img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Beograd

Pare umesto udžbenika u Beogradu: Za većinu dece u Srbiji roditelji plaćaju papreno

16. април 2024, 16:57 Mila Jovanović
foto: milovan milenković
Copied

Roditelji školaraca u Beogradu trebalo bi da dobiju po dvadeset hiljada dinara, kako bi im se olakšala, recimo, kupovina udžbenika. U Srbiji je to stvar lokalnih samouprava - a retko koja kupuje udžbenike za svu decu

Predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će roditelj svakog osnovca i srednjoškolca dobiti 20.000 dinara po detetu koje će moći da iskoristi za kupovinu udžbenika ili na drugi način raspodeli ta sredstva, prenosi RTS.

Šapić je napomenuo da se time ostavlja prilika da roditelji sami odluče da li će kupiti nove knjige ili polovne, kao i da li će mlađe dete naslediti od starijeg udžbenike, a samim tim novac potrošiti na ostale potrebe.

„Najjeftiniji komplet je oko 11.000 dinara, dok je najskuplji oko 16.000 do 17.000. Vidite jasnu razliku u odnosu pomoći koje dajemo i novca koji je potreban za udžbenike. Oni to mogu da raspodele i na drugi način, posebno zato što je mesec septembar težak za kućni budžet“, naveo je Šapić.

„Veliki iskorak”

Istakao je da prijava počinje 22. aprila i da će trajati do kraja leta, a da će procedura biti slična onoj koja je bila za pomoć države u doba epidemije koronavirusa.

„Ovo je veliki iskorak u pomoći roditeljima osnovaca i srednjoškolaca“, rekao je Šapić i dodao da je uveren da ko god bude vodio Beograd u narednom periodu neće ukinuti ovu meru.

Prošle godine su svi osnovci i srednjoškolci dobili od Grada komplete udžbenika, s tim da su oni krajem avgusta isporučeni školama, koje su ih potom podelile đacima na početku školske godine.

Razlog zašto je prošlogodišnju praksu dodele besplatnih udžbenika ove godine zamenila jednokratna novčana pomoć i dalje nije poznat.

„Zmija u džepu” lokalnih vlasti

Ideja besplatnih udžbenika u Beogradu nailazila je na brojna pitanja i kritike onih koji žive u unutrašnjosti Srbije, u opštinama u kojima od strane lokalnih vlasti nije bilo ni reči o tome.

Naime, besplatne udžbenike dobili su đaci samo u pojedinim gradovima, među kojima je i Surdulica, dok roditelji iz najvećeg dela Srbije moraju da izdvajaju pozamašne sume iz kučnog budžeta svakog septembra.

U većini gradova i opština besplatne udžbenike dobijaju samo đaci prvaci.

Letos je „ Kreni promeni” pokrenuo onlajn peticiju kojom se traže besplatni udžbenici za sve osnovce u Srbiji. Na ovoj peticiji , upućenoj ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović i ministru finansija Siniši Malom, sakupljeno je preko 35.000 potpisa.

Odgovor ministarke prosvete bio je kratak i jasan : „Besplatne knjige su stvar budžeta lokalnih samouprava.”

U međuvremenu, u Nišu, trećem najvećem gradu u Srbiji, besplatne udžbenike dobijaju samo učenici prvog razreda osnovnih škola.

Tamošnje opozicione partije tražile su da svi đaci dobiju besplatne knjige, što je bio i jedan od zahteva na protestima „Niš protiv nasilja” u septembru prošle godine.

Situacija je gotovo identična i u Kragujevcu, Novom Sadu, Zrenjaninu , kao i u svim manjim gradovima u Vojvodini.

I tema besplatnih knjiga ne bi podizala toliku prašinu da u pitanju nisu cene zbog kojih bi roditelj koji prima minimalnu platu morao da odvoji trećinum čak i polovinu svoje mesečne zarade kako bi finansirao udžbenike, ako se pritom izuzmu troškovi za ostatak školskog pribora.

„Osnovnoškolsko obrazovanje je obavezno za svu decu naše države, a to ujedno znači da roditelji imaju obavezu da svojoj deci obezbede udžbenike i propratna nastavna sredstva. Cifre koje su neophodne da se to sve obezbedi nisu male. Komplet udžbenika za učenike od prvog do četvrtog se kreću od 9000 do 12000 dinara, dok za učenike od petog do osmog razreda između 15000 i 20000 dinara“, saopštio je tada „Kreni-promeni”.

Inicijativa profesora Kavčića

Inicijativu za besplatne udžbenike širom Srbije pokrenula je i Fondacija “Alek Kavčić”. Osnovna zamisao bila je nastanak programa besplatnih udžbenika, koji bi bili dostupni i na internetu.

„To je projekat koji sa moralnog stanovišta vrlo prihvatljiv, jer u Srbiji udžbenici nisu besplatni. Sistem je nakaradan, jer je ova vlast dozvolila upliv stranih izdavačkih kuća koje krupnim kapitalom i koruptivnim marketinškim metodama osvajaju tržište i udžbenici postaju još skuplji” izjavio je tada Kavčić.

Podsećamo, Fondacija „Alek Kavčić” osnovana je u Americi 2017. godine, a u Srbiji je počela sa radom 2020. godine. Osnivač fondacije je profesor aleksandar Kavčić, koji dugi niz godina radi u Americi,  a nekada je bio đak Matematičke gimnazije u Beogradu.

Tagovi:

Aleksandar Šapić Beograd Besplatni udžbenici Fondacija Alek Kavčić lokalna samouprava
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure