Vlasnik splava „Kartel“ i još troje ljudi uhapšeno je i određeno im je zadržavanje od 48 sati zbog sumnje da se u njihovim radnjama stiču elementi krivičnog dela izazivanje opšte opasnosti, a povodom potonuća tog splava.
Kako se navodi u saopštenju Prvog osnovnog javnog tužilaštva, oni će biti saslušani u roku od 48 sati, a nakon iznošenja njihove odbrane tužilaštvo će doneti odluku da li postoji zakonski osnov da se prema nekom od osumnjičenih predloži određivanje pritvora.
Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva, u toku dokaznog postupka biće naloženo veštačenje u okviru kog će veštak dati svoj nalaz i mišljenje na osnovu raspoloživih dokaza, kao i pregleda objekta.
To tužilaštvo je naložilo policijskim službenicima da utvrde da li je kritičnom događaju, odnosno potonuću splava „Kartel“ prethodila tuča, pa će se utvrditi identitet onih koji su učestvovali u toj tuči, kao i da li su prilikom tuče pojedinci zadobili povrede.
Međutim, pitanje je kako je ovaj splav uopšte radio. Direktor Uprave za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu Slobodan Milošević kaže da splav „Kartel“ koji je u subotu uveče potonuo, nema potrebnu dozvolu tog organa Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Milošević je za Tanjug objasnio da će veštak na osnovu tehničke dokumentacije koju Uprava poseduje doći do rešenja i saznanja zbog čega je splav „Kartel“ potonuo.
On je objasnio da postoje tačna pravila koja su određena pravilnikom o tehničkim pravilima za plutajuće objekte i čamce kako bi jedan splav bio bezbedan za rad.
Gradski urbanista Marko Stojčić rekao je da splav „Kartel“ nije imao dozvolu za plutajući objekat, i naglasio da je ovaj splav imao dva rešenja, jedan o uklanjaju i jedan o izvršenju.
„Mi smo krenuli da izmeštamo splavove širom grada Beograda na svim pozicijama gde oni nisu planirani ili nisu prošli postupak licitacije“, izjavio je Stojčić za Tanjug.
Kako je naveo, taj splav je u grupi sa nizom drugih plutajućih objekata koji će biti izmešteni, ukoliko to vlasnici sami ne učine.