Obrazovanje
Dan D za prosvetne radnike: Dogovor ili štrajk?
Počinju pregovori između prosvetnih radnika i Vlade Srbije. Ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni, nastavnici najavljuju potpunu obustavu rada
Nastavljena saslušanja poljoprivrednika i protest pred zgradom policije u Bogatiću
Mirno, kao i uvek.
Tako je izgledao novi protest poljoprivrednika održan u sredu (8. januar) ispred policijske stanice u Bogatiću, naseljenom mestu u Mačvi, prema rečima Slobodana Brkića, jednog od učesnika.
„Mi smo se mirno okupili, po ko zna koji put u poslednje dve godine, da opet izrazimo nezadovoljstvo, pošto se nad nama vrši velika presija. Danas su na saslušanje opet bili naši članovi, ovog puta najmlađi. Njih trojica“, kaže Brkić za „Vreme“.
Prethodni protest poljoprivrednici su održali pre pet dana na istom mestu, kada su na razgovoru u policiji bila dvojica članova udruženja „Naše mleko Mačva“.
Razlog saslušanja bila je protestna vožnja koju su krajem prethodne godine organizovali prema graničnom prelazu sa Bosnom i Hercegovinom, objašnjava sagovornik „Vremena“.
Nema drugog izbora osim protesta
Oko 60-ak traktora 8. januara parkiralo se pred zgradom policije u Bogatiću i oko nje.
Na protestu je bilo dosta meštana, kaže Brkić, a među njima i 50-ak studenta sa nekoliko beogradskih fakulteta, dodaje.
„U zajedničkoj smo borbi. Imamo isti cilj“, objašnjava sagovornik Vremena.
„Ovo je bio po ko zna koji protest u poslednje dve godine. Mi održavamo mirne proteste. Nemamo drugog izbora da se borimo, nego izlaskom traktorima na ulicu. To nam je jedini preostali način borbe. Faktički nas niko ne vidi dok ne izađemo“, kaže Brkić.
Ovaj poljoprivrednik iz Bogatića ima 35 krava i godišnju proizvodnju od oko 200.000 litara mleka.
Najavljeni pad cene mleka jedan je od razloga njihovog nezadovoljstva.
„Dozvoljen je nenormalnan uvozi mleka, mlečnih proizvoda i mesa. Otkupna cena mleka u odnosu na januar prošle godine manja je za pet do 10 dinara. Sad najavljuju novo pojeftinjenje. Cene tovljenika, svinja, pale su na 160 dinara. Prošle godine kretala se od 280 do 300 dinara. Ako cene nastave da padaju, poljoprivreda će nestati“, kaže Brkić.
Zahtevi poljoprivrednika
Poljoprivrednici, objašnjava sagovonik „Vremena“, prvi put ne traže novac.
„Tražimo da se problem reši preko institucija, Ministarstva poljoprivrede, Uprave za agrarna plaćanja. Tražimo da inspekcija radi njen posao, ne da maltretira nas. Oni treba da vrše inspekcijske nadzore šta građani jedu, kakvu hranu jedu, a ne da kontrolišu nas i da li nam fali jedan papir. Inspekcija ima prečeg posla da radi, nego da progoni obične seljake“, kaže Brkić.
Među zahtevima poljoprivrednika su ostavke celokupnog ministartva, Direktora uprave za agrarna plaćanja i predsednika Skupštinskog odbora za poljoprivredu, kao i premijera Miloša Vučevića.
„I 2024. godine i prethodnih imali smo niz razgovora sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede. Ministar je izjavio da će potpisati da zemljište iz poljoprivrednog pređe za rudnik. Otvaranjem rudnika u Jadru poljoprivreda u ovom kraju se uništava“, zaključuje Brkić.
O daljim protestima i koracima, odlučivaće na osnovu reakcije nadležnih.
Počinju pregovori između prosvetnih radnika i Vlade Srbije. Ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni, nastavnici najavljuju potpunu obustavu rada
Najniža temperatura od -1 do 8 stepeni Celzijusa, a najviša od 8 u Negotinskoj Krajini i po pojedinim kotlinama južne Srbije do 19 stepeni u Vojvodini, zapadnoj i centralnoj Srbiji
Dok traje štrajk u Vazduhoplovnoj Akademiji zbog političke hajke na direktora, Dario Lilin, šef pilota Akademije, govori za „Vreme" zašto je označen kao agresivni opozicionar
Na društvenim mrežama se pojavio snimak koji prikazuje kako grupa maskiranih napadača tuče drvenim palicama nekoliko tinejdžera ispred Promenade u Novom Sadu
U Srbiji se godišnje prijavi oko 200 slučajeva nasilja nad životinjama. Iako zakon ubijanje i zlostavljanje životinja klasifikuje kao krivično delo, u praksi je retkost da počinilac zbog toga završi iza rešetaka
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve