Šuma kod sela Bavanište je na licitaciji, iako je društvena svojima koju Ustav ne prepoznaje za prodaju. Šuma ima 42 hektara, štiti selo od peska Deliblatske peščare daje mu pijaću vodu, a u njoj žive neke od zaštićenih vrsta – lipa, topola, i hrast stari više od 250 godina.
Šuma, kao javno dobro zaštićena je prostornim planom opštine Kovin.
Meštani Bavaništa tvrde da šuma nikad nije bila državna. Prema dokumentu iz 1937. godine šuma je bila u vlasništvu tadašnje opštine Bavanište, kada je data kombinatu „Banat“ na upravljanje, a zatim takođe na upravljanje, društvenom preduzeću „Lune Milovanović“.
Ovo preduzeće se nalazi u stečaju i sva pokretna i nepokretna imovina je stavljena pod hipoteku, pa i šuma. Počeli su da se smenjuju stečajni upravnici. Poslednjih 20 godina šuma je nekoliko puta trebalo da se proda, za to vreme je bilo i sporadičnih krađa, ali su one bile zaustavljane zahvaljujući brzoj reakciji meštana.
Oktobra 2022. meštani su danonoćno branili šumu od nelegalne seče. Beogradska firma „God 2022“, koja je osnovana u marta te godine s početnim kapitalom od 1.000 dinara i upisanom delatnošću rezanje i obrada drveta, krajem avgusta počela je da seče stabla i na drvnoj građi pokušala da ilegalno zaradi 875.000 evra.
Stanovnici su blokirali izlaz i ulaz u šumu da kamioni ne bi mogli da odvoze trupca hrastova starih i po 250 godina i prečnika i po metar i po.
Ministarstvo poljoprivrede je mišljenja da šuma ne može da menja namenu, kao i da, posledično tome, ne bi trebalo da bude deo stečajne mase.
Uprkos svemu, nadležni stečajni upravnik je raspisao licitaciju, a kako nije bilo interesenata, on je samo dan kasnije raspisao novu za 14. avgust. Meštani očekuju da će pravobranilaštvo u Zrenjaninu reagovati i obustaviti licitaciju.
Šuma je namenski posađena još u vreme Marije Terezije koja je pošumljavala celu Vojvodinu, da bi se obradive površine štitile od nanosa peska.
U slučaju da je poseku, kažu, dve ulice bi ostajale bez krova svaki put kada duva košava. Nanosi peska bi bili minimalno dva centimetra godišnje, što bi zatrovalo oranice, bašte. Bavanište crpi pijaću vodu ispod korenja ove šume. Ako se poseče, 6.000 stanovnika bi ostalo bez vode.
Marta prošle godine meštani Bavaništa su u znak protesta blokirali na dva sata magistralni put Beograd-Smederevo.
Izvor: N1