
Pravosuđe
Visoki savet tužilaštva: Vučićević, Đukanović i Đilasovi poslanici uticali na tužioce
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
U najnovijoj epizodi tabloidne sage „evo dokaza da su studenti plaćeni“, objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi. Problem je samo što studenti ne pričaju tako – osim možda ako su vremeplovom stigli iz 1994. godine
„Ako hoćeš u Novi Pazar, dnevnica je 100 evra, klopa, piće i blejica“, glasi poruka koja se uoči protesta u Novom Pazaru pojavila na društvenim mrežama. Već danima je dele nalozi bliski režimu, a prepiska je osvanula i na zvaničnom nalogu „studenata koji žele da uče“.
„Cool, koliko može da nas ide?“, odgovara anonimni student, naizgled prihvatajući ponudu da mu dolazak na protest bude plaćen.
„Može koliko hoćeš. Samo javi zbog spiska, kintu daje Deki pre polaska“, piše u nastavku prepiske. Nakon još nekoliko razmenjenih poruka, razgovor se zaključuje sa: „Proveri ako još ko hoće i javi. Klovnovi nek se zezaju po Begišu“. Sve to uz barem jedan emotikon u svakoj poruci.
Ode li ekipica za Novi Pazar ili su shvatili da sto evrića nisu vredni izdaje otadžbine!?#caosvima pic.twitter.com/Md7vVW3GTj
— Objektivna(Neda Perić) (@objektivna_np) April 12, 2025
Dakle, eto neoborivog dokaza, crno na belo – studenti su plaćeni! Ako ste redovan čitalac tabloida, u proteklih nekoliko meseci sigurno ste viđali ovakve i slične poruke, koje se pojavljuju na naslovnim stranama portala barem jednom nedeljno.
Međutim, u eri društvenih mreža, vrlo je lako lažirati prepiske. Može li se dokazati da su navodne studentske poruke koje vlasti mesecima neumorno objavljuju autentične?
„‘Begiš’ sam čuo samo od penzionera“
Kada se dele ovakve poruke, one uglavnom bivaju anonimne. Ako nisu anonimne, potpisane su generičkim imenima, bez prezimena, bilo kakvih ličnih odrednica ili fotografija. Tako na plaćanje uglavnom pozivaju neki Marko, Petar, Ogi…
„Čini se da se vlast trudi da emotikonima, pravopisno pravilno napisanim rečenicama i slengovima za koje oni smatraju da ih mladi koriste oponaša takvu vrstu konverzacije“, kaže za „Vreme“ Miloš (22), student Univerziteta u Beogradu.
„Primera radi, reč ‘Begiš’ koja se pominje u jednom od razgovora sam prvi i jedini put čuo od penzionera starijeg od 70 godina“, dodaje ovaj student.
Zaista, umesto da ovakve prepiske odaju utisak autentičnosti, čini se da je suprotno. Čitava situacija više deluje kao „mim“ koji je postao popularan pre desetak godina, a koristi se i danas, kada sredovečni Stiv Busemi u seriji „30 Rock“ na glavu stavi kačket, a u ruke uzme skejtbord i pretvara se da je tinejdžer.
„Ko će da im kaže da mi emoudžije skoro pa ne koristimo, a da ne pominjem reči poput ‘klopa’, ‘blejica’, ‘cool’, ‘kinta’, ‘fax’…”, dodaje studentkinja Aleksandra (22).
Slab efekat na mrežama
Iako se poruke, osim u tabloidima, pojavljuju i na društvenim mrežama, deluje da ne postižu željeni efekat.
„Moja majka ima moderniji sleng od ovoga. A ona ima 79 godina. Ovo je treći namešteni razgovor iz kog se vidi da vam definitivno slabo ide učenje putem pokušaja i pogrešaka“, reagovala je jedna od korisnica društvene mreže Iks.
Moja majka ima moderniji sleng od ovoga. A ona ima 79 godina. Ovo je treći namešteni razgovor iz kog se vidi da vam definitivno slabo ide učenje putem pokušaja i pogrešaka.
— JaSam (@niebla_00) April 10, 2025
I ostale reakcije su slične. „Mogli ste naći nekog mlađeg od 50 godina da se dopisuje sam sa sobom, pa da slika i objavi. Delovalo bi uverljivije“. „Saška, Srki, Sofi, Deki i blejica u Begišu. Ste ovo pisali 1994. al’ tek sad vam povezali internet?“, samo su neke od reakcija korisnika na mrežama.
Овако не причају ни миленијалци, а камоли зумери
— Хелмљанин (@helmljanin) April 10, 2025
Građani su slično reagovali i kada je „Informer“ u februaru navodno došao do prepiske studenata Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, u kojoj izvesni Novak koristi izraz „dupla apanaža za sutra“.
U mesec i po dana, režimski tabloidi uspeli su da pređu put od „duple apanaže“ do „love i blejice“, ali im i dalje izmiče ono najvažnije – kako zapravo mladi pričaju. A možda im samo treba mlađi konsultant.
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
Kako bi ugušilo pobunu, obustavu rada i štrajk, Ministarstvo prosvete odlučilo je da zaposlenima u školskim ustanovama isplati zarade po učinku. Tako su u februaru i martu na račune zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Srbiji legli iznosi od često svega nekoliko hiljada dinara. Kako žive nastavnici s umanjenim platama i da li će umanjenje biti nadoknađeno
Skoro hiljadu preživelih žrtava seksualnog nasilja u detinjstu sa srpskog govornog područja podelilo je iskustva u globalnoj anketi „Naš glas“ u koju je „Vreme“ imalo uvid. Njihove priče otkrivaju razmere tišine, sistemskog zataškavanja i života pod teretom neizgovorenog
Fizički napad na sudiju Prvog osnovnog suda u Beogradu Minu Mitić dogodio se u ponedeljak uveče. Kolege traže odgovor šta je policija do sada učinila kako bi utvrdila identitet napadača i pružila zaštitu sudiji
U četvrtak (8. maj) obrušio se deo plafona u stambenoj zgradi na Novom Beogradu u ulici Palmira Toljatija, pored vrtića „Maja”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve