„Automobili su spremni za surfovanje“ poručuje ZDNet (www.zdnet.com), jedan od najpoznatijih sajtova za praćenje internet trendova. Analizirajući pojavu da internet možete koristiti na poslu, kod kuće, iz kafane, mobilnim telefonom, pomoću digitalnog adresara, pa čak i televizora, u ZDNet-u postavljaju sasvim logično pitanje: kada ćemo internet početi da koristimo u automobilu?
Većina današnjih automobila delimično je ili potpuno kompjuterizovana, što znači da u svakom autorizovanom servisu priključivanjem kompjutera u kolima na onaj u radionici serviser dobija informacije o stanju pojedinih delova motora i dosadašnjim servisima. Računar daje preporuke šta treba popraviti, odnosno šta je zrelo za zamenu. Sada se postavlja pitanje da li je potrebno da čekate da nešto krene da tandrče u motoru da biste uopšte svratili kod majstora ili vaš auto može sam da prijavi čim oseti nelagodu u sistemu, i obavesti vas da problem postoji i gde je najbliži majstor.
Takođe, u ZDNet-u očekuju da će u budućnosti svaki automobil imati svoju stranicu na internetu gde će se uredno unositi podaci o servisima i trenutnom vlasniku. Ovo bi moglo znatno da olakša posao kupcima polovnih kola jer bi sve bitne podatke (za koje garantuje proizvođač koji održava stranicu) mogli da pronađu na mreži, uzaman će vlasniku biti da zamenjuje izlizanu papučicu za gas novijom. I krađe automobila mogle bi postati besmislene budući da bi se pri svakom servisu automobil, pa čak i neki ukradeni delovi u njemu, prijavio policiji.
Ovo nije sve, naravno. Najvažija stvar je komunikacija na putu. Pored uobičajenih internet servisa poput elektronske pošte, interent razgovora ili običnog surfovanja u potrazi za nekom informacijom, predviđa se čitav niz posebnih usluga od koristi za vozače. Recimo mogućnost da birate muziku prema trenutnom raspoloženju, a ne prema kasetama koje su vam pri ruci, budući da ćete biti u mogućnosti da željene muzičke fajlove spustite sa mreže. Lokalni serveri postavljeni duž puta simulirali bi automatsku kontrolu leta odnosno vožnje, prihvatajući automobil kada im se nađe u rejonu i šaljući informacije o tome kakav je put pred vama, da li vam je brzina prlagođena uslovima i šta vas čeka iza krivine. Znači, sve što je potrebno da se obezbedi dodatna sigurnost, uz uslov da sistem ne padne i ostavi vas obezglavljene, a previše naviknute na njegovu asistenciju.
Ostaje problem interfejsa, odnosno načina na koji će se informacije dobijati ako uzmemo u obzir da pogled vozača mora biti prikovan za drum. U ZDNet-u misle da bi kompjuter mogao da vam čita i da to ne bi ometalo vožnju. Druga ideja je bolja, ali i smelija, i predviđa da se iskoristi tehnologija koju imaju piloti supersoničnih aviona, a to je da se vetrobransko staklo pretvori u transparentni ekran. Za početak, ovo bi se moglo isprobati na skupljim modelima, zaključuju u ZDNet-u.