U Srbiji od početka godine do kraja septembra prijavljeno je ukupno 1.483 slučajeva velikog kašlja (pertusisa). Od početka godine prijavljena su dva smrtna ishoda uzrokovana pertusisom kod nevakcinisane dece uzrasta dva i po, odnosno tri meseca, saopštio je Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.
Kod najvećeg broja prijavljenih slučajeva pertusisa dijagnoza je postavljena tokom januara meseca, a od marta meseca registruje se pad broja obolelih.
Od ukupnog broja prijavljenih slučajeva njih 140 bilo je hospitalizovano, a navjeći broj hospitalizovanih, njih 101, jesu mlađi od 12 meseci.
Najveći broj slučajeva registrovan je kod starijih od 20 godina, njih 516.
Na teritoriji Južnobačkog okruga registrovan je naveći broj obolelih, njih 617, a zatim u Beogradu, njih 503.
Prevencija
Kako je „Vreme” ranije pisalo najznačajniji način prevencije jeste imunizacija. Kako se navodi na sajtu Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, vakcine kod velikog kašlja se obično daju u kombinaciji sa vakcinama protiv difterije i tetanusa.
„Za infekcije sprečive vakcinacijama važno je da stanovništvo bude vakcinisano”, rekao je ranije za „Vreme” epidemiolog Zoran Radovanović i dodao da su tom merom iskorenjene mnoge zarazne bolesti poput velikih boginja, malih boginja i drugih, ali i eliminisane su difterija, tetanus, kao i svedene na minimum neke bolesti poput velikog kašalja.
Rekao je i da se vakcinacija odojčadi sprovodi sa navršenih šest ili osam sedmica života, a da se u tom kritičnom periodu od dolaska iz porodilišta do davanja prve doze vakcine odojče u mnogim razvijenim zemljama štiti tako što se vakcinišu svi odrasli ukućani.