U beogradskoj ulici Kneza Miloša na uglu sa ulicom Vojvode Milenka, još od Prvog maja stanari i aktivisti blokiraju gradilište šestospratnice. Tvrde da će se i njima desiti isto što se desilo stanarima novobeogradskog Bloka 4 koji su zbog zidanja nepropisno visoke zgrade ostali bez svetla, i pre četiri godine stanarima u Vidovdanskoj čija se zgrada urušila zbog kopanja temelja nove, susedne.
O ovome su na vreme upozorili Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI), ali je investitor ipak dobio građevinsku dozvolu. Investitor je Sašo Tasevski iza koga se, kažu stanari, izgleda krije jedan od glavešina SNS-a zato što je viđen da iz prikrajka posmatra gradilište.
Argumenti stanara
Ministarstvo je priznalo stanare Knez Miloša i Vojvode Milenka kao stranku u postupku prilikom izdavanja građevinske dozvole, oni su dostavili svoje argumente, ali je Ministarstvo na kraju ipak sve to zanemarilo i izdalo građevinsku dozvolu Tasevskom.
Među argumentima stanara su bila i sledeća dva: po zakonu, zgrada mora da bude udaljena od susedne između 7 i 13 metara, a nova šestospratnica je na svega 1.4m razmaka od Kneza Miloša 44. Osim toga, stanari su ugroženi i zbog izgradnje podzemne garaže u tri nivoa jer je ovde visok nivo podzemnih voda što naravno može da potkopa temelje i uruši zgradu.
Spornu građevinsku dozvolu potpisao je ministar za javna ulaganja Darko Glišić.
Odbornica Zeleno-levog fronta u Skupštini opštine Savski venac Sanja Solarević kaže za „Vreme“ da Ministarstvo građevinarstva nije nadležno da izda ovu građevinsku dozvolu, već Grad Beograd.
Ministarstvo je nenadležno
„Ne zna se zašto je Ministarstvo preuzelo tu nadležnost od Grada. Ministarstvo građevinarstva izdaje građevinsku dozvolu za infrastrukturne objekte i objekte površine preko 20.000, a ovde je u pitanju izgradnja stambeno-poslovnog objekta od 3.136 metara kvadratnih“, kaže Sanja Solarević.
Odgovor na odborničko pitanje zašto se to desilo, kao i zašto su zanemareni argumenti stanara postavljeno na sednici 20. marta, još nije dobila.
Od svih institucija kojima su se žalili stanari, odazvala se samo Građevinska inspekcija. Naložila je da se obustavi rušenje mehanizacijom, ali gradilište nije zatvorila – inspektorka je rekla da za to nije nadležna.
„Praktično nije ništa uradila, zato što je sve već srušeno pa mehanizacija više nije potrebna na gradilištu“, kaže Sanja Solarević.
Svega toga ne bi bilo da Ministarstvo građevinarstva nije izdalo građevinsku dozvolu, Zbog toga su stanari Kneza Miloš poveli Upravni spor protiv Ministarstva građevinarstva.
Do tada, brane svoje stanove blokiranjem gradilišta.