Avgust je mesec poslednjih priprema za polazak u školu i nabavku školskog pribora. Za udžbenike i pribor ponekad je potrebno odvojiti i celu platu, naročito u porodicama sa dvoje i više đaka.
Ove sedmice je povećan minimalac u 2025. godini, pa se vlast pohvalila da navodno prestiže minimalnu potrošačku korpu.
No, ima li u tim minimalnim platama i korpama mesta za školski ruksak? Odnosno, da li je u troškove života uračunato i pripremanje dece za školu, iako je deklarativno, obrazovanje u Srbiji besplatno?
Koliko koštaju knjige i oprema
Prva stavka za svakog roditelja dece školskog uzrasta jesu – udžbenici. Cene osnovnih kompleta udžbenika za učenike osnovne škole kreću se od 9.000 do 22.000 dinara – u zavisnosti od razreda koje dete pohađa, ali i od izbora izdavača čiji se udžbenici koriste.
Za razliku od Beograda, gde će osnovci i srednjoškolci 1. septembra dobiti po 20.000 dinara kojima mogu da nadomeste troškove nabavke udžbenika ili školskog pribora, roditelji većine đaka van Beograda neće imati takvu olakšicu.
Osim đaka u Beogradu, pravo na besplatne knjige prethodne godine su imali i učenici iz Surdulice. Ne zna se da li će imati i ove. U drugim sredinama, kao što su Niš, Novi Sad, Kragujevac, Zrenjanin, Šabac, na besplatne knjige, kao i prošle godine, mogu da računaju samo učenici prvih razreda osnovne škole.
Za sve osnovce obezbeđene su knjige u Majdanpeku.
Pojedine lokalne sredine, kao što su Vlasotince, Priboj, prethodnih godina su imale praksu da porodice prvaka dobiju novčanu pomoć u vidu poklon čestitke. U Kruševcu su takvu „čestitku“ u vrednosti od 10.000 dinara dobili i stariji osnovci dok su srednjoškolci pred povratak u klupe počašćeni sa 4.000 dinara.
Opština Prijepolje subvencionisaće i ove godine kupovinu knjiga za đake prvake sa po 10.000 dinara, odlučeno je na sednici Opštinskog veća.
Roditelji đaka širom Srbije pomoć u spremanju deteta za školovanje dobijaju od lokalne samouprave, ali bez pravila, pa tako na primer ove godine Opština Kovačica dodeljuje rančeve za đake prvake.
O podeli udžbenika za sve đake na nivou cele države još uvek nema govora.
Na nivou republike, Ministarstvo prosvete dodeljuje besplatne udžbenike samo za osnovce iz socijalno ugroženih porodica, učenicima sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji se obrazuju po individualnom obrazovnom planu, kao i đacima koji su treće ili svako naredno dete u porodici.
Sistemska diskriminacija učenika
Resorni odbor Demokratske stranke (DS) za obrazovanje saopštio je u petak da se premijer Srbije Miloš Vučević hvali povećanjem minimalne zarade, ali ne govori da ona ne može da pokrije ni osnovne troškove koje na početku školske godine imaju roditelji sa dvoje ili više dece školskog uzrasta.
„Novo poskupljenje udžbenika, prema kojem kompleti knjiga koštaju i više od 20.000 dinara za pojedine razrede, te sveske, olovke, bojice, školske torbe i druga školska oprema, uz skromnu garderobu i obuću, prevazilaze finansijske mogućnosti velikog broja roditelja, koji se često zadužuju kroz pozajmice i gotovinske kredite sa veoma visokim kamatnim stopama“, ukazala je DS u saopštenju.
DS navodi i da se godinama unazad sprovodi sistemska diskriminacija učenika, jer su besplatni udžbenici dostupni samo učenicima u pojedinim, uglavnom bogatijim opštinama, dok učenici najsiromašnijih opština moraju sami da kupuju udžbenike.
Minimalna potrošačka korpa predviđa 200 grama limuna, pola kilograma oslića, 125 grama sardina, pola kilograma spanaća, 400 grama junetine, 8,5 litara vode i sokova. Predviđeno sledovanje jaja u minimalnoj potrošačkoj korpi za tročlanu porodicu svedeno je na 48 komada mesečno ili jedno i po dnevno, odnosno pola jajeta po članu porodice dnevno.
Knjige, pribor, oprema za fizičko ili likovno nisu podrazumevani.
„Korpa“ je u u februaru ove godine koštala 53.040,56 dinara, a minimalna neto zarada je u tom mesecu iznosila 45.528 dinara.
Izvor: Južne vesti/Bebac