Državne subvencije za privatne vrtiće za decu koja nisu primljena u državni vrtić, još uvek nisu isplaćene za januar . Dodatni problem roditeljima stvara to što je rok za isplatu iznosa za februar mesec ističe u sredu, 5.februara.
Isplate za tekući mesec obično stignu najkasnije oko 20. u mesecu, a ovo je prvi put da dolazi do ovolikog kašnjenja u skoro svim privatnim vrtićima u Beogradu.
Glasine je za “Vreme” potvrdila jedna mama iz Beograda, čije dete ide u privatni vrtić. Želela je da ostane anonimna.
“Nama su iz vrtića dali brojeve Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu. Meni dete ide u vrtić 5 godina, a ovo je prvi mesec da se ovoliko kasni”, tvrdi naša sagovornica.
Ista je situacija i u drugim privatnim vrtićima.
“Vidim na Vajber grupi da skoro nikome još nije legla subvencija. Svi očekuju da će isplata biti uskoro. Ne znam kako će sada biti u vrtićima, jer i oni imaju troškove koje moraju da plate, a za to koriste novac koji im uplaćuju roditelji. Vrtić mog deteta ne pravi problem jer razumeju da je država ta koja kasni. Ne znam samo, dokle će to tolerisati”.
Direktori su nestrpljivi
Ana Boromisa je takođe mama deteta koje odlazi u privatni vrtić. Za “Vreme” kaže da iz Sekretarijata za obrazovanje i zaštitu dece još od 15. januara govore da su predali spiskove za subvencije i da se sada čeka samo isplata.
“Iz računovodstva koje pušta uplate su početkom prošle nedelje rekli da imaju neki novi sistem i da zato kasne. Onda su u petak rekli da će konačno pustiti sve uplate, a od jutros pričaju da imaju tehničke probleme i da će biti završeno do kraja ove nedelje”, tvrdi Boromisa.
Kaže da se po prvi put događa da ovoliki broj vrtića još uvek ne dobija uplate.Zakonski rok za uplatu subvencije je poslednji dan u mesecu.
“Obično ovakva kašnjenja budu sporadična i dogode se u nekoliko vrtića, kasne svega nekoliko dana. Direktori vrtića su već počeli da prave problem”.
U određenim vrtićima, kako priča Boromisa, u ugovorima postoje klauzule o zateznim kamatama koje roditelji moraju da plate ukoliko zakasne.
“Roditeljima je neprijatno što kasne, a bez subvencija nekada i nemaju novca. Ko ima dvoje dece, vrtić plati i po 80.000 na mesečnom nivou. Ako su i platili januar, za nekoliko dana moraju da plate za februar. Neki direktori su strpljivi i čekaju da refundacija legne, a neki jednostavno kažu da roditelji moraju da plate jer im je to ugovorna obaveza i da ih ne interesuje razlog kašnjenja”, navodi Boromisa.
U jednom vrtiću je, kako kaže, direktorka zapretila tužbom protiv roditelja.
Igra gluvih telefona
Naša sagovornica je rekla da je direktor vrtića ostavio kontakt telefone Sekretarijata koje roditelji mogu da pozovu kako bi proverili šta se dešava sa njihovim zaostalim uplatama.
To su brojevi telefona koji se nalaze na zvaničnom sajtu Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu. Pod odeljkom “subvencije za privatne vrtiće-naknada troškova” nalazi se pet kontakt telefona.
Ipak, na uporne pozive redakcije “Vremena” na dva broja se niko ne javlja, jedan je konstantno zauzet, a na dva broja tvrde da je u pitanju greška i da oni uopšte nisu nadležni.
Kako funkcionišu subvencije?
U Beogradu iznos subvencije za vrtić u 2025. godini iznosi 33.000 dinara mesečno.
U Novom Sadu mesečna subvencija, za celodnevni boravak, za mlađi uzrast (6 meseci do 3 godine) iznosi 16.000, a za stariji 13.000 dinara. Ukoliko je u pitanju poludnevni boravak (pet sati sa užinom) mesečna subvencija iznosi 5.200, a za isti period bez užine 4.500 dinara.
Mesečni iznos subvencije je fiksan, odnosno iznos neće biti manji ako je dete izostajalo zbog bolesti ili odmora.
Subvencije se isplaćuju na račun roditelja ili na račun vrtića (u zavisnosti od pravilnika vrtića), a iznos se isplaćuje od 01. do 5. dana u mesecu.
Privatni vrtići su dužni da do 25. dana u mesecu na adresu Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu dostave informaciju da je dete i dalje upisano u vrtić i da je tog meseca dolazilo u vrtić.