Kolektiv “Ministarstvo prostora” objavio je na svom Fejsbuk profilu informaciju da od 2022. godine Centralni registar planskih dokumenata nije dostupan.
Reč je o Registru, odnosno, platformi na kojoj se nalaze svi urbanistički planovi u Srbiji, javna baza planskih dokumenata.
Kako se navodi iz ovog kolektiva upućen je zahtev Republičkom geodetskom zavodu (RGZ), gde je Registar bio dostupan poslednji, ali je nestao nakon hakerskog napada na sajt RGZ-a.
Iz RGZ-a je rečeno da se Registar nalazi kod Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije, koja ne postoji, i koja je do novembra 2023. morala biti oformljena prema izmenama Zakona o planiranju i izgradnji.
Prema Zakonu, Registar bi trebalo da bude dostupan kod nadležnog ministarstva koje je u obavezi da vodi Registar dok se Agencija ne oformi.
“Ipak, nema ga ni tamo”, kažu iz Ministarstva prostora.
Nema ni starih ni novih dokumenata
Pored toga što je Registar uređen zakonom, postoji i podzakonski akt, odnosno vrlo temeljan pravilnik koji propisuje i kako i šta on treba da sadrži, kao i način njegovog vođenja i održavanja.
Registar treba da sadrži i planska dokumenta koja su nastala i pre nego što je on nestao u hakerskom napadu, i ona nastala pre nego što je menjan zakon, i dokumenta koja su nastala pre promena na sajtu RGZ – ali i nova planska dokumenta, sva ona koja su donošena nakon što je registar nestao.
Lokalne samouprave objavljuju nepotpune informacije o planovima
Planove koje sadrži Registar treba da objavljuju i lokalne samouprave.
Problem je u tome što neke lokalne samouprave planove objavljuju, a neke ne, a često informacije nnisu potpune.
Službeni glasnik, u kome se planovi takođe objavljuju, nije otvoren za javnost, jer se pristup njemu plaća.
Bez centralnog registra nemamo uvid ni u preko 60 detaljnih urbanističkih planova koji se objave samo u Beogradu na godišnjem nivou.
Ministarstvo prostora je od Ministarstva građevinarstva tražilo odgovor na pitanje šta je s registrom. Kako navode, nisu dobili odgovor.
Ministarstvo prostora je kolektiv koji postoji od 2011. godine. U nastanku organizacije, fokus je bio na neiskorišćenim javnim prostorima, koji su propadali, a imali su potencijal da građanima pruže mnogo više. Jedan od suosnivača je i Dobrica Veselinović iz Zeleno-levog fronta.