Zbrka oko poreza na oružje dogodila se i u Vranju, odnosno, Vranjskoj Banji. Ninoslavu Ismailoviću je u januaru stigao račun Poreske uprave na 140.000 dinara za pištolj koji je vratio Policijskoj upravi još početkom 2020. godine, piše „Jugpress”.
Ismailovići nisu usamljen slučaj u Vranjskj Banji. I njihove komšije i prijatelji u ovom mestu čekaju odgovor Poreske uprave na uloženi prigovor.
A ni Vranjska Banja nije jedini grad u kome se to dogodilo. Širom Srbije je krajem 2024. godine nastala zbrka kada je vlasnicima oružja, koji su ga pre više godina predali MUP-u, od Poreske uprave stigla opomena da izmire poreske dugove.
Građani mogu da ulože prigovor
U ponedeljak je iz Poreske rečeno da građani mogu da ulože prigovor na opomenu i da će im odgovor stići za jedno mesec dana, piše „Novi magazin”.
Jedan građanin je ispričao da je 30. decembra sat i po čekao u redu u Poreskoj upravi, ali da nije uspeo da uđe u zgradu.
Opomene su stigle i onima koji tvrde da su redovno plaćali porez na oružje, kao i onima koji su oružje predali Ministarstvu unutrašnjih poslova pre više godina.
Svi su od poreske dobili ista uputstva.
Čija je nadležnost
Na upit N1 Poreska uprava odgovarila je saopštenjem u kome predočava da zapravo ona nije nadležna pa proverava ko poseduje, a ko ne posuduje oružje:
„Poreska uprava rešenjem utvrđuje porez na registrovano oružje isključivo na osnovu elektronske baze podataka koju joj dostavlja republički organ nadležan za unutrašnje poslove koji je izdao ispravu o registrovanju oružja“.
A „Organ nadležan za unutrašnje poslove“ je „mišljenja da je pitanje pretežno u nadležnosti Poreske uprave“.
Izvor: Jugpress/Novi magazin/N1