema Srbima u Crnoj Gori je neshvatljivo“, kazao je patrijarh srpski.
Na pitanje sa kojom istorijskom epohom bi uporedio položaj Srba danas u Crnoj Gori, Irinej je kazao da ga podseća na stanje u Hrvatskoj u doba fašizma: „Uporedio bih ga sa položajem Srba u Hrvatskoj, u doba endehazije (NDH). Nažalost, u Hrvatskoj ni danas nije bolji položaj Srba. Možda to neprijateljstvo u Crnoj Gori nije kao ono koje je bilo kod ustaša, ali mržnja u narodu, nažalost, postoji. Sigurno da to čine oni koji ne žele dobro ni Srbiji ni Crnoj Gori. Stara je istina ‘podeli pa vladaj’, pa se verovatno drže tog principa. Nadam se da će narod biti svesniji od onih koji ga vode i da će naći način da postoji i zajedno živi“, poručio je patrijarh.
Evo ga tipični primer popovske podvale zdravoj pameti. Za kraj se ostavi neka pomirljiva, ekumenska frazetina, mir božji i druge tandare-mandare, ali strela je odapeta i tačno se zna na čiju adresu, jer taj isti Irinej je, nedavno, izjavio da je Srbima „sam bog poslao Aleksandra Vučića“, pa će biti da je onaj drugi đavo koji remeti poredak u ovozemaljskom raju.
A u suštini, kao i uvek, o parama je reč. Crnogorska mitropolija SPC protivi se nekim najavljenim zakonskim rešenjima crnogorske vlade kojima bi se ograničilo, koliko sam razumeo, upravljanje imovinom Amfilohija i kompanije. Pa su rekli Irineju da, iako nije upoznat, kaže to što je rekao.
Nevinost: Devet godina robije za predsednika
Prošle nedelje vođena je rasprava o vrlo važnom principu – pretpostavci nevinosti. Raspravu je organizovalo Udruženje novinara Srbije (UNS) s razlogom uplašeno, kao i svi novinari, da bi se ono što predlaže Jugoslav Tintor, predsednik jedne od dveju advokatskih komora Beograda, opet moglo njima olupati o glavu jer je zaprećena kazna do tri godine zatvora onima koji se mešaju u rad sudstva. Mašala!
Daleko smo od idealnog stanja u medijima (ja bih rado pohapsio one koji se ne drže profesionalnih standarda), ali problemi srpskog pravosuđa i generalno pravednosti pre izviru iz sfere politike nego iz medijske sfere, u kojoj sve principe najpre krše oni koji su nepristojno bliski vladajućoj garnituri i koji su bliži pamfletima i partijskim glasilima nego normalnim sredstvima informisanja.
Tintor, zanet diskusijom, smatra da bi i političari trebalo da odgovaraju zbog kršenja prava na pretpostavku nevinosti, ali to se on samo šali, akademski se zalaže za dobar princip svestan da Aleksandra Vučića niko, u ovom trenutku, ne bi rebnuo sa najmanje devet godina robije zbog najmanje tri kršenja pretpostavke nevinosti.
Prvo je, posle odluke Apelacionog suda da vrati predmet Miroslava Miškovića prvostepenom sudu zbog očiglednih propusta (traženja političke arbitraže u tumačenje zakona) zavapio „evo vam tajkuni, pa nek oni vode državu“ odglumivši rezignaciju i bes, što je verovatno uticalo na odluku sutkinje Specijalnog suda da izjavi kako je Miškovićev slučaj specijalan i da ga ne preda u nadležnost osnovnog suda koji inače procesuira osumnjičene za utaju poreza. A kad je Apelacioni sud poništio osuđujuću presudu u slučaju žandarma osumnjičenih da su mu prebili brata Andreja Vučića i brata Siniše Malog, Vučić, Aleksandar je izjavio da se vidi da je taj sud još u rukama „žutih lopova“ ili tako nekako. Dragoslava Kosmajca je i pre hapšenja proglasio za „glavnog narko dilera“ i šta je na kraju bilo – ništa.
Tri slučaja, po Tintorove tri godine, eto devet godina bez olakšavajućih okolnosti jer se očigledno radi o umišljaju da se ne poštuje pretpostavka nevinosti i da se s najmoćnije pozicije u državi meša u rad pravosuđa.
Putarina: Pošli Mujo i Haso…
Vršilac dužnosti direktora Puteva Srbije Zoran Drobnjak najavio je da će od državnog vrha tražiti povećanje cene putarine od sledeće godine. On je za TV Prvu rekao da je reč o planiranom povećanju od 10 odsto na svim auto-putevima u Srbiji. Drobnjak je naveo da će o tome razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
A onda se na njega obrušilo drvlje i kamenje jer tobože o cenama putarine ne odlučuje Vučić nego Ministarstvo finansija.
Odavno nisam čuo bolji vic.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve