
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Nakon objave advokata širom Srbije da počinju sa štrajkom, advokati iz Vranja saopštili su da se pridružuju protestu jer su nezadovoljni na koji način su protekle nedelje usvojene u izmene i dopune Krivičnog zakonika
Advokati Vranja pridružili su se štrajku kolegama iz Beograda, Kragujevca, Čačka, Niša, Loznice i drugih gradova Srbije, piše JUGpress.
„Advokati u Srbiji su nezadovoljni zbog načina na koji su protekle nedelje u srpskom parlamentu usvojene izmene i dopune Krivičnog zakonika, što je učinjeno bez rasprave i diskusije”, saopštili su vranjski advokati.
Poručuju da nisu protiv da prosvetni, zdravstveni i radnici socijalnih ustanova dobiju zaštitu kroz krivično delo, niti da se pooštre kazne za krivična dela protiv bezbednosti saobraćaja, ali jesu protiv da se to uradi bez diskusije u parlamentu.
Advokatska komora Beograda (AKB) odlučila je da obustavi rad od 2. do 4. decembra.
Advokatska komora Šapca zbog istog razloga izglasala je odluku o obustavi rada od 2. do 5. decembra.
Njihove kolege iz Niša koje su najavile obustavu rada za 3. i 4. decembar, a advokati iz Kragujevca su najavili obustavu rada za 4. decembar.
Kako je objavljeno na sajtu Advokatske komore Beograda, „za vreme obustave rada, advokati, članovi Advokatske komore Beograda neće postupati pred sudovima i drugim državnim organima u Republici Srbiji, izuzev u postupcima u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građanima, u pritvorskim predmetima i u postupcima koji se vode prema maloletnim učiniocima krivičnih dela, u postupcima koji se vode zbog krivičnog dela nasilja u porodici i u postupcima u kojima se odlučuje o određivanju privremenih mera“.
Ministarka pravde Maja Popović na svojoj Instagram stranici je napisala: „Sa žaljenjem sam primila vest da je Advokatska komora Beograda donela odluku o obustavi rada od 2. do 4. decembra 2024. godine.“
Šta podrazumevaju izmene Krivičnog zakona?
Nacrt izmena i dopuna Krivičnog zakonika predviđa mnogo negativnih odredbi, kao što je ona da krivično može da bude optužen onaj ko putem sredstava informisanja objavi materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, rekao je ranije za „Vreme“ advokat Srefan Ćorda.
On je istakao da je u Nacrtu negativno i što se za sve kazne koje se pooštravaju, konkretno za kaznu doživotnog zatvora, ne dozvoljava mogućnost uslovnog otpusta.
Rekao je i da je u Nacrtu negativno i to što su ukinuta određena krivična dela koja su ranije postojala, kao što je iznuda iskaza.
Istakao je da ima i pozitivnih stvari predviđenih Nacrtom kao što su pooštrene kazne za krivična dela najtežih oblika ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, kao što je vožnja pod uticajem alkohola ili droge (ili oba), bahata vožnja ili namerno obaranje pešaka na pešačkom prelazu.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve