
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
“Gotov je” uzvikivalo je nekoliko hiljada studenata, profesora i ostalih građana na velikom protestu u Nišu pod sloganom “Trk na Trg”. Jedan od govornika na protestu, vanredni profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta, Miodrag Đorđević poručio je da je “bunt eksplodirao”
Protest je počeo oko 17 časova nakon što se više hiljada studenata i građana okupilo na pet lokacija u gradu: kod Medicinskog fakulteta, u Knjaževačkoj ulici, kod Apelacionog suda, kod Logora 12. februar i kod Palilulske rampe. Potom su okupljeni krenuli ka centru grada odnosno ka Trgu kralja Milana.
Protestnom šetnjom do Trga, demonstranti su uzvikivali “Ruke su vam krvave”, “Baci kobre da se igramo”, “Lopovi”, “Gotov je”, a na nekim transparentima mogle su se pročitati rečenice poput “Dođoh, videh, blokirah”, “Za Srbiju koja ne čeka promene, već ih stvara”, “Neću da mi ova zemlja bude robija”.
Kada su se sve grupe sa svih pet lokacija sastale na Trgu kralja Milana, petnaestominutnom tišinom su odali poštu poginulima u Novom Sadu. Nakon toga, jedan od studenata iz Neformalne grupe niških studenata Mateja Nikolić pozvao je okupljene da zajedno pevaju pesmu “Vostani Serbie”.
Za ovaj protest su bila najavljena dvojica govornika.
Prvi je bio inženjer geologije koji je vršio kontrolu rekonstrukcije nadstrešnice u Novom Sadu Zoran Đajić. On je na protestu pozvao pobunjene građane i studente da od sada ne uzvikuju krilaticu “Ostavka, pa robija”, već samo “Robija”. On je dodao da su odgovorni za pad nadstrešnice “krvavim rukama ukrali krvav novac”.
Đajić je potom uglas uzvikivao “Gotov je!”, u čemu su mu se pridružili i svi ostali.
Posle njega, vanredni profesor sa PMF-a Miodrag Đorđević podelio je impresiju da je pojedincima teško da stoje i ćute 15 minuta u mestu, ili što nemaju autobus 15 minuta ili jedan ispitni rok.
„Dvadeset i tri tone betona, majsko jutro u “Ribnikaru” i magla na naplatnoj rampi u Doljevcu je zapravo ono što je teško“.
Đorđević je za “Vreme” rekao da, kao profesor koji je uz svoje studente, ne trpi nikakav pritisak.
“Da bismo napredovali i da bismo krenuli dalje, moraćemo da stanemo”, rekao je profesor Miodrag Đorđević.
Studenti su na kraju protesta pozvali bivše učenike da sutra posete svoje bivše osnovne i srednje škole i pruže podršku profesorima u blokadi, kao i svim prosvetnim radnicima.
Studenti u Nišu ne odustaju od blokada i protesta dok svi zahtevi ne budi ispunjeni u potpunosti.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve