Samo što je stupio na snagu, novi Pravilnik o ocenjivanju izazvao je podeljena mišljenja prosvetnih radnika. U raspravu oko Pravilnika umešao se i predsednik Aleksandar Vučić, te je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila izmene ili povlačenje istog.
Predsednica Unije sindikata škola Beograda Snežana Romandić Petrović kaže za “Vreme” da izjava ministarke nije iznenađenje.
Koska za zaposlene
“Ako predsednik i resorno ministarstvo žele da nas podrže bolje je da nam povećaju plate za 40 odsto i da nam vrate nadležnosti koje smo imali kao nastavnici nekada, a ne da se kao sada samo bavimo administracijom”, kaže Romandić Petrović.
Ona dodaje da je od samog početka izgledalo da je priča o postupku kako će se vršiti prigovor na rad nastavnika (ne prigovori na ocene), kao koska koja je bačena zaposlenima u školama da se oko toga spore.
“Ne vidimo masu drugih stvari koje su pravilnikom predviđenje. Posebno pravilninkom o postupanju u slučajevima nasilja. Tim pravilnikom su brojne obaveze i odgovornosti stavljene na samu školu.
U kriznim situacijama škole nemaju ni kapacieta ni moći da se nose sa tim”, kaže Romandić Petrović.
Nastavnike prijavljuje ko stigne
Ona objašnjava da ko ne radi u školi možda čak i ne razume na šta se ovaj postupak za prigovor na rad nastavnika odnosi.
“Novi pravilnik vraća prigovor roditelja u školu, da se prvo tamo razmotri, a ne da kao do sada ide stihijski pa ne postoji procedura za prijavu. Žao mi je što se država tako maćehinski odnosi prema obrazovanju”, kaže Romadić Petrović.
Ona je ranije za “Vreme” objasnila da ono što se ne zna u javnosti je da su nastavnike prijavljivali “kako ko stigne”.
Do sada su roditelji žalbe prenosili direktno direktoru škole. Najčešče su, kako je rekla naša sagovornica, to bile anonimne prijave.
“Mislim da je Ministartsvo ovim želelo da reši veliki broj prijava od nezadovoljnih roditelja, pa su deo procedure precizirali i vratili školama. Sada mora polovina ili više od polovine razreda da se izjasni da nastavnik nešto nije uradio kako treba. Prijavljivanje se vrši unutar škole, pa se tek nakon nekoliko procedura mišljenje daje direktoru škole, koji sa stručnim sekretarom i na osnovu mišljenja veća donosi odluku o sankciji”, objasnila je ranije Romandić Petrović.