Sindikat zaposlenih u policiji, upozorava gimnazije da je „Dorotej“ Dobrila Nenadića nepodobno štivo za decu, a vrtić u Temerinu da je program rodne ravnopravnosti nastran
„Sindikat zaposlenih policije“ poslao je dva Zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, juče svim gimnazijama u Srbiji, a u ponedeljak vrtiću u Temerinu. Gimnazije su pitali da li je u njihovom nastavnom programu roman Dobrila Nenadića „Dorotej“, a vrtić da li dečaci smeju da koriste toalet devojčica i obrnuto.
Ranije, „Sindikat zaposlenih policije“ se pojavio u javnosti kao veliki i istaknuti član antivakserskog pokreta.
Opskurno udruženje
„Sindikat zaposlenih policije“ je prilično opskurno udruženje, koje se na društvenim mrežama ističe jedino po antivakserskim stavovima, borbi protiv “lažne” pandemije, 5G mreža i, po njihovim sthvatanjima, “dekadentnih” vrednosti savremenog društva.
Prema informacijama sa društvenih mreža Sindikata zaposlenih policije, s obzirom da zvaničan vebsajt nemaju, predsednik udruženja je Dejan Đukić, a njegov zamenik Vladimir Miković.
Sa druge strane, u bazi podataka Agencije za privredne registre nema informacija o ovom sindikatu, makar ne pod tim nazivom. Ime Dejana Đukića pominje se uz Jedinstveni sindikat policije koji je osnovan početkom 2013. godine. “Kurir” je iste godine pisao da je Đukić bio uhapšen jer je “pijan zaustavljao automobile” na autoputu i “tražio ljudima novac”.
Njegov zamenik Vladimir Miković blizak je neformalnoj ekstremno-desničarskoj grupi koja je godinama (do skoro) protestovala ispred Narodne Skupštine, bila razapela šatore, puštala muziku i privlačila poglede začuđenih prolaznika. Miković je i govorio na jednom od skupova.
xx
Tak, povodom romana „Dorotej“ sada pitaju gimnazije da li su „stručna lica zadužena za obrazovni sadržaj dece pročitala navedenu knjigu“, kao i „ko je i kada obrazovnoj ustanovi naložio uvođenje navedene knjige u nastavu“.
Zatim ocenjuju da je „sadržaj neprikladan za školski uzrast“, pitaju da li roditelji znaju da njihova deca čitaju ovaj roman, da li imaju njihovu saglasnost, i da li se „vi i vaši zaposleni slažete da deca uče ovakve sadržaje“.
Uz pismo, priložili su naslovnu stranu „Doroteja“ i problematične delove kao dokaz i ilustraciju o čemu pričaju.
Na svojoj Fejsbuk stranici obaveštavaju pratioce o poslatom pismu, a napomenom otkrivaju autora i inicijatora, pisma:
„Zahvaljujemo se predsedniku Sindikata Zaposlenih Policije Dejanu Đukiću koji je i na današnji dan za svoj rođendan izdvojio nekoliko sati kako bi reagovali kao sindikat i zaštitili decu.“
Prozivanje vrtića u Temerinu
Dan ranije, predškolsku ustanovu „Veljko Vlahović“ u Temerinu pitali su da li se kod njih sprovodi „Genderbest projekat – izgradnja rodne ravnopravnosti od samog početka“ koji uči decu „da devojčica može da se zaljubi u devojčicu, da dečak može da ostane u drugom stanju, da svako može da ima dve tate i dve mame, da dečaci mogu da budu i u toaletu devojčica, a devojčice u toaletu dečaka“. Traže da im vrtić iz Temerina odgovori na četiri pitanja koja se sva odnose na saglasnost roditelja.
Na Fejsbuk stranici su ovaj svoj potez objasnili pitanjem „ko će drugi reagovati, zakonski i zvaničnim zahtevom“, i iskoristili priliku da opomenu roditelje:
„Roditelji morate se i vi malo umešati i naći vremena za svoju decu, mi možemo pomoći ali bez vašeg uključivanja ne možemo rešiti problem, kao što su problemi sa vakcinacijom dece i ne samo dece već i punoletnih. Da bi rešili mnoge probleme potrebno je da se mnogi uključe da bi mi imali odrešene ruke i zakonski osnov da reagujemo u vezi nečijeg problema i da institucijama stavimo do znanja da ne mogu da rade šta hoće i kako hoće.“
Ovaj post je potpisalo Rukovodstvo sindikata.
Imaju li policajci pametnijeg posla
Pismo gimnazijama povodom romana „Dorotej“ najavili su objavom da će „nakon zahteva koji je od strane predsednika Sindikata Zaposlenih Policije upućen Predškolskoj ustanovi ‘Veljko Vlahovič’ iz Temerina gde vam decu uče nastranim stvarima, u toku sutrašnjeg dana ćemo sprovesti akciju ‘Dorotej ‘, gde opet mnogi roditelji zbog toga što kažu ja nemam vremena, radim imam obavezu, ne znaju šta njihova deca uče.“
Zatim se zahvaljuju predsedniku Sindikata koji ih je „obavestio u vezi Doroteja, da donesemo odluku da se reaguje“ jer „mnogi moraju jednom shvatiti, mi ćemo reagovati ali i građani i roditelji se moraju uključiti a ne čekati da neko drugi im reši probleme i da se problemi ne rešavaju lajkovima i komentarima.“
Od tad do sad postuju odgovore na komentare onih koji smatraju da bi policija u ovoj zemlji trebalo da ima pametnija posla.
Nakon dopisa policajaca, mnoge gimnazije su se obratile Društvu za srpski jezik i književnost. Društvo je pozvalo kolege da na ovaj i slične zahteve bilo koje sindikalne organizacije ne odgovaraju.
„Ako ostavimo po strani pitanje pismenosti Zahteva i pitanja koja mu se postavljaju, kao stručno udruženje profesora srpskog jezika i književnosti, moramo da reagujemo, jer su nam se javile kolege, predsednici stručnih veća, od kojih direktori traže da odgovore na ovaj Zahtev. Direktori škola koji očekuju od naših kolega da odgovaraju na ovakve zahteve dodatno ponižavaju prosvetne radnike i sami rade na daljem urušavanju prosvetnog sistema“, stoji u objavi na sajtu ovog Društva.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!