
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Kad već nije prošle godine kao što je trebalo, možda će u nekom momentu ove biti zabranjeno pušenje u javnim prostorima Srbije, koja je na vrhu po broju pušača u Evropi
Početkom prošle godine uneta je u predlog izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu odredba o potpunoj zabrani pušenja na javnim mestima, ali, kao što svi znamo, u kafićima, na stadionima, autobuskim stajalištima – svuda, i dalje se puši.
Ministarstvo zdravlja prosledilo je predlog ostalim ministarstvima na usaglašavanje i na tome se stalo. Procedura nalaže da tek nakon što dobije saglasnost ostalih resora kreće javna rasprava, zatim dokument usvaja Vlada Srbije i na kraju parlament.
Prvi rok za usvajanje te odredbe, kako je ministarka zdravlja Danica Grujičić javno obećala, bio je kraj upravo završene godine, da bi zatim bio prolongiran na ovu godinu. Tom prilikom je rekla da je sve „spremno, prošlo je Ministarstvo zdravlja, otišlo je na usaglašavanje u ostala ministarstva, jer zakonodavstvo mora da se uklopi sa ostalim zakonima“.
Tada je ocenila da je usvajanje ove odredbe od životne važnosti „s obzirom na to da je 95 odsto pacijenata koji se leče od karcinoma pluća pušači ili su bili pušači, jasno je koliko nikotin loše utiče na pluća. Tu su i hronične plućne bolesti iz kojih kasnije može da se razvije karcinom. Dokazan je uticaj na krvne sudove, naročito donjih ekstremiteta- nogu, na koronarne krvne sudove srca“.
Prema istraživanjima, rekla je, 75 odsto stanovništva podržava takvo zakonsko rešenje.
U poslednjih 10 godina u Srbiji trend rasta obolelih od karcinoma pluća je najveći od svih maligniteta.
Skoro 32 odsto stanovnika puši, što svrstava Srbiju u evropski vrh po broju pušača. Najveći broj pušača je u starosnoj dobi od 45 do 54 godine (41,3 odsto). Svakodnevno puši 27,1 odsto stanovništva starosti 15 godina i više, dok 15,8 odsto svakodnevno puši 20 i više cigareta na dan, pokazuju poslednji rezultati Istraživanja zdravlja u našoj zemlji.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batuta“ saopštio je nedavno da duvanski dim sadrži više od 7.000 različitih supstanci, među kojima je više od 250 jedinjenja opasnih po zdravlje i oko 70 materija za koje je utvrđeno da izazivaju maligna oboljenja.
U većini zemalja Evrope zabranjeno je pušenje u javnom prostoru, a pojedine zemlje su išle i dalje od toga – ne može se pušiti ni bilo gde na otvorenom.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve