Vlast nema poštovanja prema žrtvama NATO bombardovanja: Memorijalni centar RTS nije počeo da se gradi ni pet godina nakon što je najavljen, Generalštab je pred prodajom, a umesto Saveznog MUP-a podignut je Skayline
Udruženje „Naša mesta zajednica“ podseća da ni nakon 25 godina od te tragedije nije počela gradnja Memorijalnog centra RTS-a, iako je najavljena još pre pet godina, a povodom 20 godina od bombardovanja.
RTS
Tada je najavljena izgradnja Ratnog memorijala–Javnog spomen obeležja koja obuhvata rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju urušenog dela zgrade RTS–a i pravljenje Spomen sobe, dok je za preostali deo oštećene zgrade bilo planirano da ostane u funkciji administrativnog prostora RTS–a.
Završen je međunarodni konkurs, odabrano je idejno rešenje, izdati su lokacijski uslovi i rešenje o odobrenju izvođenja radova, ali još uvek nisu započeti.
Jedina naznaka da je planirana izgradnja Memorijalnog centra RTS–a je građevinska tabla koja skuplja prašinu i na kojoj piše da će biti raspisana javna nabavka za izvođača radova, dok početak i rok za završetak radova nisu navedeni.
U lokacijskim uslovima iz juna 2019, u okviru mera zaštite kulturnog nasleđa navedeno je da: „Deo objekta u Aberdarevoj br. 1, integrisan zajedno sa spomenikom memorijala, u istorijskom i arhitektonsko–urbanističkom smislu treba da svedoči o tragičnom nestanku ljudskih života, dostojno obeleži poprište tragedije i prikaže mesto stradanja radnika RTS–a, i da permanentno upozorava na posledice ratnih razaranja, koje će biti ovekovečeno u kulturi sećanja šire javnosti.”
Generalštab
U ovom udruženju podsećaju i da je Generalštab, isto kao i zgrada RTS-a, nastradao u NATO bombardovanju, i takođe svedoči o tragičnom nestanku ljudskih života i upozorava na posledice ratnih razaranja u kulturi sećanja šire javnosti. Pa ipak, Vlada RS planira da taj kompleks pokloni stranom investitoru.
„Dok ova vlast ne radi ništa na izgradnji Memorijalnog centra RTS–a itekako se trudi da promeni našu kulturu sećanja i izbriše sve fizičke podsetnike ratnih razaranja NATO bombardovanja i zameni ih luksuznim hotelima i stambenim zgradama“, kažu u ovom udruženju.
Savezni MUP
Podsećaju na luksuzni stambeno–poslovni objekat, neboder Skyline koji je izgrađen u ulici Kneza Miloša na Savskom vencu na mestu nekadašnjeg Saveznog MUP–a koji je razoren u toku NATO bombardovanja i kažu da je tadašnji gradski menadžer Goran Vesić pre rušenja Saveznog MUP–a najavio da će kamena kapija i grb SFRJ sa ove zgrade biti ugrađeni u fasadu Skylina jer „žele da očuvaju obeležje nekadašnje države“. Ovo se naravno nije desilo.
„Mi nemamo ni luksuz ni pravo da zaboravimo naše žrtve. Jelici Munitlak, Kseniji Banković, Darku Stoimenovskom, Nebojši Stojanoviću, Dragoradu Dragojeviću, Draganu Tasiću, Aleksandru Deletiću, Slaviši Stevanoviću, Siniši Mediću, Ivanu Stukalo, Dejanu Markoviću, Milanu Joksimoviću, Branislavu Jovanoviću, Slobodanu Jontiću, Milovanu Jankoviću i Tomislavu Mitroviću, kao i mnogim drugim žrtvama NATO bombardovanja je oteta budućnost. Ova vlast je svojim nečinjenjem pokazala da nema poštovanja prema žrtvama. Na nama je da ne dozvolimo da nam otmu prošlost i sećanje na sve naše žrtve već da se borimo za to da za početak dobiju spomen obeležje kakvo zaslužuju. Najmanje što im dugujemo je da ih mi i buduće generacije večno pamtimo i da budu besmrtni makar u našim srcima i mislima.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Nakon dva požara (podmetnuta?), gradska vila u Krunskoj 66 na Vračaru je, naravno, nebezbedna. Aktivisti koji se bore za očuvanje arhitektonskih vrednosti ovog dela Beograda traže da joj se sačuva fasada a time i karakter ambijentalne celine
Studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu, članovi pozorišta „Promena“, traže pravdu za 14 stradalih u novosadskoj nesreći, za svog kolegu Relju Stanojevića i sve uhapšene nakon protesta. U SNP pred svaku predstavu izgovaraju imena poginulih, Udruženje dramskih pita koliko još ljudi treba da pogine. Ali ih vlast ne čuje
Nema dana da se u Beogradu odlukom srpske ili gradske vlasti ne poruši neko njegovo znamenje. Zato Beograđani ovih dana idu gradom i fotografišu ga, za uspomenu
UNHCR, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti obratili su se finansijskim institucijama kako bi bio omogućen i unapređen pristup platnim računima za izbeglice i tražioce azila u Srbiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!