
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
„Univerzitet je okosnica društva, zapravo institucija koja je jedna od retkih u koju građani Srbije imaju poverenje“, rekao je rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da država i Univerzitet nisu u dobrom odnosu – zbog države, koja je na neki način vrši pritiske u mnogim sferama poslovanja.
„U mnogim segmentima našeg delovanja imamo određene probleme. Oni su sada eskalirali posle studentskih blokada i posle naše podrške studentima, koju smo nedvosmisleno kao Univerzitet u Beogradu dali. Sada smo na neki način mi i država postavljeni kao suprotstavljene strane. Ustvari, to ne bi trebalo da bude tako. Univerzitet je okosnica društva, zapravo institucija koja je jedna od retkih u koju građani Srbije imaju poverenje“, rekao je Đokić za Radio-televiziju Srbije.
On je istakao država ne treba da gleda Univerzitet kao neprijatelja i nekoga ko hoće da ruši državu.
Povodom tri dopisa koje je Ministarstvo visokoškolskim ustanovama, naveo je da su objasnili da pored nastave postoji i naučni rad koji se obavlja bez prekida, kao nenastavno osoblje koje 100 odsto svojih obaveza obavlja od početka blokada.
„Onda se ministarstvo malo opasuljilo na neki način i doneli su odluku da će uplatiti plate nenastavnom osoblju, fakultetskoj administraciji, a nastavnom će uplatiti samo u onom delu koji se bavi istraživačkim radom, a ne u onom delu koji se bavi nastavom. Taj odnos je negde 50 odsto prema 50 odsto, i to je Ministarstvo prepoznalo“, rekao je Đokić.
Nezakonit atak
Ukazao je da je dan nakon toga, na sednici Vlade Srbije u ponedeljak, Ministarstvo donelo uredbu u kojoj menja taj propis i da sad taj odnos nije 50 prema 50 odsto, već je preko 85 odsto u korist nastave, tako da bi oni koji učestvuju u nastavnom procesu, to su profesori asistenti, istraživači, dobili samo 15 odsto od svoje plate.
„To je atak, koji je nezakonit. Univerzitet u Beogradu je formirao nekoliko pravnih timova koji će postupiti tako što će ovu odluku putem nekih tužbi da pokuša da ospori“, poručio je Đokić.
Naglasio je da Univerzitet u Beogradu nije postupio protivzakonito i ponavio da Univerzitet da nije obustavio rad, već profesori i fakulteti ne mogu da realizuju nastavu, jer postoje blokade.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve