Iz meseca u mesec, i tako godinama unazad, apotekari i lekari imaju problem sa portalom preko kog izdaju lekove na recept. Projekat uvođenja elektronskog recepta ili eRecept je projekat Ministarstva zdravlja koji je tokom 2018. godine implementiran u Srbiji.
Taj projekat, piše, može se realizovati u apotekama širom Srbije koje imaju ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje o izdavanju lekova na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Sistem za elektonsko izadavanje recepta vrlo često ne radi. Na pitanje apotekara i lekara kada će taj problem biti rešen, administratori pošalju nekada poruku da će raditi na održavanju servisa i da će se problemi otkoniti. To se prema rečima anonimnog izvora koji govori za „Vreme“ dešava nekada, ali se suštinski ništa nije promenilo na bolje.
Preko portala svaki farmaceut ima svoju šifru i loguje se u apoteci. Na tom mestu apotekar skenira zdravstvenu knjižicu pacijenta i onda bi u tom programu trebalo da se očita šta pacijent ima od terapije. Označe se lekovi i pacijent može da podigne terapiju.
Međutim, pošto ne radi onda dovodi i do stvaranja gužvi, ali i do toga da neko ne može terapiju da podigne na vreme.
Pacijenti kada dobiju terapiju od lekara imaju rok u kome mogu da je podignu. Za neke lekove je to dve nedelje, ali za neke, kao što su na primer antibiotici, rok je prema rečima našeg sagovornika 3 dana.
Pa, na primer problem je i ukoliko neko živi na selu i dođe do grada samo zbog lekova i ne može da ih podigne ili kupi jer sistem ne radi.
Tu dolazi i do nerazumevanja, pa pacijenti pomisle da apotekari ne žele da im daju lek ili da nema leka, ali to suštinski nije problem apotekara, već portala koji ne radi.
Problem traje već godinama unazad
Kako objašnjava već pet ili šest meseci unazad se događa da portal početkom meseca ne radi, baš onda kada su penzije, a generalno problem postoji već godinama unazad, ali je sada izraženiji.
Svakog meseca kada je vreme penzija između 8. i 10. u mesecu portal za izdavanje lekova ili ne radi ili otežano radi. Prethodna tri dana ovog meseca portal nije radio otprilike do 14 časova, kaže naš izvor.
„Ne radi recimo od ujutru do dva popodne ili ne radi uopšte, ili, pak, pola sata ne radi pa na pet minuta propradi, pa onda opet ne radi.“
Događa se i da radi jako sporo, nešto što bi, kaže naš sagovornik, uradio u nekoliko sekundi, kao što je na primer kada klikneš da potvrdiš recepte, nekada to traje i po 10 do 20 minuta.
Naš izvor navodi i da je sve umreženo i da nemaju problem samo apotekari već i lekari koji na tom istom portalu treba da upišu terapiju, pa se događa da i doktorima i apotekarima u isto vreme ne radi, a nekada bude i podeljeno.