Više javno tužilaštvo u Nišu odbacilo je krajem marta prigovor advokata porodica poginulih rudara u rudniku Soko, saznaje Centar za istraživačko novinarstvo Srbije. Time je ostala na snazi odluka Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu da za nesreću niko nije odgovoran. Kako su CINS-u iz tog tužilaštva rekli, protiv njihove odluke nije dozvoljena žalba, niti prigovor.
Pravni zastupnik porodica stradalih Bratislav Stojanović na odluku Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu o odbacivanju krivične prijave Ministarstva i energetike protiv 14 osoba zbog nesreće u rudniku, podneo je prigovor 31. januara ove godine. Taj prigovor odbijen je dva meseca kasnije.
Podsećamo, u vreme nesreće koja se dogodila prvog aprila 2022. godine , u jami je bilo 60 rudara. Povređen je 21, a poginulo osam rudara. Tog dana, život su na radnom mestu izgubili Branko Čokorilo, Bojan Stajić, Bratislav Živković, Branislav Zlatanović, Petar Petrović, Darko Zlatković, Nenad Trivunac i Radovan Grujić. Najmlađi od njih je ’91. godište, a najstariji ’63.
Odbacivanje krivične prijave
Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je nakon provedenih dokaznih radnji, u drugoj polovini januara odbacilo krivičnu prijavu Zorane Mihajlović, bivše potpredsednice Vlade Srbije i ministarke rudarstva i energetike, zbog krivičnog dela teško delo protiv opšte sigurnosti protiv 14 osoba.
To je treće odbijanje tužilaštva da pokrene krivični postupak zbog nesreće u rudniku „Soko“ i drugo odbacivanje krivične prijave koju je podnelo Ministarstvo rudarstva u energetike, u vreme kada je na čelu bila ministarka Zorana Mihajlović.
U poslednjem obrazloženju Osnovnog javnog tužilaštva navedeno je da „ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti“.
„Odluka je doneta nakon sprovedenih dokaznih radnji, između ostalih u vidu vršenja uvida u izveštaj republičkog rudarskog inspektora o izvršenom inspekcijskom nadzoru rudnika „Soko“, veštačenja komisije veštaka Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu i dva dopunska veštačenja ove ustanove, saopštilo je iz Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu.
Uslovi nisu bili bezbedni
Rudnik Soko ima metanski režim rada sa posebnim rizikom od eksplozije. Eksploataciono polje zahvata atare sela Čitluk, Vrelo i okolnih sela i naselja istočno, severoistočno i zapadno od sela Čitluk.
Meštani Aleksinca i zaposleni u rudniku „Soko“ smatraju da uslovi u jami nisu bili bezbedni.
Nadzornik na spoljnom Zoran Nikolić rekao je da je to jami sa visokim rizikom rada i ocenio da su unutra uslovi „katastrofalni, znači nula, nula, nula“.
I drugi rudari su ocenili da bezbednost na radu nije na zavidnom nivou iako predstavnici vlasti tvrde drugačije. Istakli su da im nedostaje HTZ oprema i da ih je direktor obavestio da nailaze na područje koje je rizično, zbog peska koji se pojavio u vazduhu prilikom manje detonacije, ali da niko od njih nije očekivao da će doći do eksplozije ovih razmera.