Komentar
Lomljenje dece Srbije
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Doskora se mislilo da će, posle cigareta, iz pristojnih restorana na Zapadu biti proterani i mobilni telefoni. Međutim, sada se čini da korišćenje mobilnog telefona za stolom ne samo da neće biti društveno neprihvatljivo već može postati i simbolom nastojanja da se živi zdravo. Ili da se takav život makar oponaša.
Dakle, nakon što su knjige o načinima ishrane koji vam omogućuju da oslabite ili se ugojite zagospodarile listama bestselera, nutricionisti i oni koji se tako predstavljaju otkrili su novi prostor za delovanje. Mobilnu telefoniju i internet.
Shvativši da moderni telefoni imaju sve više mogućnosti (koje retko ko do kraja i ukapira, kamoli da ih koristi), oni su počeli da proizvode softver za kontrolu unošenja i potrošnje kalorija. Najdalje je u celom poslu otišao sajt „Čuvari stasa“ (www.weightwatchers.com). Na ovom sajtu se, uz određenu mesečnu pretplatu, nudi programčić koji se instalira u bolje (i malo skuplje) telefone, a koji vam omogućuje da izračunate koliko kalorija unosite u organizam tokom obroka. Postoji čitav spisak jela, pa i menija u restoranima, kako bi račun bio što precizniji, a na korisniku je da bude iskren. Na rashodovanoj strani ubraja vam se svaka fizička aktivnost kojom se troši energija. Program vodi računa o tome kada i kako unosite i trošite i može da vas opomene kada nije trenutak za krempitu. Postoji i „dozvoljeni minus“ (odnosno plus), koji se mora „ispeglati“ u narednim danima.
U narednim mesecima očekuje se da svoj internet-mobilni program izbaci i Atkins, danas verovatno najpopularniji sistem za regulisanje telesne težine. Atkins se u tu svrhu uortačio sa firmom Digitalna čokolada (www.digitalchocolate.com), inače ekspertima za telefonski softver.
Pored digitalne dijete Digitalna čokolada nudi još nekoliko zanimljivih programa za mobilni telefon, a moj favorit je softver za gitariste koji vaš telefon pretvara u štimalicu za gitaru, metronom, riznicu hvatova, uz mogućnost slaganja melodija.
Postoji i program sa muzikom i animacijama za umirivanje nemirnih beba i astronomski priručnik koji vam pomaže da prepoznate zvezde na vedrom nebu.
Navika da se mobilni telefon nosi sa sobom svuda, čak i tamo gde car ide peške, otvara neslućene mogućnosti. Atraktivni softveri, poput digitalne dijete, navešće mnoge da svoj aparat zamene moćnijim modelom, kao i da više vremena provode na mreži, tako da ruke trljaju i proizvođači i operateri.
Razvoj mobilnih telefona bi, možda, mogao imati i određena ograničenja. Sudovi u Americi, recimo, razmišljaju o oštrijem kažnjavanju onih koji koriste kamere ugrađene u mobilne telefone kako bi pravili tajne snimke. Ne radi se o državnoj špijunaži, već o prostom virenju pod suknju, zurenju u dekolte ili „škljocanju“ na nudističkoj plaži. Svi ovi snimci, naravno, ubrzo nađu publiku na internetu. Takvi telefoni bi, zbog svojih mogućnosti, uskoro mogli biti proskribovani na mnogim mestima, baš kao i oštri predmeti u kabinama aviona, te nije nemoguće da proizvođači odustanu od njihovog razvoja iako im je baš dobro krenulo.
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve