Iza zatvorenih vrata je održan sastanak ministarke Jelene Begović i predstavnika naučne zajednice posvećen projektu „Jadar“, kojem je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Na osnovu snimaka smo pokušali da otkrijemo ko je od naučnika prisustvovao sastanku i utvrdili da je deo njih povezan sa SNS-om
Sastanak ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelene Begović sa predstavnicima naučne zajednice posvećen projektu „Jadar“, kome je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić održan je danas u prostorijama Palate Srbija.
Sastanak od juče najavljuju svi tabloidi, predstavljajući ga kao „važan razgovor“. Za bilo kakav dijalog, međutim, potrebne su dve strane, a nijedan od tih medija nije naveo sa kim će tačno predsednik Srbije i ministarka Begović razgovarati.
Svi odreda koriste izraz „predstavnici naučne zajednice“ i navode da su u pitanju istraživači, direktori instituta i dekani određenih fakulteta, ali nikoga ne izdvajaju poimence.
Ipak, na osnovu snimka obraćanja predsednika i ministarke koje je prethodilo sastanku (koji je bio zatvoren za javnost), pokušali smo da utvrdimo ko je od predstavnika naučne zajednice bio prisutan.
Dekani i profesori prirodnih fakulteta
Na osnovu video-snimka novinske agencije Tanjug, sastanku su prisustvovali dekani brojnih fakulteta prirodno-matematičkih i tehničkih nauka.
Sa Univerziteta u Beogradu, sastanku su prisustvovali dekan Biološkog fakulteta Ljubiša Stanisavljević, dekan Tehnološko-metalurškog fakulteta Petar Uskoković, dekan Mašinskog fakulteta Vladimir Popović, dekan Građevinskog fakulteta Vladimir Kuzmanović, dekanka Prirodno-matematičkog fakulteta Marija Stanić i dekan Fakulteta za fizičku hemiju Miroslav Kuzmanović.
Pored dekana, bili su prisutni i redovni profesor Dejan Gvozdić sa Elektrotehničkog fakulteta i redovni profesor Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta. Jovović je jedan od trojice profesora sa BU, potpisnika dopisa naučnom časopisu Nature – Scientific Reports u kome se traži ispravka ili povlačenje rada „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ autora Dragane Đorđević i saradnika.
Među prisutnima je bio i v. d. dekana Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Boris Dumnić, čije ime se našlo na spisku podrške Srpskoj naprednoj stranci pred decembarske izbore prošle godine.
Nekoliko onih koji su javno podržali SNS
Dumnić nije jedini od prisutnih na današnjem sastanku čije ime se našlo na pomenutom spisku. U Palati Srbija danas su bili i direktor instituta BioSens Vladimir Crnojević, naučna savetnica na Institutu za multidisciplinarna istraživanja Dragica Stanković , direktor Instituta za kukuruz „Zemun Polje”
Miodrag Tolimir, direktorka Instituta za Zemljište Mira Milinković i naučni savetnik na Institutu za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu Saša Orlović. Svako od ovih imena svojevremeno se našlo na spisku podrške Srpkoj naprednoj stranci.
Direktori naučnih ustanova
Sastanku su prisustvovali i direktori brojnih naučnih ustanova, među kojima su direktorka Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković” Mirjana Mihailović, direktorka Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Jasmina Stevanović, v. d. direktorka Geološkog zavoda Srbije Vesna Tahov, direktor Instituta za šumarstvo Beograd i bivši narodni poslanik Ljubinko Rakonjac, direktor Rudarskog instituta Milinko Radosavljević, direktor Instituta za rudarstvo i metalurgiju Mile Bugarin i direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Stevan Blagojević.
Foto: FoNet/Aleksandar BardaMile Bugarin i Dragica Stanković
Protiv Bugarina vođeno više postupaka
Potonje dve ličnosti su posebno interesantne. Još 2018. godine je Agencija za borbu protiv korupcije objavila je preporuku da se Mile Bugarin razreši sa funkcije direktora, jer je bio u sukobu interesa zbog toga što je zaposlio sina. Protiv njega je vođen postupak i zbog neprijavljivanja imovine. On se i dalje nalazi na čelu Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru.
Sa direktorom Instituta za opštu i fizičku hemiju Stevanom Blagojevićem ne mogu se povezati koruptivne afere. Ono što je u njegovom slučaju interesantno jeste da državni institut na čijem je čelu sarađuje sa Predragom Koluvijom, čovekom kojem se sudi za uzgajanje droge u slučaju „Jovanjica“. Blagojević je za KRIK rekao da oni nemaju ugovor sa Koluvijinom firmom „Jovanjica Nova”, već sa firmom „Superior“. Naveo je da je u pitanju eksperimentalno ispitivanje sorti konoplje koje su u vlasništvu „Superiora“ i da se sve to radi na imanju ove firme.
Na snimku Tanjuga prepoznali smo još nekoliko naučnika: profesora Žarka Jandu sa Fakulteta tehničkih nauka i višu naučnu savetnicu Mariju Janković sa Instituta za nuklearne nauke „Vinča”.
Sastanku je prisustvovao i predsednik SANU Zoran Knežević.
Nije bilo velike diskusije
Kako prenosi N1, prema navodima izvora ovog medija, koji je prisustvovao sastanku, razgovor iza zatvorenih vrata nije se mnogo razlikovao od početka sastanka koji je bio otvoren za javnost, odnosno medije. Takođe, nije bilo reči o pojedinostima u vezi sa Projektom „Jadar“, tehnologijom rudarenja, i slično.
Inače, učešće u diskusiji, prema rečima izvora N1, nije uzeo veliki broj učesnika, niti je bilo rasprave među njima.
Dogovoreno je, prema navodima izvora N1, da se sastanci, poput današnjeg, nastave i u narednom periodu, ali učesnicima nije predočeno kako će oni izgledati.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako su pre četiri godine odlučili da će Beograđanima stajati na raspolaganju linijski prevoz na Savi i Dunavu, odbornici Skupštine Beogerada su u utorak odustali od tog plana, upozorava organizacija „Beograd u pokretu“
Deca u Srbiji često su žrtve pravne i finansijske nepravde – dok sudski sporovi traju, mnogi roditelji ne ispunjavaju svoje obaveze, a deca ostaju bez potrebne finansijske podrške. Koje probleme roditelji i deca imaju sa alimentacijom i šta se planira da bi situacija bila bolja
Šta se sprema novim Zakonom o visokom obrazovanju? Mnogi slute da je njegova svrha da se zada konačni udarac pobunjenim univerzitetima, da se ukine njihova autonomija. Posebno jer i sam Aleksandar Vučić mesecima otvoreno govori o kažnjavanju neposlušnih fakulteta
U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubišu Čulića. Kod jednog je primetio pištolj.
Policija nije reagovala.
Nemačka i druge evropske države najavljuju da će čak pet odsto BPD-a ulagati u vojsku. Ko su najveće vojne sile kontinenta, gde su im jake strane, a gde mane?
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena
Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!