img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Zrenjanin

Prosvetne inspektorke odbile slepu poslušnost Ministarstvu prosvete

20. januar 2025, 21:53 B.B.
Foto: Novi optimizam
Protest u Zrenjaninu
Copied

Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije

Ivana Atanacković 13 godina radi na poslovima prosvetnog inspektora, a Ružica Tapavički radi na poslovima prosvetnog inspektora od formiranja prosvetne inspekcije pre 22 godine. Njih dve su odbile da sprovode mere Minsitarstva prosvete protiv nastavnika koji su štrajkovali u ponedeljak, jer smatraju da se one kose sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije.

U otvorenom pismu one su se obratile svojim kolegama prosvetnim inspektprima u vezi sa nalogom Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice koje se odnosi na postupanje inspektora u vezi sa najavljenim obustavama rada u školama. U mejlu koji je poslao Sekreterijat navedene su, kažu, unapred utvrđena šema zapisnika o vanrednom inspekcijskom nadzoru i unapred utvrđene mere koje treba nalagati ustanovama

One su kao prosvetni inspektori zaduženi za postupanje u nekim od škola na teritoriji grada Zrenjanina obrazložile zbog čega odbijaju da postupe po nalogu Sekreterijata, a u „cilju zaštite profesionalnog i ličnog integriteta“.

Jedan od razloga je da je inspektor dužan da vodi računa o javnom interesu i rizicima po zaštićena dobra i prava, a da bi na taj način „u pitanje došlo funkcionisanje celokupnog procesa obrazovanja, što bi izazvalo veće štetne posledice od onih koje bi nastupile da ovlašćenje nije primenjeno ili je primenjeno na drugi način“

„Ukoliko bi došlo do utvrđivanja odgovornosti svih zaposlenih u ustanovi, u kom slučaju je kao jedina mera nakon utvrđene odgovornosti predviđen prestanak radnog odnosa zaposlenog, isto bi predstavljalo rizik da ustanova nema nastavnike u radnom odnosu, te da shodno članu 92. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, ne može da obavlja delatnost”, objašnjavaju dve inspektorke.

Deca imaju pravo na slobodno izražavanje

Atanacković i Tapavički se pozivaju i na Konvenciju o pravima deteta, “koja je deo našeg unutrašnjeg pravnog poretka i na koju upućuje član 79. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja”, a prema kome deca imaju pravo da slobodno izražavaju svoje mišljenje o svim pitanjima koja ih se tiču, pravo na slobodu izražavanja, pravo na slobodu udruživanja i slobodu mirnog okupljanja.

Navedenim članom zakona, između ostalog, previđeno je i pravo na zaštitu i pravično postupanje ustanove prema detetu i učeniku.

A mere izrečene na način kako je predviđeno pomenutom šemom zapisnika “zahtevaju sprovođenje postupaka protiv zaposlenih i učenika, što bi dovelo do administrativnog kolapsa u ustanovama, te do toga da iste ne budu izvršive, što bi dodatno obesmislilo smisao postojanja i funkcionisanja prosvetne inspekcije, te značajno narušilo ugled i poverenje u prosvetnu inspekciju”, smatraju dve inspektorke.

Ukidanje samostalnosti inspektora

On ukazuju da se nalaganjem da se postupa na navedeni način “ulazi u samostalnost inspektora, odnosno inspektor je onemogućen da postupa u skladu sa svrhom zbog koje mu je dato ovlašćenje i poverenje od strane države  – inspektor je samostalan u radu u granicama ovlašćenja utvrđenih zakonom i drugim propisom i za svoj rad odgovara lično; inspektor obavlja posao samostalno, bez nezakonitog spoljašnjeg uticaja, ograničenja, nagovaranja, pritisaka, pretnji ili mešanja; inspektor brani samostalnost od političkih pritisaka, intervencija i uticaja i u slučaju ugrožavanja ili narušavanja samostalnosti potražiće zaštitu od rukovodioca, unutrašnje kontrole inspekcije ili drugog nadležnog organa; inspektor samostalno postupa i odlučuje u svakom konkretnom slučaju, uvažavajući sve okolnosti slučaja; inspektor je dužan da prevashodno postupa preventivno i da podstiče dobrovoljnu primenu zakona – prevencija i saveti pre i umesto kažnjavanja, kažnjavanje nije cilj, ni svrha inspekcijskog nadzora i ne sme da postoji obaveza ili naređenje da se u inspekcijskom nadzoru pronađe nezakonitost kod nadziranog subjekta; inspektor je dužan da svoj posao obavlja odgovorno, savesno, pošteno i nepristrasno, postupajući u dobroj veri; inspektor je dužan da se ponaša u skladu sa načelima i pravilima profesionalnog i etičkog ponašanja i standardima integriteta inspektora.

Nalaganjem Pokrajinskog sekreterijata da se postupa na navedeni način prosvetnom inspektoru je onemogućeno da obavlja dužnost preventivnog delovanja.

Prava nadziranih subjekata

Zakonom kojim je regulisan inspekcijski nadzor predviđeno je, između ostalog, da nadzirani subjekti imaju jednaka prava i obaveze u inspekcijskom nadzoru, što uključuje i pravo da inspekcija jednako postupa u istim ili bitno sličnim situacijama prema svim nadziranim subjektima, ukazuju prosvetne inspektorke.

Podsećaju da treba imati u vidu da su obustave rada u školama na teritoriji Republike Srbije realizovane i dana 16. 9. 2024. godine, dana 2. 10. 2024. godine, dana 1. 11. 2024. godine, odnosno dana 20. 12. 2024. Godine, kada, takođe, nije bila moguća primena odredbi zakona u oblasti obrazovanja i vaspitanja koje se odnose na štrajk, imajući u vidu njihovu neprimenjivost na situacije u kojima rad obustavljaju svi zaposleni u velikom broju ustanova.

“Takođe, nalaganjem da se postupa na navedeni način, prosvetni inspektori prekoračili bi granice svojih ovlašćenja, vršeći nadzor nad primenom Zakona o štrajku”, stoji u otvorenom pismu.

“Dakle, sumirajući sve navedeno, postupanje na navedeni način predstavljalo bi korišćenje inspekcijskih ovlašćenja u svrhu zastrašivanja i pritisaka na učenike i zaposlene u prosveti, te bezbednosni rizik za prosvetne inspektore, odnosno korišćenje ovlašćenja prosvetnih inspektora za rešavanje celokupne situacije nastale u sistemu obrazovanja, koja predstavlja političko i sistemsko pitanje”, pišu Ivana Atanacković i Ružica Tapavički.

Ističu i moralne i etičke razloge za obraćanje javnosti. “odnosno obavezu da kao ljudi i građani ove zemlje ne podlegnemo pritiscima i najavama putem medija ‘da će inspekcija raditi svoj posao’, nego da zajedno sa ostalim građanima, učenicima, studentima i ljudima koji ih uče, budemo aktivni učesnici u uspostavljanju pravednog društva, lišenog korupcije i nepravde, u kome se zakoni neće primenjivati samo u odnosu na određena lica i u određenim situacijama”.

Tagovi:

Prosvetna inspekcija Prosvetni isnspektori protest prosvetnih radnika Štrajk nastavnika Zrenjanin
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.maj 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.maj 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Srbija ne meri broj građana u apsolutnom siromaštvu

Socijalna politika

27.maj 2025. Milica Srejić

Statistička poigravanja: Zašto se u Srbiji više ne meri apsolutno siromaštvo?

Nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da siromašni u Srbiji žive značajno bolje nego ranije, postavili smo pitanje: na osnovu kojih informacija je došao do tog podatka i kako Srbija uopšte meri siromaštvo

Onlajn nastava na fakultetima

Studentski protesti i blokade fakulteta

27.maj 2025. Katarina Stevanović

Studenti o onlajn nastavi: „Da sam htela ovako da učim, upisala bih neki kurs, ne fakultet”

U pokušaju rušenja studentskih blokada, vlast je pritisla fakultete da krenu sa nastavom na daljinu. Kako to u praksi izgleda

U Vinču stiže skoro duplo više otpada od raspoloživog kapaciteta

Zarazne bolesti

27.maj 2025. M. L. J.

Epidemija leptospiroze u Sarajevu: Da li i Srbiji preti zaraza

U Sarajevu je proglašena epidemija leptospiroze. Šta je ova bolest i da li Srbiji preti slična epidemija?

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure