Štrajk u školama
Da li se roditeljima mogu oduzeti deca ako ih ne šalju u školu?
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Apel svim narodnim poslanicima da usvoje novi član zakona kojim bi bio regulisan dečiji dodatak za decu čije su majke žrtve femicida
Nakon što se predlog Zakona o izmenama i dopunama zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, po ubrzanoj proceduri, našao na dnevnom redu drugog vanrednog zasedanja Narodne Skupštine, Autonomni ženski centar je uputio apel svim narodnim poslanicama i poslanicima da usvoje novi član zakona kojim bi bio regulisan dečiji dodatak za decu čije su majke žrtve femicida, navodi se u saopštenju ove organizacije.
Kako se navodi u saopštenju, Autonomni ženski centar je ovaj predlog uputio i Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju tokom javne rasprave o izmenama i dopunama o Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, ali je Ministarstvo odbilo sve predloge Autonomnog ženskog centra, među kojima i ovaj.
„Razlog za podnošenje ovog apela je činjenica da se srodnici koji preuzimaju brigu o maloletnoj deci čije su majke ubijene susreću sa velikim brojem izazova i problema, često bez bilo kakve psihološke, ali i materijalne podrške države. Materijalni razlozi su, na žalost, često oni koji su presudni kada srodnici donose tu vrstu odluke, jer prihvatanjem maloletne dece na brigu često dovode svoju decu na rub egzistencije. Srodnicima se u tim situacijama ne odobrava srodničko hraniteljstvo, a ostvarivanje dečijeg dodatka po trenutno važećim odredbama ih dovodi u nepovoljnu situaciju zbog cenzusa prosečnog mesečnog prihoda po članu porodice koji je novembra 2023. godine iznosio 15.103,20 dinara, te bivaju odbijeni njihovi zahtevi za ostvarivanje prava na dečiji dodatak.“
AŽC dodaje da je kao i kod smeštanja dece u hraniteljske porodice po drugom osnovu, i u ovim situacijama su deca ubijenih žena koja žive u srodničkoj porodici koja može da im delimično nadomesti osećaj sigurnosti diskriminisana kao beneficijari prava na dečiji dodatak i druga davanja u odnosu na decu koja su smeštena kod nepoznatih ljudi i u nepoznatom okruženju, u hraniteljskim porodicama.
„Stoga Autonomni ženski centar smatra da minimum koji država može da učini za decu ubijenih žena jeste da im omogući pravo na dečiji i uvećani dečiji dodatak koji neće zavisiti od materijalnih uslova srodnika koji o njima brinu“, zaključuje ova organizacija.
Đurđević Stamenkovski: Građani da započnu demografsku obnovu nacije
Podsetimo, bivša predsednica stranke Zavetnici a sadašnja Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski je u Narodnoj skupštini Republike Srbije predstavila izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
Ona je istakla važnost očuvanja porodičnih vrednosti.
„Strateško opredeljenje države je da sačuva tradicionalnu porodicu nasuprotnost pokušajima vok kulture da se izvrši eutanazija porodice kakva oduvek postoji“, kazala je ministarka.
Kako je navela, to nije samo odbrana hrišćanske civilizacije, ističući da je porodica „ono što nas spaja bez obzira kojoj religiji pripadamo“.
„Porodica je u srži svih naših nacionalnih interesa“, kazala je Đurđević Stamenkovski.
Đurđević Stamenkovski je kazala da je porodica tačka okupljanja za sve i da ako ne budemo jedinstveni oko ove teme rizikujemo „da nam strada sadašnjost i da izgubimo budućnost“.
Govoreći o merama za podsticaj nataliteta, ona je pozvala poslanike da glasaju za izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji predviđa povećana davanja koja će biti primenjena na svu decu rođenu od 1. januara ove godine.
Roditeljski dodatak je povećan za prvo dete na 500.000 dinara, za drugo dete 600.000 dinara, za treće dete na dva miliona i 280 hiljada dinara koji se isplaćuju u 120 mesečnih rata. Za četvrto dete roditeljski dodatak je povećan na tri miliona i 180 hiljada dinara.
Ministarka je kazala je da jednokratna pomoć za rođenje drugog i trećeg deteta povećana na 135.000 dinara, a paušal za kupovinu bebi opreme povećan je za 7.500 dinara.
Povećana iz dvajanja za rođenje dece ministarka je nazvala državnim razlogom, a poslanicima je poručila da glasanjem za ovaj zakon glasaju za porodicu i život.
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Nataša Vukšić, dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iz senke je igrala važnu ulogu u projektu rekonstrukcije železnice ka Mađarskoj, u kojem je došlo do tragične nesreće na železničkoj stanici Novi Sad
U novu godinu Crna Gora je ušla uz novozatvorena pregovaračka poglavlja i optimizam da bi do 2029. mogla da postane članica Evropske unije. Koliko je to realno i gde su ostale zemlje regiona na putu ka članstvu
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve