
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Deseti dan zaredom, više od 250 studenata u Bulevaru kralja Aleksandra u tišini je odalo poštu žrtvama nesreće u Novom Sadu. Skup pod nazivom „Mislim, dakle blokiram“ počeo je u 11.52 u Novom Sadu
Studenti tehničkih i Pravnog fakulteta u Beogradu blokirali su u nedelju u 11.52 deo Bulevara kralja Aleksandra u blizini Vukovog spomenika, odajući simboličnom petnaestominutnom akcijom poštu žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Više od 250 studenta, deseti dan zaredom, stajalo je u tišini, držeći transparente „Za pravdu, ne za pare“ , „Nijedan tehnolog neće da sluša vaš monolog!!!“ ,„Javni funkcioner dužan je da javni interes ne podredi privatnom“, „Tražimo pravdu i bezbednost“, „Inženjeri pošteno rade, biće blokade“.
Skup su obezbeđivali pripadnici Policijske uprave za grad Beograd i odeljenje javnog reda i mira, a on je protekao bez incidenata.
„Mislim, dakle blokiram“
Protest je u nedelju organizovan i u Novom Sadu. Grupe Sviće i Stav organizovale su skup podrške studentskim blokadama „Mislim, dakle blokiram“, kod zgrade Rektorata u Novom Sadu. Pozvali su građane da se u 11.52 okupe ispred zgrade Rektorata.
U pozivu na skup navodi se da je više od 40 državnih fakulteta u blokadi i da studenti celoj Srbiji drže najvažniju lekciju.
„Blokirajući fakultete, oni danima polažu ispite o slobodi i neposlušnosti i hrabrosti. Sada je vreme da svi stanemo uz njih. Sada je vreme da aktivisti, pokreti, organizacije i građani pomognu omasovljavanju građanske neposlušnosti i održavanju blokada što duže“, piše u pozivu.
„Ponesite im hranu, ćebad, jastuke, dušeke, vodu, sredstva za higijenu. Oni nisu sami, a za pravdu i ispunjenje zahteva protesta se bore uprkos pretnjama, siledžijama, batinašima i privođenjima“, navode Sviće i Stav.
Dodaju i da je od 1. novembra održan niz akcija građanske neposlušnosti, dok će i na ovom skupu građanima biti dostupni flajeri, posteri, stikeri i drugi materijali koji podsećaju na to da je 15 ljudi poginulo, a da niko nije kažnjen.
„Hajde da ih konstantno podsećamo na to da su im ruke krvave. Nećemo zaboraviti ni žrtve ni nepravdu“, navedeno je u pozivu.
Na skupu su bili prisutni i odbornici skupštine Novog Sada Katarina i Miša Bačulov iz GG „Heroji“. Među prisutnima su i odbornik BRAVO skupštine Novog Sada Miran Pogačar, kao i odbornik SSP-a Vladimir Vrsajkov, prenosi N1.
Okupljeni su ofarbali u crveno pločnik ispred Rektorata i ostavili „krvave“ otiske šaka.
U padu betonske nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra poginulo je 15 ljudi, a dve osobe su teško povređene.
Izvori: FoNet/N1
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve