
Intervju: Sanja Ćopić
Dve godine od „Ribnikara“: Ovakve tragedije se ne smeju ponoviti
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Cene smeštaja i nege starih u privatnim domovima za stare porasle su širom zemlje. Korekcije cena traju u poslednjih godinu, dve, kažu u Udruženju privatnih domova za smeštaj odraslih i starijih. Kao razlog navode ostala poskuljenja
U poslednje tri godine cene smeštaja i usluga u privatnim domovima uvećane su za 10 do 15 odsto. Poskupljenja pravdaju inflacijom, što za posledicu ima selidbe korisnika u druge, jeftinije privatne domove ili prekid njihovog boravka.
Uprkos nepromenjenim cenama u državnim domovima za stare, u nekima se na slobodno mesto čeka mesecima, dok u nekima ima viška slobodnih mesta.
Nakon što su privatni domovi podigli cene, državni najavljuju korekcije cena od 1. februara, ali nisu saopštili i za koliko.
U Srbiji postoji 25 gerontoloških centara, sa 9.390 mesta. Aktuelan broj korisnika na smeštaju trenutno je 7.641.
Iako se osam godina cene u državnim domovima nisu menjale, do korekcije će doći 1. februara, kako se ne bi dovelo u pitanje njihovo funkcionisanje.
Cene u privatnim domovima do 120.000 dinara
Cene privatnih domova za stara lica su u proseku više u odnosu na državne domove za starije, pa su samim tim njihovi kapaciteti nepopunjeni.
Na osnovu javno dostupnih cenovnika pojedinih domova u Beogradu, cene se kreću od 55.000 do 120.000 dinara.
Iz Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite za navode za RTS da su cene smeštaja pratile rast cena osnovnih živortnih namirnica, komunalija, cene rada na tržištu, kao i inflatornim kretanjima u proteklom periodu.
U državnim domovima liste čekanja
U Srbiji ukupno funkcionišu 44 državna doma za smeštaj odraslih i starijih, među kojima je 25 gerontoloških centara.
Potreba za ovom vrstom smeštaja raste iz godine u godinu, pa ni ne čudi činjenica da u domovima za stare postoji lista čekanja.
Prošle godine se u aprilu na listi čekanja nalazilo 315 osoba, dok je u privatnim domovima u Srbiji slobodno 20 odsto kapaciteta.
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve