Od početka godine vatrogasno-spasilačke jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova intervenisale su na više od 1.300 požara, od kojih je 755 bilo na građevinskim objektima, a načelnik u odeljenju Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Milorad Spasojević rekao je da je ukupan broj požara veći za 10 odsto u odnosu na prethodni period.
„Poslednjih nekoliko dana imali smo nekoliko velikih požara, i na stambenim i na poslovnim objektima gde je boravio veći broj ljudi, ali ukupan broj požara je veći za 10 odsto u odnosu na prethodni period“, rekao je za Spasojević za Radio-televiziju Srbije.
U ovim intervencijama niko nije stradao, a veći broj ljudi je evakuisan.
„Prva reakcija je ključna, na Čigoti je evakuisano 114 lica, a u somborskoj banji preko 70. Sve njih su evakuisali zaposleni i mi smo po dolasku mogli da se fokusiramo samo na gašenje objekata“, naglasio je Spasojević.
Kada je reč o uzrocima požara, Spasojević kaže da je u većini slučajeva odgovoran čovek.
„Mi od oktobra apelujemo na sugrađane da se pripreme za grejnu sezonu, da se grejna tela postave na negorive površine, da se kablovi sklone sa tepiha i sa nameštaja i da isključujemo sve što nam nije neophodno kada izlazimo iz stana“, rekao je Spasojević.
Velika materijalna šteta
Materijalna šteta u požarima koji su poslednjih dana izbili u Srbiji je velika, ali je najbitnije da nije bilo žrtava. Puno reči je bilo i o zagađenju.
„Svaki požar donosi zagađenje vazduha, velike koncentracije dima i toksičnih čestica“, rekao je Spasojević.
Niz požara širom zemlje
Tokom poslednjih nekoliko dana, širom Srbije izbilo je nekoliko požara. Poslednji u nizu bio je požar u tržnom centru „Enjub“ u Beogradu.
Nakon Kineskog tržnog centra u Beogradu, goreli su i objekti banje Bezdan kod Sombora.
U petak je pola sata pre ponoći gorela i Specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma „Čigota Zlatibor“. Vatra je zahvatila krov i poslednji sprat zgrade, među evakuisanim pacijentima bilo je i tridesetoro dece. Nije bilo povređenih.