
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Ne postoji objedinjena evidencija o broju i stanju visećih mostova na teritoriji Srbije, a na teritoriji 36 lokalnih zajednica Kraljeva i Zaječara oni nisu bezbedni za korišćenje zbog dugogodišnjeg neodržavanja, zaključak je DRI
Od 70 visećih mostova koji se nalaze na teritoriji 36 lokalnih samouprava u Srbiji, 13 je u dobrom stanju, 43 su za sanaciju, dok je 14 mostova za rušenje, navodi se u danas predstavljenom Izveštaju Državne revizorske institucije (DRI) o reviziji svrsishodnosti poslovanja „Upravljanje visećim mostovima u Republici Srbiji“.
Od 14 visećih mostova koji se nalaze u Kraljevu i Zaječaru, gradovima za koje se radila revizija, samo jedan bezbedan za korišćenje i to most u Mataruškoj Banji.
Mostovi nisu bezbedni za korišćenje zbog dugogodišnjeg neodržavanja.
Nakon sprovedene revizije DRI je utvrdila da je potrebno da se preduzmu aktivnosti kako bi viseći mostovi bili bezbedni za korišćenje, da bi se zaštitili ljudski životi i imovina, kao i da bi se sprečio nastanak štete.
Nije postojala objedinjena evidencija o broju i stanju visećih mostova na teritoriji Srbije.
Državna revizorska institucija zaključila je da nije postojala objedinjena evidencija visećih mostova na teritoriji Srbije do kraja 2022. godine, a planske aktivnosti gradova – subjekata revizije nisu u dovoljnoj meri obezbedile uslove za efikasno upravljanje visećim mostovima.
Ovlašćeni državni revizor i vođa tima koji je radio na tom izveštaju Goran Čabarkapa je rekao da „od 2020. do 2022. godine grad Kraljevo nije u dovoljnoj meri planirao aktivnosti koje bi obezbedile efikasno upravljanje mostovima, dok grad Zaječar nije planirao te aktivnosti. U tom periodu nadležni nisu u dovoljnoj meri preduzeli aktivnosti kako bi viseći mostovi bili bezbedni za korišćenje, a mostovi nisu u dovoljnoj meri bili obuhvaćeni inspekcijskim nadzorom.“
Državna revizorska institucija preporučila je Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da nastavi da ažurira podatke o broju i stanju visećih mostova, da prati da li lokalne samouprave postupaju po njihovoj instrukciji, kao i da kroz rad građevinske inspekcije planira i sprovodi nadzor nad radom građevinskih inspektora u gradovima i opštinama.
Državna revizorska institucija gradskim upravama u Kraljevu i Zaječaru preporučila je i da planiraju aktivnosti da bi se obezbedili uslovi za efikasno upravljanje visećim mostovima, kao i da preduzmu aktivnosti kako bi u upotrebi bili samo viseći mostovi bezbedni za korišćenje.
Podsetimo, oktobra 2022. godine dve žene su poginule kada se srušio viseći most u Zapadnu Moravu u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, dok je 10 povređeno.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve