Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Malo nakon pojave interneta u Srbiji, pre nekih desetak godina dakle, krenula je i priča da bi ovaj medij mogao da posluži za komunikaciju s državom, tačnije za brže obavljanje administrativnih poslova. Nije prošlo ni 12 godina, a mi smo u tome odmakli koliko i u plaćanju preko interneta, što će reći da smo otprilike tamo gde smo i bili.
Najviše mi se sviđaju „kreativna“ rešenja gde se građanima nudi da izvade dokumenta putem interneta, ali tako što svoj zahtev šalju i-mejlom ili popunjavanjem formulara na sajtu, da bi im izvod bio poslat poštom ili ga dostavlja kurir. Ovo predstavlja „premošćavanje“ sistema, nikako njegovo unapređenje, jer je građanin mirne duše dokument mogao da naruči i telefonom, internet je tu samo opcija i zapravo ne donosi ništa novo.
Ova situacija motivisala je Centar za razvoj interneta da razvije sajt www.formular.rs. Dve ideje vode ovaj projekat: jedna je da građani razmene informacije o tome šta je sve potrebno da bi obavili neki administrativni posao, druga je da se na osnovu tih informacija utvrde besmisleni administrativni koraci i da se za njih nađu logična rešenja.
Formular je napravljen wiki tehnologijom, što znači da se koristi identično kao i wikipedija, a tako i izgleda, što će za neke korisnike biti vrlina, za neke mana. U trenutku nastanka ovog članka na sajtu se nalazi nešto manje od 200 unosa, odnosno toliko saveta za rešavanje birokratskih pitanja, od vađenja izvoda u opštini i sup-u, do potrebnih papira za vađenje vize u konzulatima.
Posebno zanimljiv deo je nagradna igra Urgencija. Ideja je jednostavna, ko do 15. januara napravi najviše kvalitetnih unosa, dobija kao nagradu flašu viskija, čokoladu ili kafu, sve po proceni neimenovanog žirija (potpuno u skladu sa temom i nazivom akcije).
Ono što je u projektu dobro jeste što je unos podataka sistematizovan, sajt vas „opominje“ šta sve treba da mu prijavite što garantuje dovoljan broj podataka. Na blogovima i forumima često se dešava da autor ne unese sve korake, bilo zbog toga što ga je neka birokratska prepreka mimoišla ili je jednostavno zaboravio. Najveća prednost wiki sistema je što se unosi dopunjuju sa mnogo strana, te je za očekivati da ćemo na svaki problem na kraju biti upozoreni.
Ujedno, sličnost sa wikipedijom je i mana sajta. Nisu svi korisnici interneta „na ti“ sa ovim načinom unošenja podataka, niti im je naročito jednostavno da se na sajtu snađu (wikipedia je, ipak, zajednica, što znači da je zahtevnija od klasičnog internet portala koji se prilagođava korisnicima).
Teoretski, projekat formular.rs gubiće na značaju kako se situacija u administraciji bude popravljala i kako se sve više poslova bude selilo na internet. U praktičnom smislu, u Srbiji mu je zagarantovan dug i uspešan život.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve