Komentar
Lomljenje dece Srbije
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Zaslugom holandskog suda, prošlog petka se na internetu dogodila mala revolucija. Sud je, naime, odbacio zahtev Buma/Stemra-e, agencije za zaštitu autorskih prava, da se internet servisu KaZaA (www.kazaa.com) zabrani dalji rad, odnosno da u suprotnom ubuduće dnevno plaćaju 100.000 evra kazne!
KaZaA je, za one koji to slučajno ne znaju, veb sajt sa kojeg se može skinuti softver za razmenu fajlova internetom. Samo po sebi ne zvuči tako strašno dok vam neko ne objasni da se tim softverom u otprilike 99 odsto slučajeva razmenjuju muzički fajlovi, tj. autorska dela, a da se vlasnicima prava za to ne daje nikakva nadoknada. Znači, imate novi Madonin CD i dovoljno ste ljubazni da ga u prikladnom formatu besplatno ponudite svim korisnicima interneta koji nisu voljni da za njega regularno plate oko 1200 dinara, ili dvadesetak dolara ili evra. Koristeći KaZaA softver, vaš računar pronaći će i željene fajlove, prebaciće ih kod sebe, ako treba spržiti na CD i – uživati.
Gledano iz tog ugla, posledičnog, nema nikakve dileme. Postoji problem koji muzičku industriju i države (porez) košta milijarde dolara. Sud se, međutim, bavio uzrocima. Po njemu, softver omogućuje razmenu fajlova. Šta ko razmenjuje, njegova (njihova) je stvar i ta se odgovornost ne može prebaciti na onoga ko nudi softver. Znači, jurite one koji zakon krše, a to su korisnici. No, ni to neće ići sasvim lako budući da su neki američki provajderi odlučili da ne izađu u susret zahtevima zaštitnika autorskih prava koji traže uvid u internet saobraćaj. Reč je o ugrožavanju privatnosti korisnika, kažu provajderi, odlučni da štite one od čijeg novca žive.
Holandski slučaj nije presedan, već je bilo sličnih odluka u SAD, ali je važan jer potvrđuje da zabrana softvera, koji sam po sebi nije štetan, i sajtova koji ga nude neće biti put za rešavanje problema autorskih prava na internetu.
Još pre nego što je sud doneo odluku, vlasnici sajta KaZaA najavili su novu verziju svog softvera koji će u fajlove transformisati telefonske razgovore. Primenom, uz telefonsku slušalicu koja se priključuje na računar, moći ćete po ceni korišćenja interneta (znači minimalno) da razgovarate s bilo kim bilo gde na svetu, pod uslovom da upotrebljavate isti softver, naravno. To je bilo moguće i do sada, naravno, ali KaZaA softver obećava masovnost, što se telefonskim kompanijama širom sveta sigurno neće dopasti.
Samo je pitanje dana kada će neko na tržište izbaciti običan telefonski aparat koji se kači na internet, zaobilazeći dosadašnju telefonsku mrežu. Fiksni telefonski račun, bez obzira na to koliko i gde zovete, podrazumeva se.
Prava čestitka
Ako se bližnjima i daljnjima u vreme BiNG praznika javljate u elektronskoj formi, učinite to s malo stila i smisla.
Sa B92, najpopularnijeg domaćeg sajta, možete poslati čestitike koje su pravila deca s posebnim potrebama u Kreativno edukativnom centru za mentalno nedovoljno razvijene osobe. Slanje se ne naplaćuje posebno, ali tim činom barem na trenutak skrećete pažnju na problem o kojem se ne govori često. Čestitke su napravljene tako da ne opterećuju internet saobraćaj. Adresa je http://www.b92.net/PHPCards/send.phtml.
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve