Šetam ulicom, idem s posla i najednom mi stiže SMS poruka da je na pedeset metara od mene rasprodaja letnjih sakoa. Pedeset odsto popusta, može i na rate, ima moja veličina! I tražena boja. Svratim u radnju, pogledam, sve tačno kako mi je javljeno, kupim, kraj priče. Ili tek početak. Jer nailazim na samoposlugu, a stiže mi poruka šta sve treba da kupim i šta je od toga ovde na posebnom popustu, samo danas. Ma, samo za mene u narednih pola sata, identifikovaće mi taj rabat na kasi, nema brige.
Ovo je opis interneta koji se upravo formira oko nas i taj proces se naziva „personalizacija“. Pretraživači poput Gugla prate sve vaše aktivnosti na mreži i uredno ih beleže. Šta ste pretraživali u poslednje vreme (blejzere, letnje, muške), u kojoj veličini, modelu, dizajnu. Ili nešto sasvim deseto, ali je tim psihologa koji je napravio poseban algoritam zaključio da vama, zapravo. treba košulja. I nisu pogrešili.
Personalizovani internet beleži sve što radite, hvata ključne reči, prati vaša putovanja, dopisivanja, teme, sajtove koje gledate, javno i krišom, i sve te podatke pakuje u vaš profil, a da vi toga niste svesni. Psiholozi prave program koji te podatke obrađuje i onda tako obrađene nudi trgovcima. Trgovci onda plaćaju oglase na internetu, usmerene baš na vas. Ukoliko ste se nedavno raspitivali za odmor u Turskoj, narednih desetak dana primetićete na stranicama koje pregledate mnoštvo oglasa, ponuda za letovanje u Antaliji, Bodrumu i šta ja znam gde. Za razliku od kolege za susednim kompjuterom koji treba da registruje auto i koga bombarduju oglasi sa najpovoljnijim ponudama. A posećujete iste sajtove.
Naredni korak je umrežavanje sa mobilnim operaterima koji trgovce obaveštavaju kada se nalazite u njihovoj blizini, a oni vam šalju SMS znajući vaše trenutne potrebe i interesovanja. Ponuda se kreira samo za vas, radnja uopšte ne mora da reklamira rasprodaju, ali vi ćete dobiti posebnu cenu. Jer ste u mreži i jer to treba da vam se dopadne. Inače ćete se batrgati da na svaki način pobegnete odatle i sačuvate privatnost.
Bitka za vaše podatke, navike, interesovanja, trenutno je najveća bitka na internetu. Zbog toga je Fejsbuk sa svojih šesto miliona korisnika koji dobrovoljno pričaju sve o sebi tako popularan sajt, iako vam se čini da je besplatan. A u stvari neko lepo plaća da dozna što više o vama i da na osnovu tih saznanja pravi poslovne planove.
Trenutno se u Americi vodi spor protiv Gugla, optuženog da u svojim pretraživanjima (dve trećine od svih pretraga na netu obave se na ovom sajtu) favorizuje sajtove u sopstvenom vlasništvu. To znači da će se vama određeni brend pojavljivati i u reklamama i u tekstovima o modi, koje pišu „nezavisni“ kritičari stvarajući potrebu da kupite baš tu robu ubeđeni da je to vaš suptilni izbor. Sve što potrebno jeste to da vas onda nešto navede da kliknete na elektronsku prodavnicu ili da vas na ulici obavesti o blizini radnje.
Ko internetu poveri sve svoje tajne dobijaće sve upola cene i baš kad mu je najpotrebnije, to je ukratko novi personalizovani koncept. Stara ideja, samo je ranije služila za oprost grehova.