Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Od utorka 9. novembra mnogo ih je koji su „besani u Sijetlu“, gradu u kojem je sedište kompanije Majkrosoft. Tog dana je, naime, na tržište izbačen nov internet čitač (browser) Mozilla Firefox 1.0, koji ni u čemu ne zaostaje za Internet Explorerom, naprotiv, u nekim elementima čak je i bolji. Mozilla je, inače, fondacija nastala iz pepela Netskejpa, proizvođača programa za čitanje interneta pod imenom Navigator (stariji čitaoci ga se verovatno sećaju, pre jedno sedam godina bio je lider na tržištu), koga je Majkrosoft porazio i sahranio. Nedovoljno duboko, pokazalo se, tako da je na njegovom pepelu nastala pomenuta fondacija, koja pripada porodici „otvorenog koda“, odnosno onih koji ne kriju sadržaj svog softvera i dozvoljavaju zainteresovanima da ga prepravljaju.
No, krenimo redom. Firefox (fajerfoks ili vatrena lisica) veličine je 5Mb (instalacija) i može se besplatno spustiti sa lokacije www.mozilla.org. Instaliranje je brzo i krajnje jednostavno, ne morate se čak ni skidati sa interneta dok to radite, niti ima potrebe da restartujete računar. To je, po mišljenju stručnjaka, najveća prednost novog čitača. On se nalazi izvan operativnog sistema tako da eventualne greške koje nosi neće kompromitovati vaš računar, tj. izložiti ga hakerima (za razliku od Internet Explorera zbog kojeg Majkrosoft redovno izbacuje nove i nove „zakrpe“).
Fajerfoks ne koristi ActiveX tehnologiju. Prevedeno, to znači da se neki sajtovi „gledani“ u njemu neće pojaviti u punom svetlu (faliće neki zvukovi ili animacije ali može biti problema i sa nekim komandama ako je sajt pravljen samo za Eksplorer). Ali vas zato neće smarati pop-apovima, dosadnim reklamnim sajtovima koji vam se otvaraju u milion novih prozora i usporavaju rad. Ono što gubite zbog nedostatka ActiveX-a gotovo je beznačajno, s druge strane dobitak je ogroman. Najnovija verzija Eksplorera (6.0) ima mogućnost isključivanja ActiveX-a, ali radi samo pod Windows XP-om sa Service Packom 2. Ako vam je ovo poslednje nerazumljivo, eto razloga više da instalirate Fajerfoks (da na računaru imate XP SP2, to biste, valjda, znali).
Novi čitač se grafički malo razlikuje od Eksplorera na koji ste navikli, sve komande su na istim mestima, čak vas tokom instaliranja pita da li želite da u njega prevedete i spisak svojih omiljenih sajtova (Favorites, koji se u Firefoxu nostalgično nazivaju Bookmarks, opet zbog onih koji ne mogu da prežale Navigator, recimo verziju Gold).
Prvo što će vam pasti u oči jeste da Fajerfoks ima „specijalne veze“ sa Guglom, meni za pretraživanje ugrađen je u čitač. U Mozilli kažu da je sledeći korak ugradnja pretraživača za fajlove sa lokalnog hard diska.
Posebna prednost Fajerfoksa je mogućnost da u istom prozoru otvori više sajtova (naravno, vidi se samo jedan, ostali se nalaze ispod njega u slojevima, ali su aktivni i ne morate se kretati napred-nazad da biste do njih došli). Ukoliko ste u Bookmarksima napravili posebnu grupu, sa nekoliko sajtova neophodnih za vaš svakodnevni rad, celu grupu možete otvoriti odjednom, odmah po dolasku na posao, dok kuvate kafu, na primer.
Fajerfoks radi na svim platformama (Windows, Mac, Linux), a uz njega je moguće skinuti i program za poštu Thunderbird, takođe napravljen za one koji bi da se bezbolno „skinu“ sa Outlook Expressa.
Teško da će Majkrosoft preko ovoga preći ćutke, pre bi se moglo reći da je novi rat brauzera na pomolu, samo što je ovoga puta Eksplorer u ulozi ugojenog šampiona.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve