
Zrenjanin
Gradonačelniče, kakav se to dim nadvio nad vašim gradom?
Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina, a ni drugi nadležni, već dva dana nemaju odgovor na pitanje kakav je to dim nad gradom i šta smrdi. Građani upućuju da je uzrok deponija
Tek što je Elena Koposova sa svojom porodicom posle godinu i po dana dobila stalno nastanjenje i rešenje da ne mora da napusti Srbiju, ruskoj porodici Tereh je ukinut privremeni boravak i odbijeno stalno nastanjenje
Elena Koposova i njena porodica nakon godinu i po dana čekanja dobili su stalno nastanjenje u Srbiji. Tek što su oni dobili rešenja da je prihvaćena njena žalba da ne mora da napusti Srbiju, Ruskom demokratskom društvu javila se porodica Sergeja i Irine Tereh koji su se našli u identičnoj situaciji kao ranije Elena Koposova.
Irina, Sergej i njihov sin Mark došli su u Srbiju 2019. godine iz ruskog grada Jaroslavlja gde je Sergej radio u školskom sistemu, a kratko vreme u opozicionoj upravi tog grada gde je bio odgovoran za obrzaovanje. Već pet godina ova porodica živi u Banji Koviljači gde su kupili kuću i napravili porodični hotel.
Irina Tereh za „Vreme“ kaže da su 7. avgusta 2023. godine podneli zahtev za stalno nastanjenje, ali da je taj zahtev odbijen početkom oktobra. Pošto su u Srbiji boravili po osnovu privremenog boravka koji su produžavali svake godine, prošle godine odbijen im je i zahtev za produženje privremenog boravka u Srbiji.
Nisu dobili nikakvo drugo obrazloženje osim da predstavljaju „neku opasnost za Republiku“ Srbiju, a kakvu tačno – ne znaju.
Pisali su žalbu na rešenja i za stalno nastanjenje i za privremeni boravak, ali isprva žalbe nisu uvažene bez objašnjenja zašto. U svim žalbama, ukazuje Irina Tereh, zamolili su da im se saopšti šta je razlog i zbog čega država Srbija ima problem sa njihovom porodicom. Predložili su i da dođu i odgovore na sva pitanja, ali ih niko nije pozvao.
Pismo predsedniku Aleksandru Vučiću
U decembru 2023. ova porodica obratila se i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Pismo je ostalo bez odgovora.
„Nikakav odgovor nismo dobili od predsednika Vučića. Priložili smo i slike naše porodice, objasnili smo sve što se nas tiče – ko smo, šta smo radili u Rusiji, čime se bavimo u Srbiji, kakvo je naše dete koje ima puno nagrada, diploma i ponos je škole u Banji Koviljači. Ali, bez odgovora, nikoga ne interesuju problemi naše porodice“, ukazuje naša sagovornica.
Niz problema
Trenutno je slučaj porodice Tereh u Upravnom sudu, a porodica boravi u Srbiji bez legalnog osnova, uz veliku nesigurnost i čitav niz praktičnih problema vezanih za odsustvo boravišnih dozvola.
Za razliku od Elene Koposove, Irina Tereh kaže da oni nisu dobili zabranu da žive u Srbiji, niti rok u kome moraju da napuste Srbiju. Zbog toga što nemaju ni privremeni boravak, ni stalno nastanjenje ova prorodica mora svakih 30 dana da produžava vizu tako što napušta pa se vraća u Srbiju, a to je veliki problem.
„Ne možemo da koristimo zdravstveno osiguranje koje smo prethodnih pet godina imali, ne možemo da produžimo registraciju za naš auto, ne možemo da radimo i produžimo radnu dozvolu. Bavili smo se izdavanjem smeštaja i nikakvih problema nismo imali, zbog toga smo morali da zamrznemo i našu agenciju“, naglašava naša sagovornica.
Razlog – nepoznat
Sergej Tereh je poreklom iz Ukrajine, to jest rođen je u Kijevu, ali je ruski državljanin. Ako je problem njegovo ukrajinsko, kaže Irina Tereh, to je onda diskriminacija.
Pjotr Nikitin je u saopštenju naveo da o pravim razlozima pokušaja proterivanja porodice Tereh može samo da se gata.
„Iako Terehovi, kao i apsolutna većina Rusa u Srbiji, ne podržavaju ruskog diktatora Putina i njegov rat, nikada nisu iznosili svoje stavove van privatnog okvira. Moguće je da je pokušaj proterivanja vezan za činjenicu da je Sergej Tereh rođen u Kijevu, da su u njegovom hotelu boravili i ukrajinski gosti (što je bilo poznato lozničkoj policiji), ili ima veze sa tim da je Sergej bio poznata ličnost u svom gradu Jaroslavlju“, napisao je Nikitin.
Dodaje da se pravi razlog ne može znati jer MUP je još jednom, suprotno zakonu, izostavio bilo koje valjano obrazloženje svojih odluka, bez obzira na njihove dalekosežne posledice po čitavu jednu porodicu.
Konačno, zaključuje Nikitin u saopštenju, ništa od navedenog nema nikakve veze i ne može da ima ikakve veze sa bezbednošću Republike Srbije, dok se još jedna porodica sa maloletnim detetom lišava sigurnog nastanjenja u Srbiji koje su gradili pet godina.
Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina, a ni drugi nadležni, već dva dana nemaju odgovor na pitanje kakav je to dim nad gradom i šta smrdi. Građani upućuju da je uzrok deponija
U ponedeljak Župa je okupila studente, ratne veterane i bajkere iz različitih gradova u okolini. Na prvom zboru građani su osudili ponašanje Aleksandra Vučića prema predsednici opštine Jeleni Paunović. Napravljen je zid srama ispred opštine i prikazan je film - „Istina iza slika razglednica“
Udruženje „Beograd u pokretu“ priprema zakone koje će predložiti Skupštini grada, inicirano anketom po kojoj 93 odsto Beograđana podržava direktno biranje gradonačelnika
Dva protesta očekuju novog ministra prosvete u utorak, 22. aprila. Ujutru protestuju profesori i nastavnici, a u podne sindikalci
Zahtevaju se ostavke svih urednika i novinara koji su „dozvolili su da se u Dnevniku 2 i ostalim informativnim emisijama iznesu neistine i uvrede na račun studenata i drugih građana“
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve