
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Posle dvadeset godina Srbija je ponovo na listi prioriteta Vašingtona zato što jedina u Evropi nije uvela sankcije Rusiji. Na posledice se neće dugo čekati
U Beograd stiže Karen Donfrid, pomoćnica američkog državnog sekretara Entonija Blinkena. Prije nje, ovde su bili senatori Kris Mardi, Džin Šejhin i Tom Tilis. A kako stvari stoje, eto uskoro i samog Blinkena.
Ovi Amerikanci nisu u posjeti Beogradu zbog noćnog života. Razlog je sasvim prozaičan – Srbija je opet postala slučaj. Stariji čitaoci pamte susrete Slobodana Miloševića i Ričarda Holbruka, specijalnog izaslanika Bila Klintona; mlađi bi mogli upamtiti ime nekog aktualnog američkog diplomate. Onomad su Amerikanci dolazili zbog ratova u bivšoj Jugoslaviji, a sada ih dovodi činjenica da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nije zavela sankcije Rusiji poslije napada na Ukrajinu.
Ostane li Aleksandar Vučić dosljedan, nikada to i neće učiniti. Svoj stav je obrazložio zaštitom vitalnih nacionalnih interesa. Ako misli na podršku Moskve u vezi Kosova, džaba kreči – Rusija više nije u stanju sama sebi pomoći, a kamoli Srbiji. Ukoliko je riječ o povlašćenoj cijeni plina, opet će ispasti duplo golo – što uštedi na mostu, Vučić će debelo preplatiti na ćupriji.
Jer, američke diplomate ne govore tiho, niti kriju batinu iza leđa – da parafraziramo Teodora Ruzvelta. Jasno podsjećaju da se Srbija odavno obavezala da uskladi politiku sa Evropskom unijom, misleći prvenstveno na zavođenje sankcija Rusiji. U suprotnom, biće na najboljem putu da bude tretirana kao ruski zastupnik. Naime, Donfird dolazi u regionalne prestolnice da zahvali na podršci Zapadu obećavajući evropske integracije, samo u Beogradu ispostavlja zahtjeve.
Stvar nije u globalnom značaju Srbije, nego u prestižu Vašingtona i Brisla. Zato bi izjave da neće birati između Zapada i Rusije, uskoro mogu biti protumačene kao Vučićev jasan izbor. Kako ide dalje, može pitati novog američkog ambasadora Kristofera Hila – podosta je vremena proveo sa Holbrukom na Miloševićevom kanabetu.
Predsjednik Srbije ima dvije opcije. Prva je da od zemlje ponovo napravi slučaj, autoritarnu državu-pariju mimo okruženja; na ovaj način vlast mu nikad neće biti ugrožena na izborima. Druga opcija je da uradi ono što mora u najboljem interesu građana odričući se dosadašnje politike i žrtvovujući podosta rejtinga. To bi bilo pravo državništo, osobina koju Aleksanadar Vučić do sada nikad nije pokazao.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve