Komentar
Lomljenje dece Srbije
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Nema tog trika koji nije dobrodošao u svrhu povećanja popularnosti, a ovo, barem meni, liči na gest političara kome su oni što ga svaki dan mere dojavili da se broj pozitivnih ocena (oko 38 odsto) opasno primakao broju negativnih ocena (32 odsto)
Slike iz prošlosti: Samo je Dačić ostao isti
Odjednom, kao iz vedra neba, u srpskim tabloidima pojavile su se slike Aleksandra Vučića kad je bio beba. Kao da je Angelina, Vučićeva majka, moja dugogodišnja koleginica, otvorila porodični album, kao svaka ponosna majka: mali Aca je zbilja bio kao „puslica“, slatko detence… Samo neko ko sumnja u slučajnosti, kao evo ja što sumnjam, mogao bi da se zapita otkud sad odjednom pomama za slikama nevinog Vučića iz doba kada je sanjao lilihip a ne vlast.
Broz se sankao u naćvama, gotovo potrovao porodicu kuvajući, potom barem iz javnosti nestaloj braći i sestrama, svinjsku glavu, bio je čapkun (mangupče) iz obavezne školske lektire Franca Bevka, a kako je sad krenulo, eto uskoro nekog novog Franca. (mada za sadašnje prilike nije baš zgodno ime) da nam opiše pustolovine srpskog Haklberi Fina koji se, istina bez splava, otisnuo s Novog Beograda put stadiona „Crvene zvezde.“
Nema tog trika koji nije dobrodošao u svrhu povećanja popularnosti, a ovo, barem meni, liči na gest političara kome su oni što ga svaki dan mere dojavili da se broj pozitivnih ocena (oko 38 odsto) opasno primakao broju negativnih ocena (32 odsto) u uzorku koji se meri gotovo svakodnevno.
Slike iz doba nevinosti u tom smislu imaju svrhu i nema drugog objašnjenja što su se u roku od dva dana pojavile u svim tabloidima, u ponešto različitim pozama, ali izvađene očigledno iz porodičnog albuma, iz privatnosti porodice Vučić, i s jasnom namerom da uspomene postanu javna politika.
Dnevni list „Blic“ prikrio je propagandu objavljujući slike političara kad su bili mali (mada Bojan Pajtić sa slike ima najmanje 15 godina), ali sa dve Vučićeve slike u centru tog kolaža plasiranog na dve strane, a meni je zapala za oko slika Ivice Dačića, opasanog pojasom u koji je turio revolver, ali ne nikako zbog tog detalja, nego zbog činjenice da se Dačić ne razlikuje danas od Dačića kada je imao pet-šest godina.
Vučić se razlikuje.
Rekao bih, mada će to čitaocima verovatno ličiti na preterivanje, da je to uvod ne toliko u predizbornu kampanju koliko u porast ličnog rejtinga predsednika Srbije. Povećaće penzije, plate u javnom sektoru, sprema se novo otvaranje fabrika i, u svakom slučaju, može se očekivati pojačana lična kampanja iz koje snagu crpi i partija koja bi se bez njega raspršila kao pena sa sapunice.
Rukavica je bačena: raspisao je izbore za 16. decembar u više opština u Srbiji kako bi opoziciju „razvukao na tanko“ i oni sada razmišljaju o bojkotu tih lokalnih izbora. Nije moje da ih učim opozicionom poslu, ali mi se čini da je bojkot gore rešenje od časnog poraza. Njima tek predstoji nadgornjavanje s Vučićem.
Marko na prkosima: Imao je brkove i kad je bio mali
Marko Atlagić, poslanik Srpske napredne stranke zatražio je u Skupštini Srbije odgovor od Javnog tužilaštva Srbije da li postoje elementi krivičnog dela u medijskim napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
On je, u duhu i maniru profesora marksizma iz Benkovca, naveo da smo iz dana u dan svedoci tendencioznih, zlonamernih, neistinitih medijskih napada na Vučića, koji su delo raznoraznih tajkunsko-mafijaško, kriminalnih i politikantskih grupa i pojedinaca. Atlagić je pojedinačno apostrofirao pojedince, ali i medije kojima bi tužilaštvo trebalo da se pozabavi.
„Nikada u zadnjih 50 godina nije više medijski napadan jedan predsednik nego što je Aleksandar Vučić, a nikada niti jedan predsednik u tom periodu nije imao bolje rezultate. U tim medijskim napadima, predsednika Vučića nazivaju diktatorom, okruženim kriminalcima. Tvrde da kontroliše i cenzuriše medije, da je pokrao izbore, da je nekompetentan, a zatim sledi i kriminalizacija njegovih prijatelja, članova porodice i na kraju slede optužbe za nacionalnu izdaju, što nije istina. U medijske napade uključili su se Velimir Ilić, Olja Bećković, Teofil Pančić, Matija Bećković, Amfilohije Radović, Goran Marković, Slaviša Lekić, Zoran Ivošević, Gordana Suša, Dušan Teodorović, Borka Pavićević, Cvjetin Milivojević, Božo Prelević, Miloš Vasić i drugi kroz medije – ‘Vreme’, NIN, ‘Danas’, BIRN, ‘Vjesti’, ‘Nacional’, ‘Tabloid’, B92, ‘Blic’, ‘Kurir’, Radio Slobodna Evropa“, naveo je Atlagić, ističući da je predsedniku Vučiću uskraćeno pravo da argumentovano demantuje pojedine navode i to nije demokratija.
„Između kritike i medijskih napada postoji suštinska i nepremostiva razlika“, zaključio je Atlagić.
Još da vidimo njegovu sliku kad je bi mali. Mora da je tada imao brkove.
Bio nam je divan dan: Rođendan „Vremena“
Torte i čestitke počele su da stižu u ponedeljak. Tada je „Vreme“ napunilo 28 godina postojanja. Svima koji su se setili veliko hvala.
Mi smo gotovo zaboravili, opsednuti svakodnevnim problemima, ali počećemo za proslavu tridesetog rođendana, koliko od sutra, da prikupljamo slike iz rane mladosti. Pa da vidite koliko smo bili lepi i – nevini.
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve