img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Protesti u Srbiji

Vlast, frustracija i nasilje: Ekspres lonac pred pucanjem

06. decembar 2024, 19:03 Tijana Stanić
Blokada ulaza u sud Foto: Tanjug / Nenad Mihajlović
Blokada ulaza u sud
Copied

„Znao sam ranije i mnoge poslanike radikala koji su imali obrazac da stvaraju haos, a da privatno nisu bili nekulturni ljudi. Šta je poruka? Oni će to raditi sve dok misle da je to isplativo“, kaže za „Vreme“ sociolog Zoran Stojiljković

Reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića o tome kako čovek koji je u Loznici udario jednog od učesnika protesta „Zastani, Srbijo“ automobilom „nije kršio zakon“, emitovane pre nekoliko dana na svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, polako dolaze na naplatu.

Nedelju dana od prvog gaženja, u petak se na četvoro članova Beogradske filharmonije, učesnika istog protesta, u punoj brzini automobilom zaleteo stariji muškarac. Povređeni su odmah prevezeni u bolnicu kolima Hitne pomoći.

Srbija je već više od mesec dana poput ekspres lonca koji svakog trenutka preti da eksplodira. Nakon što je u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra stradalo 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno, deo javnosti preselio se na ulice i zahteva da odgovorni budu kažnjeni.

Mesec dana kasnije, nezadovoljstvo se ne smiruje. U međuvremenu su se u proteste uključili i studenti nekoliko univerziteta, koji svakodnevno kao vid pritiska na vlast blokiraju matične fakultete. Broj fakulteta u blokadi iz dana u dan je sve veći, a sve je počelo nakon dobro poznatog scenarija, koji se svakog petka ponavlja – jedino što se menja su mete. Tog 22. novembra napadnuti su na protestu „Zastani, Srbijo“ studenti Fakulteta dramskih umetnosti. Nedelju dana kasnije desio se pomenuti incident u Loznici, zajedno sa identičnim dešavanjem u Požarevcu, a poslednji u nizu su pregaženi članovi Beogradske filharmonije.

Šta jeste, a šta nije nasilje

U ekspres loncu srpskog društva, nasilje je glavni sastojak. Gaženje, batinaši, kapuljaši, hapšenja policajaca u civilu, slanje antiterorističkih jedinica na goloruke građane na Savskom mostu – a zatim i hvaljenje kako je narodni poslanik Savo Manojlović „skičao kao svinja“ dok su ga hapsili – targetiranje studenata kao strane plaćenike, po dobro oprobanom receptu Slobodana Miloševića i Mire Marković. Na kraju, gurkanje i tuča poslanika, prvo u nacionalnom, a zatim i pokrajinskom parlamentu.

Državno-partijsko-medijska mašinerija danima za nasilje optužuje opoziciju i nezadovoljne građane, koje na sav glas nazivaju „ekstremistima“ i „nasilnicima“.

Sociolog i profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Zoran Stojiljković kaže za „Vreme“ da, uprkos tvrdnjama vlasti i tabloida, blokada i zauzimanje prostora uključuje „simboličku upotrebu nasilja“.

„Ukoliko se tu ne radi o svesnom neposrednom dovođenju u opasnost ljudskih života, to je nešto što je praktično dozvoljena količina simboličke upotrebe nasilja. Ne može se izjednačiti sa nekom vrstom političkog nasilja koje ugrožava živote i koje dovodi do dramatičnog rasta opasnosti izbijanja građanskog rata i sukoba koji do kraja polarizuju i zaustavljaju društvo“, ističe sagovornik „Vremena“.

Stvarno nasilje, dodaje profesor, doveo bi u vezu samo sa „još uvek neidentifikovanim, odnosno neprocesuiranim grupicama huligana ili ličnosti koje svesno izazivaju ili stvaraju konfrontaciju“.

Rast frustracije

Jasno je, međutim, da u delu javnosti i opozicije postoji frustracija zbog retorike i poteza vlasti. Kulminacija je viđena tokom dva sukoba u parlamentu – prvo u nacionalnom, a zatim i u pokrajinskom.

„Ako ne možete da vodite proteste zbog elemenata blokade prostora, ako vas potpuno marginalizuju time što se poigravaju procedurama, pa osporavaju ili ne dozvoljavaju vaš dovoljan broj potpisa za pokretanje poverenja Vladi, a prethodno su ‘izgubili‘ 38.000 potpisa građanskih inicijativa, oni vas svesno dovode u frustrirajuću situaciju“, objašnjava sociolog.

Dodaje da je sve to dovelo do nezavidne situacije u kojoj se društvo trenutno nalazi. „Niko nije bio oduševljen klimom u republičkoj skupštini i nekim drugim skupštinama, ali moramo razumeti da je vlast svojim ponašanjem dovela do situacije da morate da dodatno radikalizujete i dramatizujete proteste. U svakoj drugoj situaciji, da imate tolerantan prostor za dijalog, niko ne bi polivao vinom ili farbao crvenom farbom prostore institucija“.

Moraju se ojačati institucije

Kada se desi nekakva tragedija, zločin ili nepočinstvo, ustaljena je fraza predstavnika vlasti da građani „puste institucije da urade svoj posao“. U praksi se češće vidi potpuno suprotna slika – ona da institucije svoj posao uopšte ne rade sve dok se na njih ne izvrši ozbiljan pritisak.

„Ono što su radili prosvetni radnici kroz štrajkove, i ono što sada rade studenti na fakultetima, to je pretpostavka da se ne možete sa njima igrati. Da ne možete da pošaljete BIA u Zavod za zaštitu spomenika kulture jer su se usudili da intervenišu oko Generalštaba. Da ne možete da rušite jedan most, a da novi niste napravili, a da ne očekujete reakciju građana na ulici. Ta vrsta svakodnevnog otpora i odbrane svojih prava i vraćanje nekakvog kapaciteta institucijama jeste recept za izlazak iz ove krize, koliko god da nas ove nemile scene zaista plaše“, navodi Stojiljković.

Na kraju krajeva, nasilno ponašanje ne može se izjednačiti sa nasiljem kao osobinom ličnosti. Postoje različiti razlozi zašto se neko može ponašati na način koji bi neko okarakterisao kao nasilan.

„Znao sam ranije i mnoge poslanike radikala koji su imali obrazac da stvaraju haos, a da privatno nisu bili nekulturni ljudi. Šta je poruka? Oni će to raditi sve dok misle da je to isplativo“, zaključuje sagovornik „Vremena“. „Onog trenutka kada toga ne bude bilo, pitanje je da li će to raditi. Pogotovo u ovoj kulturi stalnog proveravanja rejtinga“.

Tagovi:

Novi Sad tragedija Političko nasilje Protesti u Srbiji Zoran Stojiljković
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Skica kružnog toka koji je trebalo da se nađe na Trgu republike

Beograd

16.maj 2025. Tijana Stanić

Kocke na Trgu republike ponovo izvađene, a kružni tok ni na vidiku

Grad ne odgovara na pitanja „Vremena“ o tome da li će biti kružnog toka na Trgu republike, koji je Šapić mesecima najavljivao. Za to vreme, kocke koje su zbog njega izvađene stoje raskopane

Beograd

16.maj 2025. Sonja Ćirić

Stanari Kneza Miloša: Ministarstvo građevinarstva nije nadležno za dozvolu

Ministarstvo građevinarstva izdalo je građevinsku dozvolu za Kneza Miloša 42 iako nije nadležno, kažu stanari susednih zgrada. Šestospratnica koja se zida, je tik uz susednu zgradu i može da je uruši. Stanari su zato poveli upravni spor protiv Ministarstva, i blokirali gradilište

Fabrika oružja „Milan Blagojević“: Desetine izgubljenih života

Kraj suđenja za tragediju u Lučanima

15.maj 2025. Tijana Stanić

Od eksplozije do presude: Nedostižna pravda u slučaju „MB Namenska“

Dva izgubljena života, jedna porodica izopštena iz zajednice, desetine propusta, šest godina razvlačenja po sudovima, oslobađanje jednog optuženog i ublažavanje kazne drugom. Ovo je epilog suđenja zbog smrti dvojice radnika u fabrici „MB Namenska“ koje je završeno 14. maja

Ekologija

15.maj 2025. B.B.

Kako se podzemnom kvadraturom izigrava propis o zelenim površinama

Projekti se u javnosti promovišu kao zelene oaze, linijski parkovi i koridori, ali oni uključuju ogromne podzemne kvadrature, uključujući podzemne garaže, a to delom obesmišljava ulogu zelenih površina

Udruženje „Svici u mraku“

Autizam

14.maj 2025. Milica Srejić

„Svici u mraku“: Kako osobama sa autizmom oplemeniti život

Osobe sa autizmom nakon srednje škole sistem maltene zaboravlja. Zato, Mikica Petronijević, otac mladića sa autizmom, u Aranđelovcu pravi centar kako bi im oplemenio život, a roditeljima obezbedio predah

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure