img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Zdravstvo

Javno i privatno zdravstvo: Sistemi nikako da se povežu, a pacijenti ispaštaju

12. avgust 2024, 13:52 S.Z.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Copied

O spajanju državnog zdravstvenog sistema sa privatnim lekarskim ordinacijama i bolnicima počelo je da se priča još 2014. godine. Deset godina kasnije jedva da se nešto pokrenulo

Ako vam u Beču zatreba lekar specijalista prosto pogledate koji vam se nalazi u komšiluku. Nađete nekog prim. prof. dr, urologa ili oftamologa ili koga god koji vam uliva poverenje, zakažete termin, odete pokažete vašu socijalnu karticu i vas se više ništa ne tiče. Troškove vaš odabrani lekar obračunava sa državnim zdravstvenim osiguranjem. Naravno, ako ima sklopljen ugovor, a većina ima. Ovde je reč najobičnijem, osnovnom državnom zdravstvenom osiguranju, ne o privatnom ili doplaćenom.

Na taj način se rasterećuje zdravstveni sistem, smanjuju gužve, a pacijent dobija najbolji i najkomotniji mogući tretman.

Zašto u Srbiji ne može tako?

Jedna od najvažnijih od 50 preporuka NALEDA- za efikasnije zdravstvo je upravo predlog da se povežu javni i privatni sektor.

U tom slučaju bi se sav novac koji građani izdavajaju za zdravstvene usluge ravnomerno rasporedio.

O spajanju dva sistema je počelo da se govori još 2014. godine, ali efikasnih rešenja još uvek nema.

U Srbiji su troškovi zdravstva oko 10 odsto BDP-a. Četrdeset odsto ukupnih davanja za zdravstvo ide iz džepova građana na privatne zdravstvene usluge, rekla je za N1 Tisa Čaušević, savetnica za regulatornu reformu u NALED-u.

Ona je objasnila da je jedan od ključnih preduslova za spajanje dva sektora, da se zna koliko koja usluga košta.

„Da bude poznato i realno procenjeno koliko, na primer, košta operacija slepog creva ili pregled pedijatra“, kaže Čaušević.

Sistem postoji, ali ne funkcioniše dobro

Taj sistem sada postoji, ali ne funkcioniše dovoljno dobro. Mogućnost refundacije za pregled koji je obavljen u privatnoj zdravstvenoj ustanovi, takođe je jedna od 50 preporuka u Sivoj knjizi NALED-a.

Da bi pacijenti mogli da se leče o trošku države u privatnim klinikama, zakon nalaže uslove koji moraju biti ispunjeni između klinike i državnog resora.

„Preduslov koji privatne klinike moraju da ispunjavaju je da imaju dovoljan broj kvalitetnih lekara, ne da povremeno dolaze, nego da su stalno zaposleni i da imaju kapacitete da odrade šta treba“, rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Na račun državnog sektora građani od ove godine mogu u 28 privatnih ustanova da obave operaciju katarakte. Najviše sklopljenih ugovora za ovaj postupak je u Beogradu, a jedini uslov za operaciju u privatnoj klinici je da se pacijent nalazi na listi čekanja, piše Euronews.

RFZO je zaključio ugovore i sa 16 privatnih ustanova za pružanje usluga vantelesne oplodnje, SA 10 ustanova za usluge hiperbarične medicine, dok je saradnja ostvarena sa skoro 3.400 privatnih apoteka.

Među ključnim problemima nizak nivo preventivnih usluga

Zdravstvo nije besplatno i sve je skuplje. Istraživanje Američke privredne komore pre nekoliko godina identifikovalo je da su ključni problemi nizak nivo preventivnih usluga, refundacije za lekove, nedostatak informacionih tehnologija.

„Mi smo poslednjih nekoliko godina videli konkretne korake koje su pozitivno ocenili i privatni sektor i korisnici zdravstvenih usluga. S druge strane nizak nivo uključivanja privatnih zdravstvenih usluga, nije adresiran u međuvremenu i mislimo da je naš nacionalni zdravstveni sistem zbog toga na gubitku“, rekla je za RTS Sandra Marinković iz Američke privredne komore.

U privatnom sektoru radi više od 23.000 zdravstvenih radnika

Prema podacima Asocijacije privatnih zdravstvenih ustanova i privatnih praksi Srbije u privatnom zdravstvenom sektoru radi više od 5.000 lekara, uz medicinske sestre i tehničare, oko 23.000 zdravstvenih radnika.

„Mislimo da novac treba da prati pacijenta i njegove potrebe, svim ovim dugogodišnjim saradnjama i veličinom i kvalitetom smo dokazali da smo fleksibilni i spremni da idemo dalje u integraciju“, napomenula je Marija Rabrenović iz Asocijacije za javni servis.

Prema podacima Asocijacije privatnika u sistemu je preko 200 opštih i specijalnih bolnica, 2000 ordinacija i poliklinika, preko 3500 stomatoloških ustanova, više od 1000 apoteka, oko 500 laboratorija – dovoljno da nam uz državne ustanove, lečenje bude dostupnije na vreme.

Procenjuje se da i kada imamo državno zdravstveno osiguranje, dodatno za lečenje u privatnim ordinacijama izdvajamo u proseku najmanje još 40 odsto svog novca, dok je prosek u Evropi do 20 procenata.

Izvor: Euronews/RTS

Tagovi:

Privatna lekarska praksa Privatne klinike Zdravlje Zdravstveni sistem zdravstveno osiguranje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Turizam

25.jul 2025. Novak Marković

Veliki pad turizma: Da li su krivi protesti ili nemaština?

Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure