img
Loader
Beograd, 27°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Obustava rada

Pravosuđe štrajkuje – možda tri dana, možda tri meseca

05. maj 2025, 14:01 K. S.
Foto: A. Anđić
Pravosuđe je od ponedeljka 5. maja u štrajku
Copied

Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva

Kada bi se napravio presek ko je sve od novembra i zahteva koje su postavili studenti, izneo sopstvene zahteve, broj bi verovatno bio dvocifren, kao i broj profesija koje su u međuvremenu bile ili su i dalje u štrajku.

Pošto su u februaru 2025. postavili niz zahteva koji se odnose na materijalni položaj, članovi Sindikata sudske vlasti, stupili su od ponedeljka 5. maja u štrajk uz obezbeđivanje minimuma procesa rada.

Kako za „Vreme” navodi predsednik tog sindikata Nemanja Đurić, u štrajku su i mnogi drugi zaposleni koji nisu članovi tog sindikata.

„Štrajk nije vezan za članstvo, ali ne možemo reći da je u svakom sudu ili javnom tužilaštvu stoprocentno stupanje u štrajk. Možda 99 odsto zaposlenih može da bude u štrajku, a da jedan zapisničar koji radi za jednog sudiju, radi, u tom slučaju će se to suđenje održati, iako 99 odsto suda ne radi”, kaže Đurić.

U štrajku isključivo učestvuju zaposleni u pravosuđu, odnosno zapisničari, referenti i radnici u pisarnicama, pošto sudije i tužioci po zakonu ne mogu da štrajkuju.

Kako ističu iz Sindikata sudske vlasti, bez zaposlenih u sudskoj administraciji nema ročišta, nema presuda, nema pravde. Zato je poruka ovog štrajka jasna – pravosuđe staje dok se ne čuje i ne prizna rad onih koji ga nose svakog dana, navedeno je u saopštenju tog sindikata.

„Mi trenutno imamo 1.300 članova. Mi smo nereprezantitivni sindikat, ali smo stekli legitimit zaposlenih u pravosuđu. Više od 30 odsto svih zaposlenih u pravosuđu potpisalo je zahteve za poboljšanje materijalnog položaja”, govori Đurić, dodajući da u pravosuđu ima oko 17.000 zaposlenih.

Ko je u obustavi?

U obustavu su u Beogradu stupili Drugi osnovni sud, i to sve službe osim Uprave, sve službe Trećeg osnovnog suda, Viši sud – 20 odsto zaposlenih, celokupna parnična pisarnica i deo zapisničara i sudijskih pomoćnika u krivičnoj i parničnoj materiji. U štrajku je i 35 odsto zapisničara u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu, te celokupna pisarnica Drugom osnovnom javnom tužilaštvu, navedeno je u saopštenju ovog sindikata.

U Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu u obustavi je sto odsto zaposlenih, saopštio je predsednik Sindikata sudske vlasti Nemanja Đurić.

Prema navodima Đurića, u Osnovnom sudu u Lazarevcu u obustavi je 65 odsto zaposlenih, u Prekršajnom sudu u Požarevcu 60 odsto, a u Osnovnom sudu u Novom Sadu – 30 zapisničara i deo zaposlenih referenata u sudijskih pomoćnika.

Delimično u obustavi su Osnovno javno tužilaštvo u Velikoj Plani, Prekršajni sud u Zaječaru i mnogi drugi pravosudni organi, navodi se u saopštenju.

Štrajk je, kako navodi – „neoročen, do ispunjenja zahteva”.

„Trajaće dok bude podrške zaposlenih. Može da traje tri dana, može da traje i tri meseca”, navodi Đurić.

Šta traže zaposleni u pravosuđu?

Zaposleni u pravosudnim institucijama širom Srbije stupili su u ponedeljak u štrajk zbog višegodišnjeg ignorisanja njihovih zahteva.

Sindikat sudske vlasti saopštio je ranije da su zahtevi dostojanstvene zarade, poboljšanje uslova rada, jasno priznanje uloge koju administrativno i stručno osoblje ima u funkcionisanju pravosuđa, kao i prestanak sistemskog potcenjivanja njihovog rada.

„Naši zahtevi se bave isključivo materijalnim položajem, povećanjem plata, povećanjem osnovice za obračun plata za 20 odsto, topli obrok i regres koji nam se već 15 godina ne isplaćuju. Smatramo da je ta finansijska nezavisnost zaposlenih u pravosuđu i mnogo šira od samog materijalnog nezadovoljstva, jer u tom slučaju dobijamo sudije, sudijske pomoćnike i radnike koji su nepotkupljivi i samostalni”, objašnjava Đurić.

U sveltu povećanja zarada u drugim sektorima, oni su zahteve podneli 5. februara, pojašnjava sagovornik „Vremena”.

„U trenutku kada smo podneli zahteve, povećanje zarada dobila je prosveta, policija, zaposleni sa srednjom školom u zdravstvu dobili su obećanje povećanja osnovice, rudari i mnogi drugi sektori, dok je pravosuđe izostavljeno. To je bila inicijalna kapisla za stupanje u štrajk”, pojašnjava predsednik Sindikata sudske vlasti.

Prema njegovim rečima, više od 40 odsto zaposlenih u pravosuđu radi za minimalnu zaradu.

„Postoje sudijski pomoćnici sa položenim pravosudnim ispitom, diplomirani pravnici sa završenim fakultetom koji rade za početnu platu manju za 30000 od prosečne, sudije imaju najnižu platu u Evropi. Ima ljudi koji rade na određeno i po 25 godina. Postoje sudijski pomoćnici koji volontiraju”, dodaje Đukić, navodeći sve to kao razloge njihovog nezadovoljstva.

Šta kaže ministar pravde?

Ministar pravde Nenad Vujić rekao je u nedelju 4. maja za Insajder da štrajk mora biti sproveden u skladu sa zakonom.

„Koliki će uticaj imati ova najavljena obustava rada zavisiće od broja zaposlenih koji odluče da se priključe štrajku – što će biti poznato već sutra“, naveo je ministar.

Podsetio je da Zakon o štrajku propisuje da štrajk mora da se odvija u prostoru poslodavca, kao i da su učesnici u štrajku dužni da vode računa o bezbednosti lica i imovine.

„Takođe, navodi se u zakonu da učesnici u štrajku ne smeju da remete rad zaposlenih koji nisu u štrajku“, podvukao je Vujić.

Ministar pravde je ukazao da je nedavno sa reprezenatativnim sindikatima – Sindikatom organizacija pravosudnih organa Srbije (SOPOS) i Sindikatom pravosuđa Srbije „dogovoreno donošenje novog zakona o taksama koji će dodatno poboljšati položaj zaposlenih u pravosuđu“.

„Predlog novog zakona trebalo bi da se u skupštinskoj proceduri nađe u junu mesecu“, rekao je za Insajder ministar Nenad Vujić.

Predsednik Sindikata sudske vlasti navodi za „Vreme” da njihov štrajk podrazumeva poštovanje minimuma procesa rada, koje se neretko proširuje i van propisanog minimuma.

Kako dodaje, unutar pravosudnog sistema i van njega, postoje ogromni pritisci.

„Pravosuđe je osetljivo u svakoj državi, naročito u Srbiji. Postoje pritisci koji dolaze iz sfere pravosuđa koje nismo očekivali – Visoki savet sudstva, predsednici sudova, reprezentativni sindikati, mnogi su stali u odbranu Ministarstva pravde, a ne u odbranu zaposlenih”, navodi Đurić.

Kako pojašnjava, zaposlenima se oduzimaju dnevnice, preti se disciplinskim postupcima, „iako je naš štrajk organizovan u svemu po zakonu”.

„Mnogo je podvala i neistina. Sve je krenulo otkako smo postavili zahteve. Zaposleni se popisuju, ko štrajkuje, a ko ne, održavaju se sastanci sa zaposlenima na kojima se o našem sindikatu šire neistine”, zaključuje Đurić.

Ovoj rada koja je počela u ponedeljak 5. maja prethodili su štrajkovi upozorenja.

Tagovi:

Obustava rada Pravosuđe Štrajk
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Zlatibor

Hronika

25.jul 2025. K. S.

Da li je Zlatibor oaza kriminala i okršaja?

Zlatibor, nekada mirna planinska oaza, nije postao samo betonski monstrum nego i stalni izvor crne hronike. Onde se opet pucalo

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure