Vlada Srbije usvojila je Uredbu o finansijskoj podršci dualnom obrazovanju, radi pružanja podrške učenicima koji će biti upisani na trogodišnje i četvorogodišnje dualne obrazovne profile na kojima se školuju za deficitarna zanimanja.
Prema toj Uredbi, država će od septembra za svakog od njih, bez obzira da li imaju praksu u kompaniji ili ne, izdvojiti po 5.000 dinara mesečno tokom svih devet meseci trajanja školske godine.
A kada počne praksa, osim 5.000 dinara đaci će dobijati i nadoknadu od kompanija za svaki dan proveden na praksi. Prema Zakonom o dualnom obrazovanju to je 70 odsto minimalne cene rada po satu, odnosno 4500 dinara dnevno. Učenici starijih razreda, koji imaju više časova prakse, mogu od firme u kojoj se obrazuju mesečno da prime i do 30.000 dinara.
Prema podacima Privredne komore Srbije, trenutno su deficitarna zanimanja u građevinarstvu: varioci, tesari, zidari, građevinski tehničari, rukovaoci građevinskim mašinama.
U tekstilnoj industriji nedostaju šivači, modelari odeće, modelari obuće, mehaničari tekstilnih mašina, a u trgovini i ugostiteljstvu nema prodavaca, mesara, pekara, konobara, kuvara, sobarica i recepcionera.
U deficitu su i vozači kamiona i autobusa, stolari, bravari, alatničari, automehaničari, autolimari, farbari, vodoinstalateri, tapetari, operateri na CNC mašinama, mehanotroničari, električari, mašinbravari, bravari monteri, metalostrugari, metaloglodači, livari…bravari zavarivači, keramičari….
U srednjim školama trajno su ugašeni smerovi za stakloresce, za kožare, obućare, armirače… a i oni su deficitarni.
Srednjoškolci smerova na kojima se uče zanati nakon diplomiranja se lako zapošljavaju i imaju veće plate od svojih profesora. Praksa govori da su sva ta zanimanja deficitarna i u Evropi, te da oni, sa srpskom diplomom, odlaz u druge zemlje d tamo rade za vidno višu platu.