Zabrinjavajući su podaci koje je objavio Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ povodom Nacionalnog dana bez duvanskog dima.
Svaki deseti učenik petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole puši. U poređenju sa 2018. godinom, procenat pušača je povećan u mlađim razredima, a smanjen u prvim razredima srednjih škola.
„Ako pogledamo pojedinačno po ciljnim grupama, učenike od 15 godina, onda svaki peti učenik puši. Ono što nas zabrinjava je da smo videli na osnovu naših podataka porast pušenja među devojčicama posebno u sedmim razredima osnovnih škola“, rekla je šefica kancelarije za prevenciju pušenja u „Batutu“ Biljana Kilibarda.
Prema njenim rečima, veliki problem u Srbiji i svetu je i brz porast upotrebe elektronskih cigareta i drugih nikotinskih proizvoda – recimo nikotinskih vrećica, koje je, kako kaže, probao svaki deseti dečak u prvim razredima srednjih škola.
„Elektronske cigarete probalo je 30 odsto učenika, a 20 odsto se smatra aktivnim korisnicima ovih proizvoda“, rekla je Kilibarda.
Prema podacima istraživanja koje je sprovedeno 2022. godine, cigarete bar jednom tokom života pušilo je 15,1 odsto učenika petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole, sa razlikama prema uzrastu, dodaje se u saopštenju.
Institut dodaje da, iako određeni broj učenika koji proba cigarete ne nastavlja da puši, veliki je i procenat učenika koji su pušili u prethodnih 30 dana i koji spadaju u kategoriju pušača.
Petina koristi elektronske cigarete
Rezultati istraživanja pokazuju i da svaki peti učenik prvog razreda srednjih škola, njih 19,9 odsto, koristi elektronske cigarete, kao i da je upotreba ovih proizvoda popularna i među dečacima i devojčicama.
Svi navedeni proizvodi sadrže nikotin koji može dovesti do stvaranja zavisnosti i na čije dejstvo su posebno osetljivi mladi, dodaje se.
Najčešće korišćeni duvanski proizvodi u Srbiji su cigarete koje, prema podacima iz istraživanja zdravlja stanovništva iz 2019. godine, svakodnevno puši 26,5 odsto stanovništva starosti 15 godina i više, dok 15,8 odsto svakodnevno puši 20 i više cigareta na dan.
Država ne reaguje
Nekadašnja predsednica Republičke komisije za kontrolu duvana Srmena Krstev nedavno je izjavila da se u Srbiji ništa posebno ne preduzima kako bi se smanjio broj pušača.
Kao najefikasniju meru koja bi mogla da se preduzme, a da ne šteti budžetu, predlaže značajno poskupljenje paklice cigareta, čime bi se znatno smanjio broj pušača među siromašnima i među mladima.
„Povećanje akciza mora da ide iznad nivoa inflacije i nivoa procenta povećanja prihoda stanovništva, da cigarete postanu nepristupačne, da bude suviše skupe. To je izuzetno efikasna mera“; rekla je Krstev.
Ona se pozvala na podatke Ekonomskog instituta iz Beograda, koji pokazuju da viša cena cigareta vodi padu broja pušača „među siromašnima i mladima, a država ne gubi prihode“.