Džordži Rasel ima 26 godina, lepo izgleda, voli da igra, bavi se kompjuterima (zagriženi linuksovac) i namerava u novembru da postane guverner Kalifornije. Već sama činjenica da učestvuje u jednoj od bizarnijih izbornih trka u poslednje vreme, gde su joj takmaci, pored ostalih, stogodišnja Arijana Hafington, „hastlerovac“ Lari Flint i „terminator“ Arnold Švarceneger, bila bi dovoljna da dobije prostor u medijima. No, ona je dodatno interesantna jer svoju kampanju vodi na internetu. U državi u kojoj se nalazi Silicijumska dolina to se smatra ozbiljnim i sasvim legitimnim pristupom.
Da Džordži zna šta radi i kako to treba da radi pokazuje i „guglovanje“ njenog imena (Georgy Russell). Dovoljno je da kao ključnu reč ukucate „Georgy“ i prvi sajt koji vam se nudi (I feel lucky) upravo je njen www.georgyforgov.com .
Svakako najpopularniji kandidat, Švarceneger, ne zaostaje po tom pitanju. Da bi se došlo do njegovog sajta, dovoljno je upisati Arnold kao ključnu reč, i prvi vam je na listi. Treba biti zaista veoma naivan, pa misliti da je reč o slučajnosti.
Gugl, poznato je, ima tu osobinu da rezultate pretraživanja rangira po broju linkova koji se pružaju ka nekom sajtu. Da bi Džordži bila prva, potrebno je da se dovoljno mnogo drugih sajtova na mreži poveže s njenim, kao interesantnom lokacijom. Između ostalog, to se postiže i kreiranjem takvih sajtova, odnosno internet stranica, čija je jedina funkcija da pruže „pipke“ prema ciljanom sajtu, a nevažno je kakav sadržaj nose. A verovatno nikome ne treba objašnjavati značaj „osvajanja“ prvog mesta na Guglu u okviru neke potrage.
U svojih pet godina postojanja (rođendan je bio 7. septembra) ovaj pretraživač ne samo da je proizveo gore pomenuti glagol nego je uspeo da pomete dobar deo konkurencije. Štaviše, mnogi nekadašnji pretraživači danas koriste usluge Gugla. Inače, ime potiče od naziva za najveći „zamislivi“ broj, gugol, koji se piše sa sto nula.
Političke konotacije internet pretraživača dobijaju sasvim novu dimenziju kada uzmemo u obzir razmišljanja o tome da su korisnici interneta druga svetska supersila. Zastupnici ove teorije smatraju da je svet, otkako je internet postao svakodnevna i sveprisutna pojava, sasvim drugačije mesto i da je ovom mrežom moguće vršiti značajan politički uticaj. To se pre svega odnosi na one kojima je pristup konvencionalnim medijima uskraćen iz raznih razloga, najpre zbog uticaja multinacionalnih korporacija. Do sada se pozudano zna da antiglobalističke organizacije široko koriste mrežu za koordinisanje svojih akcija, brišući pri tom međunarodne granice.
No, Gugl je pre svega servis, svakim danom sve bolji i bolji i sa sve više novih funkcija. U planu je uvođenje mogućnosti da sve komande izdajete tastaturom, bez upotrebe miša, kao i da ključne reči diktirate telefonom (za one koji iz nekog razloga ne mogu da kucaju).
Najzabavniji novi servis je kalkulator, koji vam omogućuje da obavljate računske operacije u prostoru predviđenom za pretraživanje. Ukucajte, recimo, 2+5*200/6 i kliknite na Search da vidite šta će da se desi. Ili, samo upišite reč „pi“. Ili „10 gallons in liters“, budući da je moguće i pretvaranje jedinica, kao i komplikovanije matematičke operacije.