Pre dva dana počeo je prvi krug popisa belih roda u Srbiji i trajaće do 31. maja, a drugi krug biće organizovan od 17. juna do 15. jula, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Koordinatorka ovogodišnjeg Međunarodnog popisa belih roda Kristina Milošević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije za „Vreme“ kaže da putem monitoringa mogu da prate brojnost ptica, te da je to posebno važno za zaštićene i ugrožene vrste, a bele rode jesu zaštićena vrsta.
Objašnjava da na taj način mogu i da odrede mere zaštite koje će pospešiti njihovu brojnost, a ukoliko je došlo do prenamnožavanja mogu da redukuju brojnost tih ptica.
„Bele rode su konkretno za poljoprivredu dobre jer se hrane glodarima, pa tako redukuju njihovu brojnost. Sa druge strane one se pored toga hrane ribama, vodozemcima, gmizavcima, tako da su veoma dobri indikatori dobrog kvaliteta staništa – jer, gde ima rode znači da tu ima dosta i hrane i da su uslovi za njihovo gnežđenje povoljni“, ukazuje naša sagovornica.
Mere zaštite
Ukoliko se gnezda nalaze na opasnim mestima ili ih treba premestiti zbog zaštite ptica od ljudi, Milošević kaže da se građani mogu obratiti lokalnom Zavodu za zaštitu prirode.
„Mere zaštite koje mi, na primer, sprovodimo jesu da ukoliko postoji opasnost od strujnog udara, jer se najčešće rode gnezde na takvim mestima gde su stare bandere koje imaju loše izolatore, mi u saradnji sa Elektrodistribucijom Srbije postavljamo platformu za rode“, ukazuje Milošević.
Dodaje da je upravo jedan od ciljeva popisa da se na taj način dobiju podaci koja su gnezda ugrožena.
„Paltforme ne smeju da se postavljaju tokom gnezedećeg perioda, već kada ptice nisu u gnezdu“, zaključuje naša sagovornica.
Poziv građanima
Društvo je pozvalo građane da učestvuju u prebrojavanju roda.
Milošević objašnjava da je za potrebe popisa napravljena aplikacija (koja se može instalirati samo na Android telefonima). Napravljen je i link preko kog se može instalirati aplikacija.
“Kada se uđe u aplikaciju ona autoamtski traži lokaciju, a ukoliko neko hoće da obeleži sam, može dužim pritiskom na ekran. Koordinate se automatski šalju, s tim što nakon pritiska na ekran izlazi formular koji je neophodno popuniti”, kaže Milošević.
U formularu treba navesti da li je uočeno gnezdo aktivno ili nije, i ukoliko jeste koliko ptica ima i da li ima mladunaca, na čemu se gnezdo nalazi i koje je naselje u pitanju.
“Posle svakog upisanog podatka, potrebno je da ljudi u padajućem meniju odu na snimljene podatke i da pošalju na roda@pticesrbije.rs.“
Ko ne može da koristi ovu aplikaciju, napravljen je formular koji se može naći na linku na njihovom sajtu, a ukoliko neko ne ume da „barata elektronikom“ može da nazove kancelarijski broj Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (021/304-49-25) i zatraži koordinatora projekta.
Popis belih roda je jedan od najstarijih monitoringa ptica u Evropi i sprovodi se svake desete godine, a ovo je osmi put da je organizovan.