Prosveta
U Filološkoj gimnaziji polugodište traje do petka
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Za porodicu, a protiv woke kulture ustali su i predsednik Vučić i ministarka Đurđević-Stamenkovski. Pri tome, većina njihovih birača verovatno ne zna ni šta je to
Uterivanje straha u kosti srpskom narodu od novog bauka, zvanog woke kultura, počelo je u Njujorku, na Samitu o budućnosti Ujedinjenih nacija. U svom obraćanju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je „Srbija moderna zemlja, ali da nije spremna da žrtvuje sopstvene tradicionalne vrednosti.“
Nastavio je pominjanjem woke kulture, za koju smatra da se „nameće kao najviša moguću vrednost i kao stanje koje moramo da dostignemo u budućnosti“.
Woke kultura i „eutanazija porodice“
Izjava ministarke za brigu o porodici Milice Đurđević Stamenkovski još više je doprinela negativnim konotacijama.
Nakon što je pozvala građane da započnu „demografsku obnovu nacije“, ministarka je počela da govori u važnosti očuvanja tradicionalne porodice.
„Strateško opredeljenje države je da sačuva tradicionalnu porodicu nasuprot pokušajima woke kulture da se izvrši eutanazija porodice kakva oduvek postoji“, kazala je ministarka.
Dodale je da je reč o „stradanju sadašnjosti” i „gubljenju budućnosti”, time unevši dodatnu konfuziju među narod, ionako nedovoljno upućen o značenju i poreklu woke pokreta.
Šta je zapravo woke kultura?
Woke, odnosno „probuđena“ kultura, odnosi se na svest i osetljivost prema društvenim nepravdama, rasizmu, seksizmu, homofobiji, transfobiji i drugim oblicima diskriminacije.
Termin „woke“ dolazi iz afroameričkog slenga i prvobitno se odnosio na svest o rasizmu. Međutim, značenje pojma se proširilo i sada se koristi za širenje svesti o svim vrstama socijalnih nejednakosti.
Pojam je naglo zaživeo nastankom pokreta Black Lives Matter, a glavna parola pokreta glasila je „Ostanite budni“ (Stay woke).
Neki, ipak, ovaj izraz koriste za označavanje ekstremnog političkog liberalizma i progresivizma, kao preterane političke korektnosti i preosetljivosti na kritike ili čak šale.
Woke u svakodnevnom životu
Kafići sa istaknutim LGBT zastavama, rodno neutralni toaleti, tv emisije u kojima su predstavljene gotovo sve manjine, samo su neki od načina na koje se woke kultura manifestuje u svakodnevnom životu.
Pojam priznavanja privilegije takođe je od skoro uvršćen u ovaj pokret, a odnosi se na situaciju u kojoj osoba priznaje da zbog svog rasnog, seksualnog ili rodnog identiteta uživa određene privilegije.
Mnoge kompanije uvele su i takozvane „sigurne prostore” (safe spaces), u kojima pripadnici manjina mogu da se osećaju bezbedno i razgovaraju o svojim problemima.
Tu spada i Me too pokret, koji se bori protiv seksualnog zlostavljanja i osnažuje žrtve da podele svoja iskustva, sa posebnim fokusom na ovakve oblike nasilja na radnom mestu.
Fraza „Me Too” je prvobitno bila korišćena u ovom kontekstu 2006. godine na društvenoj mreži My Space, od strane žrtve seksualnog uznemiravanja i aktivistkinje Tarane Burk.
I Kamala je woke
Konzervativni političari, uključujući bivšeg predsednika Donalda Trampa, okupili su se protiv ovog pokreta, te produbili raskol u već podeljenom američkom društvu.
Snimak iz 2017. godine u kome sadašnja kandidatkinja demokrata na predsedničkim izborima Kamala Haris kaže da „svi moraju biti probuđeni“ ponovo se pojavio i izazvao pometnju.
Izjavu je dala dok je bila na poziciji senatorke, a povodom pitanja migracione politike i zaštite životne sredine.
Haris je tokom intervjua rekla da je „dobro za demokratiju“, da se ljudi sa svih strana angažuju u onome što se dešava.
Pozvala je Amerikance da budu aktivni i „probuđeni“. Kasnije je objavila na svojim društvenim mrežama: „Moramo biti aktivni. Moramo da ostanemo budni.“
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Po oceni lingvista, sve izabrane reči oslikavaju društvo u kojem živimo, pa je zato nakon nadstrešnice, na drugom mestu reč „litijum“
Na Trgu Republike upaljene sveće u znak solidarnosti sa tugom Zagrepčana zbog nesreće u osnovnoj školi koja se desila u petak
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
U petak, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će se za subvencije za besplatan javni gradski prevoz iz budžeta Grada izdvajati par desetina miliona evra više nego do sada. Dok, sa druge strane stručnjaci tvrde da je budžet prazan, a odluka o besplatnom prevozu pogubna
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve