
Iz novog broja
Veran Matić: Država zaboravlja žrtve
Veran Matić, novinar i humanitarac, angažovao se da pomogne porodicama žrtava majskih tragedija od pre dve godine. Sada za „Vreme” priča o svim ožiljcima društva koje vlast nije shvatila ozbiljno
U poslednjih nekoliko godina u Srbiji nema potvrda o izrečenim kaznama za prodaju alkohola maloletnim licima. Alkohol je dostupan maloletnicima uprkos zakonskim ograničenjima, a podaci govore da ga konzumiraju sve više
Dvanaestoro dece koja su se pre pet dana otrovala alkoholom u noćnom provodu, puštena su kući posle detoksikacije, potvrđeno je RTS-u na VMA.
Prema podacima Instituta Batut svaki drugi maloletnik prvi put proba alkohol u proseku sa 13 godina, a svaki deseti pije jednom mesečno.
Podaci govore i da su četiri puta veći pokušaji suicida pod dejstvom alkohola, a trećina saobraćajnih nesreća u kojimja učestvuju vozači stari od 15. do 20. godina u vezi je sa kozumacijom alkoholnih pića.
Direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Doktorka Diana Raketić kaže za RTS da alkohol smanjuje moć samokontrole što direktno ima veze sa saobraćajnim nesrećama, krimninalom, tučama, nasrtajima.
Doktori računaju da je oko 14 čašica rakije jedanko 2,8 promila alkohola u krvi – baš toliko je pronađeno kod neke dece, među dvanaestoro hospitalizovanih na VMA.
Kada je u pitanju mozak mladih osoba, doktori kažu da ne postoji „bezbedna količina“ alkohola kada je u pitanju mozak mladih, te je važna nulta tolerancija do 18 godine.
Maloletnici po zakonu ne samo da ne bi smeli da kupe alkohol, već ni da uđu u klub, a kamoli da ga zakupe za zabavu.
Nema izrečenih kazni za prodaju alkohola najmlađima
U poslednjih nekoliko godina nema potvrde o izrečenoj kazni za nezakonitu prodaju alkohola maloletnicima koja je zabranjena Zakonom o zaštiti potrošača.
Po zakonu o javnom redu i miru granica je 16 godina, ko mlađoj osobi proda alkohol rizikuje kaznu od 20.000 do 100.000 dinara, ako je pravno lice kazna je od 200.000 do 500.000 dinara.
Povodom trovanja 12 maloletnika alkoholom, zbog čega su potom bili primljeni na lečenje na VMA, Više javno tužilaštvo je formiralo predmet radi utvrđivanja svih okolnosti ovog slučaja.
Na Instagram nalogu kluba u kojem se to dogodilo objavljeno je izvinjenje, uz napomenu da sa pomenutim događajima „nemaju veze“.
„Poštovani, Klub ‘Sinner’ je tokom sinoćne večeri bio iznajmljen za privatnu proslavu. Uprava kluba nema veze sa sinoćnjim događajima. Ovim putem izražavamo žaljenje i brigu zbog neželjenih događaja“, navodi se u kratkom saopštenju okačenom na njihovom Instagramu.
Veran Matić, novinar i humanitarac, angažovao se da pomogne porodicama žrtava majskih tragedija od pre dve godine. Sada za „Vreme” priča o svim ožiljcima društva koje vlast nije shvatila ozbiljno
Na društvenim mrežama su se pre nekoliko dana pojavile fotomontaže nagih tela nekoliko učenica i jedne nastavnice osnovnih škola iz Vranja. Šta o tome kaže direktor jedne škole, dokle se s postupkom stiglo i šta ako je dete žrtva digitalnog nasilja
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve