
Beograd
Da li bi Skupština grada prihvatila direktno biranje gradonačelnika?
Udruženje „Beograd u pokretu“ priprema zakone koje će predložiti Skupštini grada, inicirano anketom po kojoj 93 odsto Beograđana podržava direktno biranje gradonačelnika
U ponedeljak Župa je okupila studente, ratne veterane i bajkere iz različitih gradova u okolini. Na prvom zboru građani su osudili ponašanje Aleksandra Vučića prema predsednici opštine Jeleni Paunović. Napravljen je zid srama ispred opštine i prikazan je film - „Istina iza slika razglednica“
Studenti, ratni veterani i bajkeri iz Kruševca, Varvarina, Blaca, Trstenika, Kraljeva i Brusa u ponedeljak su bili na protestu u Aleksandrovcu. Pod sloganom „iZBORi se“ studenti Župe organizovali su skup na kome su održali prvi zbor građana, prikazali film o problemima sa kojima se suočavaju građani Župe pod nazivom „Istina iza slika razglednica“.
Održali su i šesnaestominutnu tišinu i protestnu šetnju do zgrade opštine Aleksandrovac gde su izveli performans – „Zid srama“. Policija je sve vreme obezbeđivala skup.
Studenti iz Kruševca organizovali su i humanitarni bazar kako bi prikupili sredstva za lečenje njihove sugrađanke Jane Lazarević kojoj je hitno potrebna transplantacija bubrega.
Uz studente je bila i baka Milanka, „župska heroina“ koja je ranije pozdravila studente Župe dok su pešačili ka Nišu.
„Deco, uz vas smo“
Na početku protesta studentkinja Sofija Ivanović pozvala je okupljene da se u utorak pridruže na protestnom skupu u Blacu, te da zajedno pokažu solidarnost prema građanima tog mesta. Onda je pozvala ratne veterane da se obrate.
Predstavnik ratnih veterana Nenad Ristić na skupu je poručio: „Deco, želeo bih da vam poručim u svoje ime i u ime ratnih veterana da smo uz vas. Podrška je važna jer samo zajedno možemo da menjamo stvari“.
Nakon njega obratio se student Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu Matija Kovačević i sa govornice rekao: „Nas ne zanima vlast već samo istina. Koliko još nevinih ljudi mora da strada da bi pojedinima došlo do glave da nije sve u novcu, ima valjda nešto i u srcu. Ako ga imaju uopšte“.
Očima punih suza dodao je: „Glavno pitnaje – da li ću se sutra probuditi sa željom da u ovom gradu i ostanem ili sa željom da iz njega što pre odem. Ne znam, ali znam da i ako odem vratiću se bar na ovaj veliki praznik“.
„Znamo zašto smo ovde i kako smo dospeli ovde“, započela je svoj govor studentkinja Milica Popović. „Pala je nadstrešnica. Ona je pala zbog neškolovanih, zbog potkupljivih, zbog poslušnih, a nama govore da se vratimo na fakultete i da učimo školu jer uvek može gore. A može li?“
Dodala je: „Mala je verovatnoća da neko voli svoj grad kao što Župljani vole Župu. A, najtužnije mesto je autobuska stanica u Aleksandrovcu nedeljom popodne u pola četiri i to ostavlja gorak ukus u ustima. Zato, hajde da progovorimo, hajde da se čujemo. Ovo je naša čaršija i ne želim da bude lepo samo doći u nju, hajde da bude lepo ostati u svojoj čaršiji“.
U tom trenutku studenti su razvili transparet: „Lepo je ostati u svojoj čaršiji“.
Prvi zbor u Aleksandrovcu
Ani Andrejić, predstavnici zboraša uručen je priručnik za vođenje zborova.
Na prvom zboru u Aleksandrovcu studentkinja Ivanović pozvala je da kao prvu odluku zbora jasno i nedvosmisleno osude neprihvatljivo ponašanje predsednika Republike Aleksandra Vučića prema predsednici opštine Aleksandrovac Jeleni Paunović.
Iz mase se čula buka pištaljki i uzvik: „Ua“.
„On nije nadležan da odlučuje ko će biti sledeći predsednik opštine. Smatramo krajnje neprimerenim i nedopustivim da predsednik Republike izjavi da ukoliko se nešto ne desi do ponedeljka ona više neće biti predsednica opštine“, poručila je Ivanović.
Građani su velikom većinom izglasali usvajanje ovog predloga.
Ranije su na sednici Skupštine opštine Aleksandrovac (11. februar) i odbornici koalicije Srbija protiv nasilja zatražili da se uvrsti u dnevni red ponašanje predsednika Republike prema predsednici opštine Aleksandrovac. Međutim, vladajuća većina odbornika (SNS i SPS) je to odbila.
„Istina iza slika razglednica“
Potom su studenti održali 16 minuta tišine nakon čega je prikazan film koji su napravili studenti Župe.
U filmu „Istina iza slika razglednica“ jedna od prikazanih scena je i poplava koja se dogodila u Župi. „Bujice su nanele ogromnu štetu saobraćajnoj infrastrukturi porušivši ukupno 13 mostova u aleksandrovačkim selima. Ono što je zabrinjavajuće je činjenica da ni dan danas, skoro dve godine od nemilih događaja lokalna samouprava nije uspela da sanira većinu štete“, rečeno je na filmu.
Sve vreme tokom projekcije filma, student je pored držao transparent sa natpisom: „Napustite fotelje, izađite na teren“.
Ceo film biće objavljen na društvenim mrežama studenata Župe.
Nakon projekcije filma građani su krenuli u protestnu šetnju do zgrade opštine Aleksandrovac.
Studenti su napravili performans pod nazivom „Zid srama“ gde su na ulaznim vratima i ogradi opštine izlepili fotografije dela problema u Župi.
Dok je trajala akcija sa megafona se čulo: „Zid srama opštine Aleksandrovac. Ovo je samo deo, Kineski zid nam ne bi bio dovoljan“.
Nakon izložbe građani su se u miru razišli, a skup je prošao bez incidenata.
Udruženje „Beograd u pokretu“ priprema zakone koje će predložiti Skupštini grada, inicirano anketom po kojoj 93 odsto Beograđana podržava direktno biranje gradonačelnika
Dva protesta očekuju novog ministra prosvete u utorak, 22. aprila. Ujutru protestuju profesori i nastavnici, a u podne sindikalci
Zahtevaju se ostavke svih urednika i novinara koji su „dozvolili su da se u Dnevniku 2 i ostalim informativnim emisijama iznesu neistine i uvrede na račun studenata i drugih građana“
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku u Beogradu
„Iza očigledne pravničke zbrke da povodom istog događaja potpuno odvojeno postupaju dva tužilaštva, krije se mnogo veći problem“, ocenjuje javni tužilac Goran Ilić
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve