img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

OŠ "Vladislav Ribnikar"

Memorijalni centar ili samo „kutak“: „Ribnikar“ je i stratište i škola

16. децембар 2023, 12:30 N.R.
Foto: FoNet/Ana Paunković
Ulaz u OŠ "Vladislav Ribnikar"
Copied

Roditelji dece stradale u školi "Vladislav Ribnikar" kažu da država ništa ne preduzima povodom spora – da li cela škola da bude memorijalni centar ili samo njen deo ili pak samo jedna učionica?

Deo roditelja dece iz „Ribnikara“, među kojima su i roditelji dece ubijene 3. maja, u subotu u podne opet protestuju. Na skupu ispred škole zahtevaju „pravdu“ za žrtve i „bezbednost dece u svim školama“.

Kako „Vreme“ saznaje, daleko od očiju javnosti se lome koplja i o memorijalnom centru posvećenom žrtvama u „Ribnikaru“.

Svi roditelji smatraju da je memorijalni centar potreban, ali deo njih bi da se škola sruši, drugi da memorijalni centar bude u zatvorenom delu škole u kojem se desila pucnjava, a treći da sećanju bude posvećena samo učionica u kojoj je ubijeno najviše žrtava.

„Većina roditelja škole i svakako većina zaposlenih i roditelja okupljenih u Savetu roditelja, uz nekolicinu časnih izuzetaka, zalaže se ne za memorijalni centar, nego za memorijalni kutak“, tvrdi Žarko Cvejić, roditelj devojčice iz „Ribnikara“ koja nije povređena u pucnjavi.

Cvejić spada u malobrojniju grupu roditelja, koja je tražila da se nastava prekine odmah posle 3. maja kao i da se „Ribnikar“ napusti kao škola, barem do „temeljne rekonstrukcije“.

Šta je rešenje „dostojno žrtava“?

On za „Vreme“ kaže da i novo rukovodstvo škole i većina nastavnika insistiraju da se za „memorijalni centar“ odredi samo kabinet istorije u kojem je najviše dece stradalo i eventualno deo hodnika, što je Savet roditelja i predložio Vladi Srbije još letos.

„Aktivno rade na povratku nastave na prvi i drugi sprat u delu škole u zgradi u Kralja Milutina 10. Kao da se u prizemlju ništa strašno nije dogodilo“, kritikuje Cvejić.

„Manjina, u koju pak spada većina roditelja ubijene dece, i mi koji ih podržavamo, tražimo najmanje memorijalizaciju čitavog prostora stradanja, od podruma do neba, i njegovo fizičko odvajanje od ostatka zgrade i parcele, kakva god namena tamo bila kasnije“, nastavlja Cvejić.

„Zato što je to jedino rešenje dostojno žrtava, ali i dece koja bi eventualno u budućnosti pohađala nastavu u drugom delu škole“, dodaje on. Samo tako, kaže on, druga deca ne bi pohađala školu na „stratištu“ i „zauvek bila time obeležena kao što su obeležena naša preživela deca“.

Drugi protest sličnim povodom

Roditelji žrtava su iz ovog razloga protestovali i krajem novembra. Dan kasnije je resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović o memorijalnom centru rekla:

„Ne samo da ima izgleda da će biti izgrađen, već je to opredeljenje, ali idejno i kako će tačno izgledati taj memorijalni centar, to će odlučivati roditelji sa stručnjacima odnosno sa onima koji su najkompetentniji da se svima u svetu pošalje poruka da se takav užas više nikada i nigde ne dogodi.“

No, šta znači da će „odlučivati roditelji sa stručnjacima“? Do danas je jasno da među roditeljima dece iz „Ribnikara“ nema konsenzusa jer nisu svi u istoj situaciji.

Tako se predsednik Saveta roditelja škole Igor Đorđević protivi tome da se cela škola pretvara u memorijalni centar ili ruši, ali podržava da memorijalni deo bude sagrađen.

„Savet roditelja neće odlučivati kako će izgledati memorijalni deo. Biće izgrađen isključivo po ideji roditelja nastradale dece uz pomoć stručnjaka iz raznih oblasti“, rekao je Đorđević nedavno za „Informer“.

Podele među roditeljima

Podele među roditeljima nastale su neposredno nakon zločina. Roditelji tristotinak učenika su školu videli kao stratište gde nisu više želeli da šalju decu. Takođe su tražili da se školska godina okonča odmah.

Druga, brojnija grupa roditelja, govorila je da njihova deca i dalje imaju potrebu da budu u toj školi, da tamo rastu i uče i budu zajedno. Oni su se protivili prevremenom završetku prošle školske godine.

Na kraju je presekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je odlučio da se školska godina prekine šestog juna.

„Nisu ti ljudi u sukobu jedni s drugima jer se ne podnose. Neko ih je doveo u situaciju da odluka jedne ili druge grupe bude obavezujuća za sve. A oni imaju različite potrebe“, rekao je tada za „Vreme“ Dejan Ilić, autor Školegijuma.

„Tako je jedno vreme većina bila merodavna da se ide u školu, a sad je manjina merodavna pa se na osnovu nje svima kaže da deca ne idu u školu. Budala ih je dovela u situaciju da se mrze, budala ih je podelila“, zaključio je Ilić.

Te podele očigledno traju do danas.

Čekati deset godina?

Ministarka Đukić-Dejanović je slamku spasa našla u primeru Norveške. Rekla je da se tamo, posle strašnog masakra na ostrvu Utoja iz 2011. godine, deceniju čekalo sa memorijalnim centrom.

Samo, na tom ostrvu niko ne mora da bude. A „Ribnikar“ je škola u centru grada koju deca još uvek pohađaju.

Naši izvori kažu da je sa Vladom i Ministarstvom prosvete dogovoreno da se obrazuje međunarodni stručni tim koji bi, u dogovoru sa roditeljima ubijene dece, predložio rešenje. Ali – dalje od toga nije se odmaklo.

N.R./Cins/Vreme/Beta

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Masovno ubistvo OOŠ Vladislav Ribnikar ribnikar
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure