
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Od kako je „Vreme“ otkrilo da je Jelena Trivan prepisala barem petnaest odsto svoje doktorske teze, preispituje se njena originalnost. Uzrok najnovijem odlaganju je ostavka Borivoja Baltazarevića, člana koga je imenovao Nacionalni savet za visoko obrazovanje
Borivoje Baltazarević, član stručne komisije za preispitivanje doktorske disertacije „Biblioteke i multikulturalnost“ direktorke Telekoma Srpska Jelene Trivan, podneo je ostavku na tu funkciju, saznaje Danas.
Da je Jelena Trivan plagirala rad s kojim je doktorirala na Filološkom fakultetu u Beogradu, otkrio je nedeljnik „Vreme“ 2019. u tekstu „Anatomija jedne disertacije“.
Od četiri člana stručne komisije za preispitivanje doktorske disertacije Jelene Trivan, tri člana se slažu da su sumnje o plagijatu osnovane.
Baltazarević je podneo ostavku dan nakon što je primio nacrt izveštaja, napisan na osnovu rada ostala tri člana komisije, u kome su potvrđene sumnje da je Trivan plagirala svoju doktorsku disertaciju.
Doc. dr Borivoje Baltezarević je naučni saradnik, zaposlen na Institutu za srpsku kulturu Priština-Leposavić kao naučni saradnik. u stručnu komisiju imenovan na predlog Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje (NSVO), a na to se čekalo više od godinu dana, jer se prvobitno ispostavilo da zahtev Filološkog fakulteta, nije stigao do Saveta.
Da bi izveštaj stručne komisije bio merodavan, neophodan je potpis Baltazarevića.
Preostali članovi komisije su 28. decembra predali tekst usaglašenog izveštaja sa tri potpisa Filološkom fakultetu,. Dekanka Filološkog fakulteta u Beogradu Iva Draškić Vićanović za Danas potvrđuje da će se Fakultet posle praznika obratiti NSVO da imenuje novog člana u stručnu komisiju.
„Vreme“ je otkrilo da je Jelena Trivan bez navođenja izvora prepisala barem petnaest odsto svoje teze, i to računajući samo literaturu dostupnu na srpskom jeziku. Išlo se od kopiranja sa neproverenih foruma i iz nepotpisanih seminarskih radova dostupnih na internetu, sve do publikacija Matice srpske i knjige Boška Obradovića u izdanju Dveri. Takvom je tezom Jelena Trivan završila akademski sprint koji je skoro bez premca u Srbiji: za tri godine kroz master i doktorske studije, isključivo uz najviše ocene. Ne bilo gde, nego na Beogradskom univerzitetu – uvek uz pratnju svoje mentorke, bivše dekanke Filološkog fakulteta Aleksandre Vraneš.
Inače, Jelena Trivan Trivan je tužila „Vreme“, autora pomenutog teksta Nemanju Rujevića i glavnog urednika zbog teksta, ali još nije doneta pravosnažna presuda.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve